Przejdź do głównej zawartości

Nowy wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego | Młodzi w Polityce

W czasie gdy oczy wszystkich polskich komentatorów zwrócone są w stronę przyjazdu Donalda Trumpa do Polski, powołany na stanowisko wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego został Mariusz Muszyński.

Mariusz Muszyński wybrany został na sędziego TK w listopadzie 2015 roku  - głosami posłów partii rządzącej. W świetle wyroku Trybunału z grudnia 2015 roku został on wyłoniony w sposób nieprawidłowy, na zajęte miejsce.

Sędzia Muszyński zastąpił na stanowisku Stanisława Biernata, który odszedł z Trybunału Konstytucyjnego pod koniec czerwca tego roku, po tym gdy dobiegła do końca jego 9-letnia kadencja w TK. Muszyński uzyskał większość głosów zgromadzenia ogólnego sędziów Trybunału Konstytucyjnego, które decydowało o wyborze nowego wiceprezesa tej instytucji.

Znalezione obrazy dla zapytania mariusz muszyński trybunał konstytucyjny

Co ponownie jest zauważalne, to brak jakichkolwiek informacji ze strony Trybunału. Gdy zechcemy wejść na stronę internetową Trybunału Konstytucyjnego, na próżno będzie nam szukać informacji o wyborze nowego wiceprezesa (6 lipca 2017). Informacji tej nie znajdziemy nawet na stronie Polskiej Agencji Prasowej, czyli głównej i jedynej państwowej agencji informacyjnej. Jedyną informację przekazuje nam Pałac Prezydencki który poinformował, że Prezydent Andrzej Duda zdecydował o wręczeniu nominacji właśnie sędziemu Muszyńskiemu. Nie wiemy jednak, kim byli pozostali kandydaci na to stanowisko.

Znalezione obrazy dla zapytania mariusz muszyński wiceprezesem

Uroczystość odbyła się na kilka godzin przed przylotem do Polski Prezydenta Donalda Trumpa. Muszyński otrzymał nominację w Pałacu Prezydenckim, otrzymując dokument z rąk Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. W uroczystości wzięły udział najważniejsze osoby w państwie. W Pałacu pojawił się także między innymi były Wiceprezes TK, Andrzej Biernat.

Nowo powołany wiceprezes TK jest doktorem habilitowanym nauk prawnych i nauczycielem akademickim. W 1991 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Następnie odbył aplikację prokuratorską.

Muszyński jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie był kierownikiem katedry oraz prodziekanem na wydziale prawa. W przeszłości należał także do komitetu naukowego II i III Konferencji Smoleńskiej z lat 2013 i 2014.

Znalezione obrazy dla zapytania mariusz muszyński wiceprezesem

Wybór nowego wiceprezesa odbył się w cieniu wizyty Donalda Trumpa więc trudno szukać newsów na pierwszych stronach gazet o tym ważnym wydarzeniu. Smuci jedynie fakt iż media rządowe również nie chwaliły się tym wydarzeniem. Sędzia Muszyński jest człowiekiem merytorycznie przygotowanym do pełnienia tej roli. Jedyne zastrzeżenia jakie mogą padać, to czy będzie sędzią niezależnym czy następnym krokiem w stronę upolitycznienia Trybunału.

Komentarze