Przejdź do głównej zawartości

Wizyta Trumpa w Warszawie | Młodzi w Polityce

Wczoraj, na Warszawskim Placu Krasińskich, odbyło się wydarzenie, które na długo zapamięta cała Polska. Jakiś czas temu, dowiedzieliśmy się, że nasz kraj odwiedzi najpotężniejszy przywódca świata - Prezydent USA, Donald Trump. Przemówienie Pierwszej Damy USA i samego Trumpa wywarło naprawdę wielkie wrażenie na kilkanasto tysięcznym tłumie, zgromadzonym niedaleko Sądu Najwyższego. 

Para prezydencka, lądowała na Lotnisku Warszawa-Okęcie, późnym wieczorem 5 lipca. Na pasie lotniska, mogliśmy ujrzeć dwa Boeingi 747 - tak zwane, "Air Force One", które zawsze towarzyszą głowie USA w podróżach zagranicznych.

W skład "komitetu powitalnego" weszły osoby Witolda Waszczykowskiego - szefa MSZ, Krzysztofa Szczerskiego - Szefa Gabinetu Prezydenta oraz Paula W. Jonesa - ambasadora USA w Polsce. Stosunkowo krótkie powitanie, wywarło na Parze Prezydenckiej duże wrażenie, co podkreślała w swoim przemówieniu Melania Trump.

Znalezione obrazy dla zapytania trump na lotnisku

Wraz z Prezydentem USA i małżonką, w wizycie towarzyszyli im - Ivanka Trump i Jared Kushner, którzy oprócz należenia do rodziny prezydenckiej pełnią ważne stanowiska w Białym Domu. Wizyta Ivanki wywarła duże wrażenie, głównie na męskiej części publicznej, co jest absolutnie zrozumiałe.

Po krótkim przywitaniu, Trumpowie udali się do Warszawskiego hotelu "Marriott", przejeżdżając przez znaną ulicę "Żwirki i Wigury". Prezydent USA przemieszczał się tak zwaną "bestią", czyli Cadillaciem One - twierdzą na kółkach. Prezydencki samochód, może poszczycić się między innymi, pięcio-warstwowymi szybami, kilkucentymetrowym pancerzem, czy drzwiami grubymi na 20 cm. W wyposażeniu tego "potwora" możemy znaleźć na przykład, zbiornik tlenu, czy krew gotowa do przetoczenia prezydentowi.

Znalezione obrazy dla zapytania trump bestia

O 9.30, Trump dotarł do Zamku Królewskiego, gdzie odbyło się spotkanie z Prezydentem Polski w tak zwane "cztery oczy". Następnie odbyło się spotkanie bilateralne, w którym udział wziął na przykład Sekretarz Skarbu Steven Mnuchin, czy jego Polski odpowiednik - Premier Mateusz Morawiecki.

Melania Trump wraz z Agatą Kornhauser-Dudą spotkała się z Polskimi dziećmi, w jednej z największych atrakcji w Polsce, którą bez wątpienia jest Centrum Nauki Kopernik. Podczas swojej wizyty, w "świątyni nauki" żona Trumpa aktywnie brała udział w eksperymentach przeprowadzanych na żywo. Jako podarunek, otrzymała ona wydrukowany w drukarce 3D - różowy but na obcasie.

Znalezione obrazy dla zapytania agata duda i melania trump

Obie Panie Prezydentowe, spotkały się również w Belwederze, gdzie w przyjemnej atmosferze wypiły wspólnie kawę. Niestety nie wiemy, o czym Panie rozmawiały.

Podczas niespełna godzinnej konferencji Trumpa i Dudy - padły słowa dotyczące napięć na półwyspie Koreańskim, czy kwestii kupna przez Polskę gazu. Dowiedzieliśmy się także, że Polska zainteresowana jest kupnem Systemu Obrony "Patriot", o czym informował Minister Bartosz Kownacki.

Kilka minut, po godzinie 11:00 odbyło się spotkanie głów państw Trójmorza z Donaldem Trumpem, który wyraził spore zadowolenie z założeń, tej nowej organizacji. Całe spotkanie, trwało prawie dwie godziny.

Znalezione obrazy dla zapytania szczyt trójmorza

Córka i doradczyni Prezydenta USA - Ivanka, oddała hołd ofiarom Żydom, składając wieniec pod Warszawskim Pomnikiem Bohaterów Getta. Następnie, Ivanka Trump udała się do Muzeum Żydów Polskich "POLIN", którego ekspozycja zrobiła na córce Donalda olbrzymie wrażenie. Wedle informacji kierownictwa Muzeum, Ivanka spędziła tam 40-50 minut, a cała jej wizyta w tymże miejscu, zaplanowana była godzinę przed przyjazdem.

Znalezione obrazy dla zapytania ivanka trump polin

Po 13, Para Prezydencka, dojeżdżała już na Plac Krasińskich, gdzie zostali oni bardzo ciepło i serdecznie przyjęci przez tłumy zgromadzonych ludzi, którzy skandowali imię Trumpa i frazez "Cześć i Chwała Bohaterom".

Swoje wystąpienie rozpoczęła Melania Trump, która jak już wspomniałem bardzo ciepło przywitała się z Polakami i podziękowała za przyjęcie i wizytę w Centrum Nauki Kopernik. Jak wynika z jej wystąpienia, miejsce to bardzo jej zaimponowała.

Znalezione obrazy dla zapytania melania trump przemówienie polska

Przemówienie, republikańskiego polityka trwało około 40 minut. Prezydent, skupił się głównie na chwaleniu naszego kraju, przypominając przy tym osoby Fryderyka Chopina, Jana Pawła II, czy Lecha Wałęsy - legendy "Solidarności". "Ameryka kocha Polskę" - powiedział Donald Trump. Przywódca USA podziękował, za wielką gościnność jaką został obdarzony. Przypominał nam także, o heroicznych wyczynach naszych bohaterów oraz o całej Polskiej historii, której sympatykiem okazał się miliarder.

"Wasz naród jest wielki, bo wielki jest jego duch" - mówił

Nie zabrakło także, krytycznych słów skierowanych w stronę Kremla. Trump mówił, że działania Rosji, prowadzą do destabilizacji Syrii i Ukrainy.

"Boże, błogosław Polskę, Polaków i USA" - skończył

Znalezione obrazy dla zapytania trump przemówienie polska

Po krótkich rozmowach z Powstańcami Warszawskimi, kolumna z parą prezydencką udała się z Placu Krasińskich, na Warszawskie Okęcie, skąd Trump poleciał na szczyt G-20 w Hamburgu. Air Force One odleciał około 14:40. Tym samym - oficjalnie skończyła się wizyta Trumpa.

Wizyta Donalda Trumpa, według mnie należy do najważniejszych wydarzeń politycznych w Polsce XXI wieku. Żaden z prezydentów USA, z wyjątkiem legendarnego Ronalda Regana nie wypowiadał się o Polsce z taką serdecznością. Nastawienie Trumpów do Polaków, od początku wydawało się bardzo pozytywne. Przemówienie Donalda, według mnie to jedno z lepszych wystąpień politycznych jakie słyszałem w swoim życiu. W niespełna 16 godzin, Polacy jeszcze bardziej pokochali Trumpa, co można było usłyszeć rozmawiając z widzami, po przemówieniu na Placu Krasińskich, czy przeglądając Tweety osób oglądających to wydarzenie. Mam nadzieję, że Amerykanie zaczną jeszcze poważniej traktować Polskę, jako partnera. Myślę, że rząd Polski musi poważnie myśleć nad propozycjami Stanów w kwestii dostawy gazu do naszego kraju.

Znalezione obrazy dla zapytania trump przemówienie polska

Jestem naprawdę mile zaskoczony przebiegiem wizyty Prezydenta USA i mam nadzieję, że nie jest to jego ostatnie spotkanie w Warszawie.

God Bless Poland and United States of America. 

Dawid Szala

Komentarze