Przejdź do głównej zawartości

Justyn Piskorski kandydatem PiS do Trybunału Konstytucyjnego | Młodzi w Polityce


Justyn Piskorski został ogłoszony kandydatem klubu PiS do Trybunału Konstytucyjnego. Piskorski zastąpi zmarłego sędziego Lecha Morawskiego – poinformowała dziś rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Pozostałe kluby nie zgłosiły swoich kandydatów.

W grudniu 2015 r. Sejm wybrał Lecha Morawskiego na członka Trybunału Konstytucyjnego.
Jego kandydaturę zgłosiło PiS. 
Ówczesny prezes Trybunału prof. Andrzej Rzepliński przez ponad rok podobnie jak sędziów Mariusza Muszyńskiego i Henryka Ciocha nie dopuszczał go do orzekania. 
Do orzekania Morawski został ostatecznie dopuszczony po 20 grudnia 2016 r., kiedy prezesem TK - po zakończeniu kadencji Rzeplińskiego - została Julia Przyłębska.
Prof. Lech Morawski zmarł 12 lipca w wieku 68 lat.Zarówno wykształcenie, jak i bogate doświadczenie zawodowe wskazuje, iż pan Justyn Piskorski jest dobrym kandydatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego" – możemy przeczytać w uzasadnieniu decyzji o zgłoszeniu przez klub PiS jego kandydatury.Piskorski naukowo zajmuje się zagadnieniami prawa karnego, polityki kryminalnej i kryminologii oraz prawa karnego międzynarodowego i europejskiego.
"Jest autorem kilkudziesięciu publikacji dotyczących tych zagadnień. Jest także autorem wielu cykli wykładowych, obejmujących opracowanie programów nauczania i ogólnych struktur kursów" – czytam dalej w uzasadnieniu.

Co wiemy o kandydacie Prawa i Sprawiedliwości ?

Piskorski, urodził się w 1971 roku, jest absolwentem studiów prawniczych na Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1998 r. ukończył magisterskie studia podyplomowe w zakresie prawa porównawczego na Reńskim Uniwersytecie im. Fryderyka Wilhelma w Bonn.


W Poznaniu odbył aplikację prokuratorską. W 2002 r. po odbyciu studiów doktoranckich uzyskał stopień doktora nauk prawnych na UAM. W 2014 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych.

Od 1 września 2017 r. pełni funkcję kierownika Katedry Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji UAM. Naukowo zajmuje się zagadnieniami prawa karnego, polityki kryminalnej i kryminologii oraz prawa karnego międzynarodowego i europejskiego.

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na ten moment jest jedynym kandydatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego co więcej inne partie nie zamierzają zgłaszać swoich kandydatów.

Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka w rozmowie z Polską Agencją Prasową w czwartek poinformował, że PO nie zgłosi swojego kandydata w miejsce prof. Morawskiego.
"Teraz prezydent Andrzej Duda powinien zrobić to, czego nie zrobił dwa lata temu, czyli zaprzysiąc jednego z sędziów wybranych legalnie przez Sejm poprzedniej kadencji i dlatego nie ma potrzeby przeprowadzania wyborów. Co więcej, taki wybór będzie niezgodny z polską konstytucją i nieważny z mocy prawa" - stwierdził Budka

Władysław Kosiniak Kamysz krótko skomentował niezgłoszenie kandydata przez Polskie Stronnictwo Ludowe.
"PSL nie interesują kadrowe ustawki z PiS" - powiedział

Znalezione obrazy dla zapytania kosiniak

Również Kukiz‘15 nie wystawi swojego kandydata do TK w miejsce prof. Morawskiego.

"Nie zgłaszamy swojego kandydata, nie chcemy uczestniczyć w awanturze o Trybunał, dla nas Trybunał został upolityczniony i w takim wydaniu nie interesuje nas składanie żadnych kandydatur."
- powiedziała PAP wiceszefowa klubu Kukiz‘15 Agnieszka Ścigaj.

Znalezione obrazy dla zapytania ścigaj

Jak pozostałe ugrupowania Nowoczesna również nie zgłosi swojego kandydata.

"Nie zamierzamy legitymizować łamania prawa i konstytucji przez PiS i nie zgłaszamy swojego kandydata"
— powiedziała w rozmowie z PAP szefowa klubu parlamentarnego Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Znalezione obrazy dla zapytania lubnauer PAP


Michał Góral

Komentarze