Przejdź do głównej zawartości

Ukraińcy w Polsce | Młodzi w Polityce

"Ostatnie pożegnanie z imperium rosyjskim". Tymi słowami prezydent Petro Poroszenko określił likwidację wiz unijnych dla obywateli Ukraińców. Od wczoraj, czyli 11 czerwca, Ukraińcy mogą wjechać na teren Unii Europejskiej (z wyłączeniem Wielkiej Brytanii i Irlandii) na okres 90 dni.

Jest to niewątpliwie wielce znaczący dzień dla wychodzącej z izolacji Ukrainy. Dzięki decyzji unijnych władz, obywatele tego kraju mogą wjechać bez wiz na terenie zjednoczonej Europy na 90 dni, ciągu pół roku, w celach turystycznych, biznesowych oraz rodzinnych. Co więcej, przyjezdni, którzy przekroczą granicę w ruchu bezwizowym, mogą wykonywać pracę na terytorium Polski pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów.

Już wczoraj do Przemyśla dotarł pierwszy "bezwizowy" pociąg relacji Kijów-Przemyśl, który w stolicy żegnany był przez ambasadora RP Jana Piekło oraz wiceminister ds. integracji europejskiej Iwannę Kłympusz-Cyncadze. Można spodziewać się, że już niedługo w krajach UE pojawi się więcej Ukraińców, biorąc pod uwagę fakt, że jedynie w 2017 roku ukraińskie urzędy wydały przeszło milion paszportów biometrycznych, których posiadanie jest warunkiem bezwizowego przekroczenia granicy Unii. Również przewoźnicy lotniczy: LOT, Wizz Air, Ryanair otwierają nowe połączenia na Ukrainę.

Znalezione obrazy dla zapytania ukraińcy polska

Natomiast w 2016 roku w Polsce pracowało legalnie 1,2 mln Ukraińców. Zatrudnieni oni są zazwyczaj w pracach fizycznych, mimo stosunkowo wysokiego wykształcenia (37,7% posiada wykształcenie wyższe, a ponad 53% - średnie). Mimo że generalnie są akceptowani jako imigranci, to często słyszy się, że zajmują miejsca pracy Polaków. Po części można zgodzić się z tym stwierdzeniem, gdyż zazwyczaj pracują oni za niższe stawki niż nasi rodacy, lecz często wykonują zawody, w z różnych powodów których brakuje rąk do pracy.

Podobny obraz

Z pewnością likwidacja obowiązku wizowego kiedyś zwiększy liczbę pracujących w Polsce Ukraińców (np. w pracach sezonowych). Jest to dobra wiadomość dla gospodarki naszego państwa, gdyż zmniejszający się odsetek ludzi w wieku produkcyjnym będzie trzeba nadrobić imigrantami. Należy się jednak liczyć z faktem, że wielu obywateli Ukrainy może zacząć szukać zatrudnienia na Zachodzie, gdzie płace są o wiele wyższe niż w naszym kraju.

Dla samej Ukrainy zniesienie wiz jest dniem symbolicznym. "Wkraczamy w inną, historyczną epokę. To wydarzenie oznacza ostateczne zerwanie Ukrainy z imperium rosyjskim, zerwanie demokracji ukraińskiej z autorytarnym "ruskim mirem"." powiedział prezydent Petro Poroszenko, będąc w niedzielę na jednym z przejść granicznych ze Słowacją. Kraj ten stał się chociaż po częściowo elementem blisko współpracującej ze sobą Europy. Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk, napisał na Twitterze: "Dzień, który zapamiętamy. Podróże bezwizowe dla Ukrainy stały się rzeczywistością. To nas zbliża". Oczywiście po ukraińsku.

Znalezione obrazy dla zapytania petro poroszenko

Moim zdaniem, jedyną szansą przetrwania konfliktu z Rosją dla Ukrainy jest bliska współpraca z Unią Europejską oraz NATO. Polska, jak i inne kraje UE, powinny dążyć do ułatwienia integracji tego państwa z Zachodem, gdyż w innym wypadku prędzej czy później znajdzie się ono ponownie w strefie wpływów Rosji. Ponadto, Ukraina to ogromny rynek zbytu dla europejskich, w tym polskich, towarów, szansa dla rozwoju firm transportowych oraz budowlanych w świetle inwestycji oraz bogata kultura oraz olbrzymia ilość atrakcji turystycznych. Być może zniesienie wiz jest krokiem ku temu, by Ukraina w niedalekiej przyszłości znalazła się wśród państw Unii Europejskiej oraz NATO. Czas pokaże…

Komentarze