Przejdź do głównej zawartości

Kultura Niepodległa | Młodzi w Polityce

„Nie ma nic gorszego niż kultura w rękach polityków” - mówiła w jednym z wywiadów Karolina Korwin-Piotrowska, jedna z sygnatariuszek nowego Ruchu "Kultura Niepodległa", o którym napiszę w tym artykule.

Artyści, a polityka.

Każdy człowiek ma swoje poglądy. Jest jednak grupa osób, która lubi obnosić się ze swoim zdaniem, poprzez branie udziału w marszach, protestach, komitetach honorowych poparcia dla kandydata, czy partii. W Polsce taką grupą, oprócz księży (którzy swoje zdanie wyrażają na ambonach, czy w telewizjach) są oczywiście artyści. Widok znanych ze szklanego ekranu twarzy na wiecach partyjnych nie dziwi. 

W 2014 roku na konwencji PO wystąpił z bardzo silną mową Andrzej Grabowski, bardzo znany aktor, który według PO nie jest wcale taki "Kiepski". 

Znalezione obrazy dla zapytania grabowski PO konwencja

Na konwencji Andrzeja Dudy w 2015 roku głos zabrał Janusz Rewiński, który od wielu lat popiera obecną partię rządzącą. Obok Katarzyny Łaniewskiej i Jerzego Zelnika jest on chyba najbardziej znanym artystą sprzyjającym PiS. 

Znalezione obrazy dla zapytania rewiński PIS

Polskie Stronnictwo Ludowe również ma zwolenników, którzy odegrali kultowe role w serialu lub filmie. Do takich osób należy bez wątpienia Pan Piotr Pręgowski, który oprócz grania "Pietrka" w Ranczu związany jest z PSL zawodowo, bowiem pełni mandat radnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jego oblicze mogliśmy oglądać na wielu spotkaniach partyjnych, na przykład na ogłoszeniu kandydata na Prezydenta RP z ramienia ludowców.

Znalezione obrazy dla zapytania psl pręgowski

O artystach w Ruchu Kukiz'15 nie powinienem nawet się rozwodzić. Dlaczego? Każdy z nas wie, że to ugrupowanie założył jeden z nich - bardzo znany rockman Paweł Kukiz, a do niedawna jego najbardziej znaną twarzą obok lidera był raper z Kielc ps."Scyzoryk", który osiąga coraz lepsze wyniki i staje się coraz bardziej Skuteczny. 

Znalezione obrazy dla zapytania liroy

Na różnorakich marszach możemy doszukiwać się gwiazd. Nie ulega wątpliwości, że największym politycznym zaangażowaniem w sektorze kultury wykazuje się Maja Ostaszewska, Krystyna Janda, czy Maciej Stuhr, którego wystąpienie na Gali Orłów, mające zdecydowanie kontekst polityczny zapamiętamy na bardzo długo. 

Warto dodać, że znana akcja "Czarny Protest" została nakręcona głównie przez artystów, którzy chętnie publikowali swoje zdjęcia broniąc praw kobiet. 

Znalezione obrazy dla zapytania czarny protest artysci

Czym jest Kultura Niepodległa?

"Jest to ponadpartyjna inicjatywa, która służy ochronie i promowaniu ludzi kultury, twórców i odbiorców kultury. Nie ma nic gorszego niż kultura w rekach polityków, wtedy zawsze pojawiają się naciski i próby jej zawłaszczenia dla jednej opcji politycznej - widzimy to teraz i mamy niemal pewność, że będzie jeszcze ostrzej. Dlatego ważne jest, by sfera kultury była wolna od polityki, także tej kulturalnej." - mowiła dalej w wywiadzie Korwin - Piotrowska.

Obiektywnie. Tytułowa organizacja zrzesza artystów chcących polepszyć sytuację kultury w naszym kraju, tym samym odcinając się od jakichkolwiek działań stricte politycznych, których jeszcze raz przypomnę działacze "KN" wystrzegają się. 

Oto Manifest "Kultury Niepodległej", w którym założyciele przedstawiają ideę organizacji.


"Nie reprezentujemy żadnej partii, ani ideologii - Różnią nas poglądy" - słyszymy w spocie. 

"Od wielu lat, politycy za pomocą nacisku ekonomicznego, organizacyjnego i wyznaniowego wykluczyć z obiegu niezależnie myślących twórców" - mówią dalej artyści.

"Będziemy walczyć o kulturę na kartach książek, łamach prasy, ekranach kin, scenach teatrów..." - kończą artyści, zapowiadając rozpoczęcie działalności od ogłoszenia obywatelskich obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które z ich udziałem będą z dala od jakichkolwiek ruchów politycznych i propagandowych.

Znalezione obrazy dla zapytania manifest kultury niepodległej

Do tej pory w skład tej, jakże ciekawej i niewątpliwie potrzebnej organizacji weszły bardzo znane gwiazdy, które wcześniej nie były rozpoznawane ze swoich poglądów. Na przykład, Robert Kozyra, Agata Młynarska, czy pisarz Grzegorz Kasdepke. Oprócz takich nazwisk pojawiły się też postacie znane już z aktywności politycznej, na przykład Maja Ostaszewska, Zbigniew Zamachowski, czy Magdalena Cielecka. Mimo, że każda z nich ma indywidualne poglądy potrafili oni zjednoczyć się i zawiązać ruch, który obecnie ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Znalezione obrazy dla zapytania manifest kultury niepodległej

Na razie, nic nie jest przesądzone. Ruch "Kultura Niepodległa", to bardzo młoda organizacja, z której działaniami na razie się nie spotkaliśmy. W pełni popieram założenia tego nowego ciała, które jak widać po Manifeście pełne jest werwy, zapału i chęci do działania, w celu obrony i usunięcia jakichkolwiek wstawek politycznych w życiu artystycznym naszego kraju, które jak mówią w spocie jest różne - prawicowe, lewicowe, patriotyczne i kosmopolityczne. 

Znalezione obrazy dla zapytania manifest kultury niepodległej

Według mnie, kultura taka ma być. Każdy z nas powinien znaleźć coś dla siebie w telewizji, na ekranie kina, na scenach teatralnych, czy w radiu, ponieważ wszyscy mają pełne prawo do korzystania z dóbr kulturalnych naszej ojczyzny. Żaden z polityków nie ma prawa ingerować w działania artystów, którzy oczywiście powinni znać swoje granice i szanować wyznanie, czy przekonania innych. Z całego serca życzę, aby "Kultura Niepodległa" stała się organizacją, która będzie uświadamiać jak ważni są artyści w naszym kraju i, że kultura jest tak naprawdę wszystkim co robimy. Mam nadzieję, że opisywany przeze mnie Ruch nie będzie oficjalnie popierał żadnej partii i nie stanie się aparatem propagandowym żadnej organizacji. 

Dawid Szala

Komentarze