Przejdź do głównej zawartości

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej | Młodzi w Polityce

Wczoraj, oprócz polityków Prawa i Sprawiedliwości, spotkali się również  Platformy Obywatelskiej. W Warszawie odbywała się dziś Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej.

Po raz kolejny PO i PiS organizuje ważne spotkanie w tym samym dniu. Tak było na przykład w 2015 roku, kiedy to PiS ogłaszał kandydaturę Beaty Szydło na urząd premiera, a PO prezentowała program wyborczy.

                                       


Oficjalna część spotkania w Warszawie zaczęła się od odśpiewania hymnu Polski. Posiedzenie otworzył Andrzej Halicki, szef mazowieckich struktur PO, który przekazał głos liderowi swojej partii- Grzegorzowi Schetynie.

Grzegorz Schetyna poruszył wiele spraw. Przede wszystkim mówił o Prawie i Sprawiedliwości, co złego zrobił i czego nie zrobił. Wśród usterek obecnej władzy przewodniczący PO nawiązywał do: sprawy „Misiewiczów”, niszczenia Trybunału Konstytucyjnego, bądź problemów polskiej dyplomacji.

- "Zawsze w PO byliśmy gotowi do tego, by budować, projektować, pisać nowe inicjatywy, (…) Widzimy przez ostatnie miesiące, jak można upokarzać ludzi, czynić zło, jak robić z Polski pośmiewisko na świecie. Dzisiaj mamy do czynienia w Polsce z ekipą podpalaczy, którzy są nastawieni na konflikt. Dlatego mówimy dzisiaj: nie będzie na to zgody (…) Nie pozwolimy, żeby prezes Jarosław Kaczyński i premier Beata Szydło wyrzucili Polskę z Europy" – powiedział Szef PO


                                  

Podczas spotkania przemawiali również inni politycy PO, m.in.: Ewa Kopacz, Monika Wielichowska, Borys Budka, Tomasz Siemoniak, Sławomir Neumann. Każda z mów była bardziej lub mniej antyrządowa.

Głos zabrał również prof. Andrzej Rzońca, który zaprezentował „Dekalog Gospodarczy Platformy Obywatelskiej”. Możemy z niego przeczytać takie same obietnice, jakie miała PO kilka, a nawet kilkanaście lat wcześniej. Platforma chciałaby zatrzymać zadłużanie, uprościć system podatkowy, ułatwić zatrudnianie, odblokować wzrost firm, zachęcać do pracy, urealnić wiek emerytalny czy odpartyjnić przedsiębiorstwa.

Na spotkaniu został też przedstawiony krótki filmik, który bardzo krytycznie przedstawiał Telewizję Polską. Film kończył się słowami „Stop propagandzie Goebbelsa. Nie płacę na TVPiS”. Po prezentacji Grzegorz Schetyna zapowiedział, że jeśli zostanie przyjęta ustawa o uszczelnieniu ściągania abonamentu radiowo-telewizyjnego, to PO będzie nawoływała do obywatelskiego nieposłuszeństwa.


Nowy projekt ustawy zakładał ściąganie abonamentu nie tylko od tych, którzy zarejestrowali odbiornik telewizyjny (12% gospodarstw domowych), ale również od wszystkich posiadających dostęp do kablówki czy cyfrówki. Wiązałoby się to z udostępnieniem danych przez operatorów dla organu, który jest odpowiedzialny za ściganie abonamentu, czyli Poczty Polskiej.

Prawo i Sprawiedliwość postanowiło jednak zatrzymać pracę nad projektem


- Jeżeli Parlament na wniosek TVP przyjmie podniesienie haraczu na tę telewizję, to wezwiemy to obywatelskiego nieposłuszeństwa i niepłacenia tej opłaty. Ci wszyscy, którzy będą karani za niepłacenie abonamentu, po wyborach będą mogli liczyć na rekompensatę.– powiedział lider największej opozycyjnej partii

Grzegorz Schetyna zapowiedział, że w tych samorządach gdzie PO ma władzę zostaną przyjęci uchodźcy. Można odnieść wrażenie, że to właśnie G. Schetyna wspominał o tym, ponieważ kiedyś dla TVP powiedział, że PO nie jest za przyjęciem uchodźców.  – mówił przewodniczący PO

Rada Krajowa PO powołała też zespół, który będzie przygotowywać program na przyszłoroczne wybory samorządowe. W październiku odbędzie się konwencja PO, która ten program przyjmie. W przyszłości ma zostać powołana sejmowa komisja śledcza ds. SKOK-ów oraz „powiązań” Antoniego Macierewicza.
Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej potwierdziła, że druga największa partia opozycyjna jest totalną opozycją. Jej celem jest jak najszybsze przejęcie władzy po PiS’ie.

Właściwie, to ta Rada Krajowa nie była potrzebna w takiej formie. Platforma nie przedstawiła niczego nowego - nawet nowych twarzy. Jedynie sprawa uchodźców została prawdopodobnie raz na zawsze wyjaśniona. Wyjaśniono także, kilka spraw organizacyjnych.

Można odnieść wrażenie, że celem tego wydarzenia, było tylko zaistnienie w mediach i nieoddanie dzisiejszego monopolu medialnego dla PiS’u. Partia Grzegorza Schetyny poruszała, tylko medialne tematy, nie zwróciła uwagi na nic nowego. Dzisiaj była okazja do pokazania, że Polska to nie tylko konflikt PO-PiS.

Aleksander Freitag

Komentarze