Przejdź do głównej zawartości

Nowe paszporty | Młodzi w Polityce

Na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości MSWiA przygotowało kolejną „niespodziankę” obok liftingu godła, czy zmian w hymnie. Tym razem chodzi o paszporty; nowy wizerunek mają wybrać obywatele głosując na stronie zaprojektujpaszport.gov.pl na wybrane sześć elementów, które ich zdaniem powinny znaleźć się w paszporcie.

Stosunki z Europą zaognione, czas na Litwę i Ukrainę

Wśród wizerunków, które znajdą się na nowym paszporcie oprócz tych wybieranych przez ludzi znajdą się wybrane przez Zespół do spraw ustalenia wzoru dokumentu paszportowego z motywem „Niepodległa”. Wizerunki wybrane przez ten zespół są związane bezpośrednio z najważniejszymi wydarzeniami, takimi jak: Bitwa Warszawska, Powstania Śląskie, odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich; są także takie, które są związane z miejscami m.in. Grób Nieznanego Żołnierza, lub wizerunki postaci zasłużonych dla Niepodległej. Niestety, tak jak zwykle nie obyło się bez kontrowersji. Jak wszyscy wiemy, w granicach II RP znajdowały się takie miasta jak Lwów, Wilno czy Grodno, które w wyniku ustaleń alianckich znalazły się poza odbudowywanym państwem polskim.
W związku z tym, wśród wizerunków, które być może znajdą się na nowych paszportach, są Wileńska Ostra Brama wraz z wizerunkiem Matki Boskiej (poddawany pod głosowanie), oraz Cmentarz Orląt Lwowskich (na liście 13 wizerunków, których obecność jest pewna). MSZ Litwy wezwało ambasadora RP Grzegorza Poznańskiego na dywanik (ambasador RP jest najwyższym rangą dyplomatą znajdującym się na terytorium Litwy) i wystosowało notę protestacyjną.
Znalezione obrazy dla zapytania Neris Germanas„Wiceminister spraw zagranicznych Litwy pan Neris Germanas poinformował pana Grzegorza Poznańskiego, że takie zamiary są niezgodne z przyjaznymi relacjami sąsiedzkimi i są uważane przez stronę litewską jako nie do przyjęcia. Ostra Brama i obraz Najświętszej Maryi Panny wewnątrz niej znajdują się na terytorium Litwy i ich wizerunki nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa” – napisało MSZ Litwy w oficjalnym komunikacie.

http://zaprojektujpaszport.gov.pl/portfolio_page/motyw10/ - link do argumentacji Ostrej Bramy.

Podobne stanowcze działania podjąć zamierza Ukraina w kwestii Cmentarzu Orląt Lwowskich. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tą sytuacją, analizujemy materiały, konsultujemy się z Litwinami, będziemy odpowiednio reagować” – powiedział dla Wirtualnej Polski, Andrij Deszyczyca, ambasador Ukrainy w RP.


„Polacy, to jak Rosjanie – tylko chcą nam narzucić swoja wizje historii” – powiedziała dr Olena Babakowa, ukraińska dziennikarka.


Faktem jest, że obydwa te miejsca są szczególne dla Polski. Czy to Ostra Brama, gdzie Józef Piłsudski zostawił tabliczkę „Dziękuję Ci, Matko, za Wilno” , czy cmentarz najmłodszych obrońców Lwowa z czasów wojny Polsko – ukraińskiej (1918-19) o granicę wschodnią. Niemniej jednak czasy się zmieniły tak jak granice, i obecnie Wilno i Lwów znajdują się poza Polską. Umieszczanie tych dwóch miast na oficjalnych dokumentach Rzeczpospolitej jest bardzo bliskie do wysuwania roszczeń terytorialnych, jakby Polska nadal uważała Lwów, czy Wilno za swoją integralną część. Niestety, działania rządu znowu idealnie wpisują się w politykę historyczną – skłócić Polskę ze wszystkimi, prócz Stanów Zjednoczonych i Węgier. 

Działania w tej kwestii są podobne do polskich żądań wypłacenia reparacji wojennych, które, choć słuszne, to niestety mało realne, wręcz nieprawdopodobne. Czy więc jest sens walki o rzeczy, które są z góry przegrane?Opcje są dwie:

1. Polską rządzą niekompetentni ludzie nie zdający sobie sprawy ze skutków swych działań (w tym przypadku psucia opinii dyplomatycznej)

2. Wszystko jest zamierzone (tylko po co?)

Andrzej Mandryka

Komentarze

 1. Dlaczego my Polacy mamy wyrzec sie wlasnej historii ? W imie czego mamy zapomniec o najmodszych Polakach walczacych o polska granice wschodnia. Dlaczego mamy wyrzec sie pamieci o Pilsudskim ktoremu w duzej mierzw zawdzieczamy odzyskanie niepodleglosci po 123 latach rozbiorow / mamy juz nie pamietac o tabliczce "Dziekuje ci Matko za Wilno" a moze mamy nie pamietac o powstaniach wielkopolskich dzieki ktorym zostaly wlaczone ziemie slaskie do drugiej Rzeczypospolitej Kto wreszcie profanuje nam nasza historie , kazac nam zapominac o tak istotnych momentach naszej historii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kompletnie antyPolski text. autor widocznie niema szacunku do własnego kraju. Ostra Brama czy lwów to Polskie rzeczy.

  Wstyd i chańba!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten artykuł kontynuuje "politykę wstydu"

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz