Przejdź do głównej zawartości

Antifa - czym jest ta organizacja? | Młodzi w Polityce


Ostatnio głośno jest o organizacji zwanej Antifą. Jej członkowie uczestniczą w wielu protestach i kontrmanifestacjach na całym świecie. Dzisiaj chciałbym przybliżyć czym Antifa jest, skąd pochodzi, jaki jest jej cel i jakie metody.Antifa jest nieformalną grupą zrzeszającą ludzi (głównie lewicowców) którzy sprzeciwiają się faszyzmowi, nacjonalizmowi, rasizmowi itd. Charakteryzują ją skrajnie lewicowe poglądy (dużą część jej członków stanowią komuniści, anarchiści i socjaliści), oraz to że zazwyczaj działa poprzez manifestacje i protesty w różnych miastach. Celem Antify jest walka z szeroko pojętym faszyzmem, nazizmem, nacjonalizmem, rasizmem a także nieoficjalnie z kapitalizmem.

Po raz pierwszy określenia "Antifa", a właściwie "Antifaschiste Aktion", zaczęto używać w roku 1932 jako nazwa dla bojówki Komunistycznej Partii Niemiec. Po wojnie Antifa ukazywała się (tym razem już nieformalnie) między innymi podczas Lat Ołowiu we Włoszech, oraz Jesieni Niemieckiej w latach 70tych.


Obecnie Antifa nadal jest żywa, chociaż nie posiada żadnego oficjalnego kierownictwa czy struktury. Na wielu marszach (zwłaszcza na zachodzie) pojawiają się czarne bloki Antify. Jak widać na zdjęciu, maszerujący członkowie są zwykle ubrani na czarno i zamaskowani, oraz uzbrojeni w prymitywną broń, jak pałki czy kije baseballowe. Ta militaryzacja nie jest przypadkowa.


Ostatnia aktywność Antify, jak chociażby zamieszki w Berkeley czy manifestacje podczas szczytu G20 w Hamburgu, w czasie których doszło do dewastacji miasta, rozboju, napaści na przechodniów i licznych starć zbrojnych między bojówkarzami Antify a policją, pokazuje że Antifa jest bardziej organizacją terrorystyczną niż polityczną. Na jej protestach niemal zawsze zdarzają się ataki na prawicowców (polityków, dziennikarzy, a nawet przechodniów), jak np. Richard Spencer, którzy są atakowani za rzekomy 'nazizm" i "faszyzm".


Znalezione obrazy dla zapytania antifa

Jako że taka przemoc jest nieakceptowalna, tak samo jak chęć likwidacji wolności słowa i poglądów, uważam Antifę za organizację terrorystyczną, która jest zagrożeniem dla demokracji, wolności słowa, pokojowej debaty i codziennego bezpieczeństwa na ulicach. Należy tą organizację zdecydowanie potępić i zdyskredytować.

Adam Wałach

Komentarze

  1. Co ćpasz? Co Ci antyfaszyzm przeszkadza? Jeśli przeszkadza Ci antyfaszyzm to jesteś FASZYSTĄ.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. xD "Nazwaliśmy się antyfaszystami, więc to automatycznie oznacza że mamy rację". A to mi przeszkadza, że nie lubię jak ktoś demoluje miasta, jak Antifa w Hamburgu.

      Usuń

Prześlij komentarz