Przejdź do głównej zawartości

Brytyjska para książęca w Polsce oraz Niemczech | Młodzi w Polityce

Wizyta w Polsce 


Brytyjska para książęca – Kate i William – spędzili 3 dni w Polsce. To ich pierwsza wizyta w Europie Środkowo-Wschodniej i pierwsza poza krajami Wspólnoty Narodów, w której biorą udział ich dzieci: książę George i księżniczka Charlotte.


Od razu po przylocie do Polski para książęca udała się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie oficjalnie powitał ich prezydent Andrzej Duda z pierwszą damą Agatą Duda. Następnie William i Kate udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, by obejrzeć wystawę Powstanie 44. Książęca para wpisała się tam do księgi pamiątkowej, a następnie spotkała z kombatantami i zapaliła znicze ku czci powstańców.


Następnie około godziny 17. para odwiedziła centrum The Heart, centrum współpracy Start-UP'ów i korporacji w warszawskim biurowcu Spire. William i Kate spotkali się tam z młodymi przedsiębiorcami i wysłuchają konferencji o współpracy młodych przedsiębiorców z dużymi korporacjami. Z wieżowca mieli również szansę obejrzeć panoramę Warszawy. Ich wizyta w The Heart oficjalnie zapoczątkowała program „Warsaw-London Bridge”, którego celem jest umożliwić małym polskim firmom rozwój na światowych rynkach.Wieczorem, około godziny 20. Kate i William wzięli udział w przyjęciu w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. Organizatorem imprezy był ambasador Wielkiej Brytanii. Przyjęcie zostanie wydane z okazji 91. urodzin królowej brytyjskiej. Przed ponad 600 osobami książę William wygłosił specjalne przemówienie. Na przyjęciu byli obecni również posłowie opozycji.Drugiego dnia William, Kate z dziećmi udali się do Gdańska. Po 12 odwiedzili były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny Stutthof. Książęca para mogła poznać tam grupę pięciu byłych więźniów obozu.


W samym Gdańsku, około godziny 15., Kate i William wzięła udział w jarmarku na Rynku Głównym. Spróbowali tam między innymi gdańskiego likieru Goldwasser i tradycyjnych polskich pierogów. Mieli szansę również zobaczyć, jak powstają wyroby z bursztynu.


Około godziny 16. książęca para odwiedziła Gdański Teatr Szekspirowski, do którego powstania przyczynił się książę Karol. William i Kate obejrzeli spektakl, później zaś wzięli udział w przyjęciu, na które zostali zaproszeni przedstawiciele świata sztuki, kultury oraz mediów z Polski i środowisk polonijnych w Wielkiej Brytanii.


Na koniec para odwiedziła Europejskie Centrum Solidarności. Kate i William zwiedzili tamtejsze muzeum i spotkali się z założycielami Solidarności. W tym z Lechem Wałęsą. Mieli okazję przekroczy słynną bramę Stoczni. Książęca para złożyła również wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców


W środę po śniadaniu w Belwederze, około godziny 10. rano, William i Kate wraz z dziećmi wylecieli do Berlina na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.


Wizyta w Niemczech.
Po przybyciu do Berlina oprócz wizyty przy Pomniku Holocaustu oraz Bramie Brandenburskiej, oraz spotkania z osobami, które przeżyły Zagładę jak również działaczami społecznymi, książę William i księżna Kate odbyli spotkania z niemieckimi politykami.

Zaraz po przyjeździe do Niemiec powitała ich kanclerz Angela Merkel. Jeszcze tego samego dnia spotkali się z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeirem. Podczas tych spotkań para książęca łagodziła niepokoje związane z procedurą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Wieczorem para książęca wzięła udział w przyjęciu zorganizowanym w rezydencji brytyjskiego ambasadora z okazji 91. urodzin królowej Elżbiety II.

W kolejnym dniu para odwiedziła Heidelberg gdzie wizytowała German Cancer Research Center, ośrodek badawczy zajmujący się rozpoznawaniem nowotworów. Podczas wizyty mogli spotkać się z pracującymi tam naukowcami.Następnie w centrum spotkali się z mieszkańcami. W czasie przebywania na rynku próbowali lokalnych potraw oraz mieli możliwości stworzenia własnego precla.
Po niewielkiej przerwie i zmianie stroju udali się nad rzekę Neckar gdzie spotkali się z mistrzami olimpijskimi, a następnie wsiedli do kajaków by wziąć udział w wyścigu.


W piątek Kate i William udali się do Hamburga pociągiem gdzie odwiedzili Maritime Museum czyli Muzeum Morskie nad brzegiem Elbe. Wizyta miała być inauguracją brytyjsko-niemieckich badań dotyczących oceanów. W muzeum obejrzeli najnowszą wystawę oraz mieli okazję oglądać model królewskiego jachtu Britannia.Następnie udali się do filharmonii Elbphilharmonie gdzie wysłuchali krótkiego koncertu orkiestry Hamburg Symphony Orchestra. Po krótkim szkoleniu księżna Kate dyrygowała fragment Piątej Symfonii Beethovena.


Kolejno para wsiadła do łodzi i popłynęła wzdłuż rzeki do kolejnego punktu wizyty czyli siedziby Airbusa.


Kate i William odwiedzili linię montażową Airbusa A320 i oglądnęli kokpit samolotu.
Pod koniec wizyty Kate mogła korzystając z okularów 3D poznać szczegóły latania samolotem. 


Po spotkaniach w Airbusie para wyszła do zgromadzonego tłumu.To było ostatnie wydarzenie zaplanowane dla pary książęcej podczas wizyty w Niemczech stamtąd pojechali na lotnisko skąd wylecieli do Londynu.

Przed wylotem dzieci pary książęcej mogły zwiedzić wnętrze helikoptera EC145 należącego do East Anglian Air Ambulance.

Michał Góral

Komentarze