Przejdź do głównej zawartości

Drugi rok Prezydentury Andrzeja Dudy | Młodzi w Polityce

Dwa lata temu, 6 Sierpnia 2015 roku rozpoczęła się kadencja prezydenta Andrzeja Dudy. Będzie ona trwała jeszcze przez 3 lata. Przez ostatni rok prezydent Duda nie próżnował.

Znalezione obrazy dla zapytania andrzej duda

Na arenie międzynarodowej PAD od ostatniej rocznicy zaprzysiężenia odwiedził wiele krajów, w tym Izrael, gdzie podczas spotkał się z prezydentem i premierem tego kraju oraz z prezydentem Palestyny, odwiedził też Instytut Yad Vashem. Prezydent był także w Etiopii, gdzie odwiedził polską fabrykę Ursusa oraz spotkał się z przedstawicielami Unii Afrykańskiej. Kolejnym celem wizyty Andrzeja Dudy był Meksyk, gdzie prezydenci obu państw podpisali deklarację zatytułowaną "W kierunku partnerstwa strategicznego między Polską i Meksykiem". PAD pojawił się też na obchodach 25 rocznicy niepodległości Ukrainy w Kijowie. Łącznie z pierwszym rokiem prezydentury Andrzej Duda wykonał już 52 wizyty zagraniczne.

Znalezione obrazy dla zapytania duda szczyt

Prezydent spotkał się też z wieloma światowymi przywódcami, jak Emmanuel Macron, Frank-Walter Steinmeier, książę William i księżna Kate, oraz przede wszystkim z prezydentem USA Donaldem Trumpem, który w lipcu przyjechał do Polski. Podczas tej wizyty doszło między innymi do rozmowy w cztery oczy prezydentów, chwalącego Polskę przemówienia Prezydenta USA oraz szczytu Państw Trójmorza. W Październiku miał też miejsce szczyt grupy Wyszehradzkiej.

Znalezione obrazy dla zapytania duda wyszehradzka

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu szereg inicjatyw legislacyjnych, a wśród nich: Projekt ustawy ws. obniżenia wieku emerytalnego i nowelizację ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Łączna liczba ustaw podpisanych przez PAD wynosi już 450. Jednak, o czym ostatnio głośno, liczba zawetowanych ustaw wzrosła o 2 (z pięciu, które prezydent zawetował jeszcze w 2015). Zawetowanie przez Andrzeja Dudę ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym może oznaczać usamodzielnienie się prezydenta od PiS i początek samodzielnej gry politycznej.

Podobny obraz

Podsumowując, Andrzej Duda jest prezydentem bardzo aktywnym. Z najnowszego sondażu IBRIS wynika, że prezydent może liczyć na 36% wyborców, wyprzedzając Donalda Tuska z 21% poparcia i Roberta Biedronia z 16% poparcia. Ostatnie zachowania prezydenta budzą nadzieję, że w końcu Polska doczeka się przywódcy który wzniesie się ponad podziały polityczne i będzie kierował się przede wszystkim dobrem narodu.

Adam Wałach

Komentarze