Przejdź do głównej zawartości

Szczyt G20 w Hamburgu | Młodzi w Polityce

Przed kilkoma dniami do Hamburga zjechali możni całego globu; osoby, które losy świata trzymają w swoich rękach. Obecni byli m.in. Donald J. Trump, Xi Jinping, Emmanuel Macron, czy Theresa May. Pojawili się także przedstawiciele Unii Europejskiej – Donald Tusk i Jean – Claude Juncker.

Przywódcy gospodarczej dwudziestki rozmawiali na takie tematy jak:

1. Paryskie porozumienie klimatyczne – ta kwestia budziła bardzo dużo emocji, co było związane z niedawnym zerwaniem tegoż porozumienia przez Donalda Trumpa. Prezydent USA pozostał nieugięty w swoich poglądach, a G20 nie wypracowało porozumienia w tej sprawie. Dlatego 19 członków dwudziestki w ustaleniach potwierdziło ważność porozumienia paryskiego, a jego zapisy uznało za nieodwracalne. Jednocześnie rezygnacja Stanów Zjednoczonych została przyjęta do wiadomości. Emmanuel Macron ogłosił na Twitterze jego plany zorganizowania kolejnego szczytu G20 w Paryżu pod koniec tego roku, by w kwestiach finansowania porozumienia i realizacji posunąć się naprzód.

2. Walka z terroryzmem – kraje jednogłośnie potwierdziły chęć zmierzania do zamknięcia wszelkich źródeł finansowania ekstermizmu, do współpracy w celu wyeliminowania zagrożeń i potencjalnie słabych miejsc w przewozach lotniczych, a także wymiany wywiadowczej w celu oceny ryzyka

3. Protekcjonizm gospodarczy – kraje G20 poprały działania zmierzające do wyeliminowania protekcjonizmu, którym charakteryzują się takie kraje jak np. Chiny, Brazylia czy Indie. Przywódcy poparli wzajemne i obopólnie korzystne ramy w handlu i inwestycjach a także zasadę niedyskryminacji. G20 będzie kontynuować „walkę z protekcjonizmem i niesprawiedliwymi praktykami handlowymi”.

4. Wsparcie dla Afryki – w tym roku prezydencję w G20 prowadzą Niemcy. Skupiła się ona na pogłębianiu współpracy z Afryką, a także sprowadzaniu na Czarny Ląd większej ilości publicznych i prywatnych inwestorów z całego świata. G20 dokonało przeglądu Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030.

Znalezione obrazy dla zapytania g20

Trump – Putin
Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem szczytu było spotkanie Trump – Putin. Jak poinformował rzecznik Departamentu Stanu USA, trwało ono dwie godziny.

"Odbywaliśmy bardzo, bardzo dobre rozmowy. Teraz porozmawiamy i oczywiście to będzie kontynuowane. Liczymy na wiele bardzo pozytywnych rzeczy, które wydarzą się dla Rosji, Stanów Zjednoczonych i wszystkich zainteresowanych stron. To zaszczyt być tu z panem" - mówił Trump na początku spotkania.

"Jeśli Rosja i Stany Zjednoczone chcą rozwiązywać najważniejsze, palące problemy dwustronne i międzynarodowe, rozmowy telefoniczne nie wystarczą, potrzebne są osobiste spotkania liderów" – oznajmił Putin. Dodał, że miło poznać prezydenta USA osobiście, a także liczy na pozytywne rezultaty rozmów.

Eksperci uważają za znamienne, że pierwszy rękę wyciągnął Donald Trump. 

Znalezione obrazy dla zapytania trump putin hamburg

„Tym razem to Trump jest inicjatorem przywitania. Całym sobą robi krok naprzód, pochyla się wyciąga dłoń. W dodatku podaje ją bardziej "od dołu", choć dotąd robił to tak, aby to jego ręka była na górze. Natomiast jeśli spojrzymy na jego zachowanie w całości, wydaje się być szczęśliwy” – komentuje dla magazynu „Time” Patti Wood, ekspertka ds. mowy ciała.

Prezydent USA podczas spotkania z Putinem nie czuł się tak pewnie jak np. gdy spotykał się z Andrzejem Dudą.

Zamieszki
Już od czwartku w Hamburgu trwały demonstracje antyglobalistów oraz Antify. Apogeum zostało osiągnięte dopiero w piątek, a demonstracje przerodziły się w zwykłe starcia z policją. Użyte zostały armatki wodne oraz gaz łzawiący, a prawie 500 policjantów zostało rannych. Od zawsze szczytom G20 towarzyszą takie emocje, ale wydarzenia z Hamburga przerosły najśmielsze oczekiwania. „Pokojowi” demonstranci niszczyli sklepy – plądrowali, demolowali ulice, a krajobraz Hamburga pozostawia w tej chwili wiele do życzenia. W piątek, ze względów bezpieczeństwa Melania Trump musiała pozostać w hotelu, a część jej programu musiała ulec zmianom. Cały szczyt G20 był chroniony przez 20 tysięcy policjantów.

Znalezione obrazy dla zapytania hamburg zamieszki

Polskie aspiracje do G20
Przed katastrofą smoleńską w 2010 roku Lech Kaczyński wraz z korpusem dyplomatycznym wyraził opinię, że RP zasługuje na miejsce w G20. „Polska gospodarka jest, według naszych obliczeń, osiemnasta. Miejsce mojego kraju jest w G20. To jest postulat prosty. Raz: wynikający z rozmiarów polskiej gospodarki. Dwa: wynikający z tego, że Polska jest największym krajem pewnego regionu i największym krajem, który przeżył pewną historię. Tą historią jest historia transformacji” – mówił.

Znalezione obrazy dla zapytania kaczynski szczyt ue

W 2012 roku Tim Fergusson z „Forbes” stwierdził, że w G20 Polska powinna zająć miejsce Argentyny, która aktualnie boryka się z ogromnymi problemami gospodarczymi. Magazyny takie jak „Foreign Policy”, „ The Wall Street Journal”, oraz Mamta Murthi z Banku Światowego wyrażały podobne opinie. W roku 2014 podczas XXIV Forum Ekonomicznego w Krynicy agencja Ernst & Young zaprezentowała optymalny skład G20, w którym jedno z miejsc zajęłaby właśnie Polska.

Andrzej Mandryka 

Komentarze

  1. "Przez pięć miesięcy 2016 roku dług Skarbu Państwa wzrósł o 56 mld zł, a w ciągu półrocza - może nawet zwiększyć się o 60 mld zł. To rekordowa kwota od 15 lat."http://www.newsweek.pl/biznes/zadluzenie-polski-dlug-kraju-najwyzszy-od-15-lat,artykuly,395564,1.html

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz