Przejdź do głównej zawartości

Donald Tusk, Prezydentem Polski? | Młodzi w Polityce

Za ponad 2 lata będziemy wiedzieć kto będzie kandydował na urząd Prezydenta naszego pięknego kraju. Obecnie nie mamy pewności, czy Jarosław Kaczyński ponownie namaści Andrzeja Dudę na kandydata na drugą kadencję, ponieważ ten bardzo naraził się liderowi PiS, który w takich sprawach ma zdecydowanie głos ostateczny. Od jakiegoś czasu pojawiają się informację o kontrowersyjnych kandydaturach na to ważne stanowisko. Oprócz nazwisk Biedroń, Kalisz, czy Kosiniak-Kamysz pojawia się jedno - chyba najpotężniejsze. Czy kandydatura "Prezydenta Europy" ma rację bytu? Co sądzą o tym obywatele? Zapraszam do lektury! 

"Najpotężniejszy polityk w Polsce od 1989 roku". Tak o byłym Premierze, mówi wiele jego partyjnych kolegów. Rzeczywiście. Donald Tusk najdłużej sprawował funkcję premiera od 1989 roku. Jednocześnie będąc współzałożycielem i liderem partii, która rządziła 8 lat w Polsce. Partii, która w szczycie swojej "chwały" miała większość w Sejmie, swój Rząd i Prezydenta.

Znalezione obrazy dla zapytania tusk PO

Platforma Obywatelska swoje wszystkie sukcesy, zawdzięcza w ogromnej części tytułowemu bohaterowi. Mimo tego, że partię oprócz Tuska założyli Maciej Płażyński i Andrzej Olechowski, to tak naprawdę realny wpływ na jej funkcjonowanie miał właśnie Tusk. 

Polityk ten, istnieje w wielkim świecie od 1991 roku, kiedy to pierwszy raz wybrany został do parlamentu. Przez prawie 20 lat pracował w Sejmie i Senacie, pełniąc coraz to różne funkcje. Na początku zaczęło się od Wicemarszałka Senatu, następnie Tusk został Wicemarszałkiem Sejmu, tę funkcję pełnił do 2005 roku, zaś dwa lata później zawitał na Alejach Ujazdowskich, jako gospodarz Kancelarii Premiera. 

Znalezione obrazy dla zapytania tusk poseł

Warto wspomnieć, że Tusk w 2005 roku został oficjalnym kandydatem PO na stanowisko Prezydenta RP. Jak wszyscy wiedzą, polityk z Pomorza zdobył ponad 45% ważnych głosów i na jego nieszczęście przegrał z Lechem Kaczyńskim, kandydatem PiS.

Znalezione obrazy dla zapytania tusk i kaczyński

W 2007 roku, w przyśpieszonych wyborach do Sejmu i Senatu, partia Tuska zdobyła 209 miejsc w Sejmie i 60 w Senacie. 4 lata później wyniki był podobny - PO znów zawarła umowę koalicyjną z PSL, tworząc wówczas większość rządzącą. 

W 2014 roku, czyli rok przed upływem kadencji rządu, Tusk podał się do dymisji, jednocześnie będąc wybranym na najważniejsze stanowisko w UE - Szefa Rady Europejskiej, czyli de facto kierowniczego organu Unii. 

Znalezione obrazy dla zapytania tusk re szef

Można zauważyć, że podczas rządów Tuska, Przykładem jest na przykłas to, że duża liczba osób oskarża Tuska o przyczynienie się do katastrofy smoleńskiej, czy kosmicznego zadłużenia naszego nadwiślańskiego kraju. 

Sam Tusk prowadzi politykę bardzo ocieplającą jego wizerunek. W gazetach niekiedy pojawiały się jego zdjęcia, przedstawiające codzienne sytuacje z życia przeciętnego Polaka, co według mnie "unaturalniało" wizerunek Donka.

Z założenia, Prezydent powinien być suwerenny, jednak obecnie ta zasada chyba straciła na ważności. Tuskowi, nikt nie mógł zarzucić słabej pozycji, jako szef rządu, jednak na unijnych salonach polityk ten nie ma - jak widać, najbardziej znaczącego zdania. W latach 2007-2014 widzieliśmy dosyć często, że Tusk karci na przykład wzrokiem swoich podwładnych, będąc nie zadowolonym z ich działań. Od trzech lat, Tusk jest podwładnym unijnej "szlachty". De iure pozycje Junkcera, czy Merkel są niżej niż urząd Tuska. Tak naprawdę decydujące słowo w sprawach ważnych dla UE ma Kanclerz Niemiec, czy do niedawna Francois Hollande, którego pozycje przejmuje Emmanuel Macron. 

Znalezione obrazy dla zapytania tusk pałac prezydencki

Donaldowi Tuskowi nikt nie może zarzucić również braku kompetencji. Jego doświadczenie w dziedzinie dyplomacji, zarządzaniu administracją kraju, czy staż parlamentarny powoduje, że ten zna Polską i Europejską politykę z każdej strony. Sondaże, w których pyta się o prezydenturę Tuska są bardzo niejednoznaczne. W niektórych znaczna większość pragnie powrotu byłego szefa rządu do kraju. Są też takie sondy, w których ankietowani nie są tym zbytnio zainteresowani. Ze swojej strony mogę dodać to, że nie jestem pewien, czy Tuskowi opłaca się zmiana ligi europejskiej na krajową. Jego obecna kadencja, jako szefa RE jest jednocześnie ostatnią, lecz nie zapominajmy o innych organach Unii, na które Tusk mógłby się "połakomić". Warto wspomnieć, że ma on olbrzymie poparcie ze strony, aż 27 państw UE - co zostało pokazane podczas ostatnich wyborów na szefa RE. Mimo jego obecnej pracy nie możemy zapomnieć, że Jego rząd bardzo wyniszczył niektóre sektory życia publicznego. Jestem pewien, iż nie dałby rady być prezydentem "wszystkich Polaków".

Do wyborów jeszcze około 3 lata, dlatego wierzę, iż niedługo ujrzymy światłego człowieka, który powali na kolana wszystkich znanych już polityków i wprowadzi nowe standardy na naszą scenę, już jako stały mieszkaniec na Krakowskim Przedmieściu.

P.S. Za pośrednictwem Twittera, zapytaliśmy naszych obserwatorów o poparcie dla Tuska, Dudy i Biedronia, czyli trzech najmocniejszych potencjalnych kandydatów na prezydenta RP. Wyniki mówią same za siebie, lecz pod wpływem różnorakich zawirowań na scenie politycznej mogą się przez te wiele miesięcy znacznie zmienić.Dawid Szala 

Komentarze

 1. Jakby ne zamordowali prezydenta w Smoleńsku to gówno by mieli nie swojego bula na tronie.To była mafia i agentura niemiecka.Dzięki Bogu już ich nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 2. "PO było grupą przestępczą!"
  Polska Rzeczpospolita Korupcyjna: postępowanie karne obrzędowe?
  http://www.oglaszamy24.pl/ogloszenie/1621166570/Polska-Rzeczpospolita-Korupcyjna-postepowanie-karne-obrzedowe.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki Bogu to jedyna taka wstydliwa kadencja prezydencka - stawiam na Biedronia z Tuskiem jako premierem - był w tym najlepszy!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Taaaaa jasne to ich rodziny juz sie pchaja,dzieci,wnuki ,kuzyni,itd..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz że Tusk i pedał Biedroń to niemiecka agentura,Chcesz być wyrobnikiem Niemców?A może jesteś folksdojcz,albo wnuk folksdojcza?PO to mafia przestępcza.

   Usuń
 5. Zwalczaj liberalno bolszewicki totalny platformizm
  (po-psl-nowoczesna!)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz