Przejdź do głównej zawartości

Duda vs. Macierewicz | Młodzi w Polityce


W ciągu ostatniego miesiąca prezydent zmienił kierunek swojej polityki, co zauważają prawdopodobnie wszyscy.  Świadczy to o nim bardzo dobrze, gdyż przechodzi z transformację „Adriana”, czy „Notariusza” na czynną głowę państwa Polskiego. Najpierw zawetowana ustawa o Regionalnych Izbach Obrachunkowych, później dwie ustawy o sądach (SN i KRS), a teraz dochodzimy do momentu, gdy prezydent Duda jawnie staje przeciwko ministrowi Macierewiczowi. 

Konflikt prezydenta z szefem MON-u zaczął się od wszczęcia przez służby wywiadowcze procedury sprawdzającej szefa jednego z departamentów BBN, gen. Jarosława Kraszewskiego, którego mianował prezydent Duda

Podobny obrazNominacje narzędziem walki

Nominacje generalskie wręcza Prezydent RP na wniosek ministra obrony narodowej – mówi o tym Konstytucja. Niestety, nie wszystkie kwestie odnośnie zarządzania armią są w ustawie zasadniczej poruszone w taki sam, jasny sposób. Bardzo często prerogatywy prezydenta RP i szefa MON dublują się, bądź są ze sobą sprzeczne – pokazuje to, jak źle napisana jest ustawa zasadnicza: „Fakty są takie, że prezydent miał prawo do odrzucenia nominacji, a minister obrony miał prawo wszcząć postępowanie. Zapisy w konstytucji pozwalają na taki pat. Ta debata konstytucyjna, która ma się odbyć, powinna się skupić na takich kwestiach.” – mówiła 13 sierpnia w „Ławie Polityków” na antenie TVN24 posłanka Kukiz’15, Agnieszka Ścigaj.

Święto Wojska ministra Macierewicza


14 sierpnia minister Antoni Macierewicz wręczył kilkaset odznaczeń i awansów dla oficerów – nigdy skala awansów nie była aż taka duża, a biorąc pod uwagę obecną sytuację na scenie politycznej można twierdzić, że szef MON chce przeciągnąć wojsko na swoją stronę.

Znalezione obrazy dla zapytania macierewicz 15 sierpnia

„W ostatnich latach nie wręczano awansów niższym oficerom podczas tego typu uroczystości. Taka praktyka owszem była, ale w PRL. Później awans zazwyczaj wręczano z dniem objęcia przez oficera wyższego stanowiska służbowego” – mówił jeden z wojskowych, który chce zachować anonimowość 

„Prezydent jest tym, który blokuje awanse. Szef MON je rozdaje” – mówił inny oficer WP.

Wojsko – teoretycznie bezstronne, po czyjej stronie stanie

Generał Waldemar Skrzypczak widzi dla prezydenta jedną drogę: W przemówieniu, które wygłosi 15 sierpnia, powinien podziękować żołnierzom za wzorową służbę dla RP, „a do polityków powiedzieć, że oczekuje pełnej realizacji zapowiedzi w zakresie modernizacji technicznej wojska oraz deklarowanego podniesienia poziomu zdolności naszej armii. Żołnierze i wszyscy Polacy oczekują, by w końcu obietnice zamieniły się w czyny”. Zdaniem generała Bogusława Packa, prezydent w świadomości żołnierzy jest najważniejszą osobą w kraju w kwestiach obrony, a w pełni zrozumiałe jest oczekiwanie przez wojskowych sygnału, że rewolucji w armii nie będzie; co skutkuje możliwością dalszych, spokojnych szkoleń oraz wypełniania innych zadań.

Znalezione obrazy dla zapytania skrzypczak

Święto Wojska Polskiego

Osobiście bardzo oczekiwałem na przemówienie prezydenta, na którym z pewnością się nie zawiodłem. Słuchając, starałem się przyrównać to, co mówił do rzeczy, o których mówili generałowie – co prezydent winien powiedzieć. Andrzej Duda rozpoczął mowę od przypomnienia genezy 15 sierpnia: od Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i do Cudu nad Wisłą z 1920 roku. Prezydent przypominał, że Polacy mimo różnic politycznych potrafili się zjednoczyć wobec czerwonego zagrożenia. Wspominał udział sojuszników – Węgrów, Francuzów, a także Amerykanów; dwudziestu obywateli Stanów Zjednoczonych służyło jako lotnicy. Przy okazji wspomniał o wdrożeniu postanowień warszawskiego szczytu NATO z lipca 2016 roku, w którym pomagał jedyny odznaczony dzisiaj, generał Ben Hodges – dowódca sił amerykańskich w Europie.

Andrzej Duda wyraził głęboką, najszczerszą wdzięczność polskiego społeczeństwa dla żołnierzy, którzy gdyby ktokolwiek chciał zaatakować Rzeczpospolitą, stanęliby w jej obronie, jako dumni, polscy żołnierze. 

Znalezione obrazy dla zapytania duda 15 sierpnia

Prezydent zapowiedział działania zmierzające do zwiększenia wydatków na zbrojenia do 2,5% PKB, a także zwiększenie liczebności polskich sił zbrojnych.

„Niech Bóg ma w swojej opiece żołnierzy, niech Bóg ma w swojej opiece Polaków, niech Bóg ma w swojej opiece Rzeczpospolitą” – zakończył Andrzej Duda.

Prezydent RP spełnił oczekiwania polskich generałów – dał sygnał żołnierzom, wyraził szacunek i wdzięczność polskiego społeczeństwa do nich. Zapewniał o chęci dalszej modernizacji wojska, na co wskazywał generał Skrzypczak.

Znalezione obrazy dla zapytania duda 15 sierpnia

Takie traktowanie głowy państwa przez szefa MON jest z pewnością powiązane z „poczuciem wyższości”– takim samym, jakie charakteryzuje ministra sprawiedliwości, pana Zbigniewa Ziobrę. Sądzę, że „Adrian” jeszcze nie raz pokaże ministrom, gdzie jest ich miejsce; gdy przekroczył już granicę posłuszeństwa dla prezesa, nie będzie bał się stawić czoła żądaniom ministrów, którzy chyba pomylili swoje miejsca w szeregu, bo – z tego co się orientuję – prezydentem RP jest Andrzej Duda, a nie Antoni Macierewicz.

Andrzej Mandryka

Komentarze