Przejdź do głównej zawartości

Ostatni etap walk o Mosul | Młodzi w Polityce

W niedzielę rozpoczął się ostatni etap trwającej od października 2016 bitwy o Mosul. To liczące do niedawna około dwa miliony mieszkańców miasto od 2014 roku znajdowało się pod kontrolą tak zwanego Państwa Islamskiego. Po miesiącach zmagań iracka armia wspierana przez liczne kraje oraz organizacje wreszcie bliska jest uwolnienia Mosulu spod okupacji terrorystów.

Znalezione obrazy dla zapytania abu bakr al-baghdadi

Pod koniec sierpnia 2014 roku ogłoszono, że Państwo Islamskie (ISIS) staje się światowym kalifatem. Na jego czele, z tytułem kalifa, stanął Abu Bakr al-Baghdadi, radykalny islamista oraz ekstremista. ISIS prędko zajęło znaczące terytorium zarówno w pogrążonej w wojnie domowej Syrii, jak i na terenie Iraku, gdzie terroryści opanowali wiele ważnych miast, w tym Mosul.

Utrata kontroli nad olbrzymią częścią terytorium o mało nie spowodowała upadku irackiego rządu. Doprowadziła też do utworzenia koalicji państw zachodnich pod dowództwem Stanów Zjednoczonych wymierzonej przeciwko Państwu Islamskiemu. Koalicja ta nie tylko zaczęła przeprowadzać naloty bombowe na pozycje terrorystów, ale też wysyła do Iraku pomoc humanitarną oraz bierze udział w szkoleniu żołnierzy irackich żołnierzy. 
 
Znalezione obrazy dla zapytania isis fight

Do walki z ISIS przyłączyli się niemal wszyscy znaczący gracze w regionie Bliskiego Wschodu. Zarówno państwa Półwyspu Arabskiego, Iran, Izrael, jak i szyickie milicje oraz Kurdowie rozpoczęli działania wymierzone przeciwko Państwu Islamskiemu.

W 2015 oraz 2016 roku iracka armia przeszła do kontrofensywy i ze wsparciem międzynarodowej koalicji, Kurdów oraz Iranu odzyskała dużą część utraconego terytorium. 16 czerwca 2016 roku premier Iraku Haider al-Abadi ogłosił początek ofensywy mającej na celu odbicie Mosulu z rąk terrorystów. W ciągu kolejnych miesięcy iraccy żołnierze odbili większość dzielnic tej miejscowości. Wreszcie ostatnim bastionem Państwa Islamskiego stało się stare miasto, które stało się celem ataku rozpoczętego w niedzielę, 18 kwietnia. Kiedy działania wojenne zakończą się, po niemal trzech latach okupacji będzie można nazwać Mosul ponownie wolnym.

Znalezione obrazy dla zapytania Haider al-Abadi

Walki o miasto pociągnęły za sobą śmierć nie tylko setek żołnierzy, ale też ofiarą wojny stali się cywile, zarówno z rąk bojowników ISIS, jak i w wyniku nalotów koalicji oraz ostrzału artyleryjskiego. Terroryści nie tylko używają cywilów jako żywych tarcz, ale też padają oni ofiarą zamachów oraz celowych egzekucji. Ataki lotnicze przeprowadzane przez państwa zachodnie również doprowadzają do strat wśród ludności cywilnej. 17 marca 2017 roku na skutek nalotu przeprowadzonego przez amerykańskie siły powietrzne śmierć poniosło ponad 100, a niektóre szacunki mówią nawet o 280 cywilach.

Znalezione obrazy dla zapytania isis fight mosul

Po całkowitym wyzwoleniu miasta konieczne będzie natychmiastowe zaopatrzenie lokalnej ludności w żywność, wodę pitną, schronienie oraz pomoc medyczną. Iracka armia będzie musiała też usunąć wszelkie pola minowe oraz bomby-pułapki obecne na terenie miasta.

Jakkolwiek dziwnie by to nie zabrzmiało, zwycięstwo nad Państwem Islamskim może być dopiero początkiem nowego konfliktu. W działaniach przeciwko ISIS skutecznością oraz zaangażowaniem wyróżniają się kurdyjskie milicje, które z pewnością będą oczekiwały uznania i swego rodzaju nagrody za okazane poświęcenie. Od dziesiątek lat ten naród pragnie otrzymać własne państwo, więc, biorąc pod uwagę fakt, jak duży fragment Iraku jest pod ich kontrolą, mogą wykorzystać okazję i ponownie upomnieć się o utworzenie niepodległego Kurdystanu.

Najbliższe kilkanaście miesięcy pokaże, czy po wyparciu ISIS z Iraku wreszcie w tym kraju zapanuje pokój, czy też kolejna wojna dopiero się rozpocznie.

Bartłomiej Trzos

Komentarze