Przejdź do głównej zawartości

Obywatele RP | Młodzi w Polityce

"Obywatele RP działają od roku jako ruch obywateli działający w obronie podstawowych praw demokratycznego ustroju Rzeczpospolitej Polskiej." - tak o Obywatelach RP, możemy przeczytać na ich witrynie, której adres to www.konstytucjarp.org

Znalezione obrazy dla zapytania obywatele rp przed sejmem lezacyObywatele RP, to niezwykle tajemniczy twór. Nie wiemy tak naprawdę skąd się wziął i jak powstał. Historia tej organizacji jest bardzo krótka, ale bardzo ciekawa. Mimo tego, że istnieją oni rok, zdążyli już zaleźć za skórę konserwatywnej większości Polaków. Części z nas Obywatele RP mogą kojarzyć się z blokowaniem miesięcznic, leżeniem na przedsejmowej ulicy, uprawianiem białych róż. Naszym redaktorom - Ci ludzie do niedawna kojarzyli się z mieszkaniem w namiocie przy Wiejskiej, przed którym wystawiali oni zdjęcia polityków PiS, których działania nie podobali się działaczom Obywateli. Wszystkie te skojarzenia są jak najbardziej trafne. Jeśli nie do końca wiesz, czym zajmuje się tytułowa organizacja, kim jest jej nieformalny lider, czym jest "Deklaracja Nieposłuszeństwa" - przeczytaj poniższy tekst. Zapraszam!

Znalezione obrazy dla zapytania paweł kasprzakCezary Paweł Kasprzak - lider Obywateli RP, to postać, którą "starsza widownia" mogła poznać kilkadziesiąt lat temu, bowiem ten Pan należał do antykomunistycznej opozycji. Był również jednym ze współzałożycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów, działaczem "Solidarności", czy "Pomarańczowej Alternatywy". Na tym jego zasługi się kończą. Mam wrażenie, że Pan Kasprzak, zdecydował się pozostać w czasach, w których naprawdę tak dynamiczna działalność opozycji była potrzebna. Myślę, że założył on Obywateli RP, ponieważ chciał stworzyć alternatywę dla "sypiącego" się powoli Komitetu Obrony Demokracji, o którym obecnie nie słyszymy dużo. Udało mu się. Przykro jednak, że wykorzystał on do tego miesięcznice, których blokowanie jest, jak widać sztandarowym działaniem Obywateli RP. Mimo nawoływania do zaprzestania używania mowy nienawiści, Pan Cezary w swoich barwnych przemówieniach często takowej używa.

"Podłe i tchórzliwe z Was bydlęta. Jesteście nie tylko głupi i wstrętni, ale przede wszystkim tchórzliwi. Żadne husarskie skrzydła tego nie zmienią – tchórzem zajeżdża od Was na kilometr." - mówił o członkach Obozu Narodowo - Radykalnego

Deklaracja Obywatelska, Deklaracja nieposłuszeństwa, takie treści przekazują nam Obywatele RP. W jednym z tekstów na swojej stronie jasno informują, że znieważają Prezydenta RP. Warto przypomnieć, że publiczna zniewaga głowy państwa jest karalna. 

Znalezione obrazy dla zapytania paweł "Dostęp do Sejmu — „tych klientów nie obsługujemy”Akcje "Nieposłuszeństwa" - są to działania Obywateli, z których oprócz blokowania miesięcznic, są najbardziej znani. Warto przypomnieć akcję pt. "Dostęp do Sejmu — „tych klientów nie obsługujemy”, którą Strażnicy Marszałkowscy zapamiętali zapewne na długo. Działania Obywateli polegały na odebraniem przepustek sejmowych i cichy protest nieopodal wejścia głównego.  
"1 sierpnia 2016 roku Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wydał rozporządzenie zmieniające zasady dostępu do budynków Sejmu i Senatu oraz na teren w ich obrębie — dotąd, przez całą historię kompleksu parlamentarnego, traktowany jak teren publiczny. Kuchciński swoje rozporządzenie wydał tuż po naszej akcji, w której kilkuosobowa grupa demonstrantów rozwinęła przed głównym wejściem do budynku Sejmu transparent z napisem „Zdradza Ojczyznę ten, kto łamie jej najwyższe prawo.” Był to protest przeciw kolejnej nowelizacji demolującej Trybunał Konstytucyjny." - piszą o swojej akcji Obywatele RP.

"Kontrmiesięcznice - Protest Białych Róż". Comiesięczne blokowanie miesięcznic, tytułowy ruch prowadzi od marca zeszłego roku. Ich demonstrowanie polega głównie na zagłuszaniu przemówień podczas "obchodów" miesięcznic. Nie zakłócają oni comiesięcznej mszy świętej, co jest bardzo kulturalne z ich strony. Niedawno, na jednej z kontrmiesięcznic pojawiły się uniesione w górę białe róże, które prezes PiS nazwał "symbolem nienawiści". Od tego czasu na każdej z miesięcznic takie kwiaty możemy dostrzec. 

Znalezione obrazy dla zapytania biale roze kontrmiesięcznica

Relacje na linii Obywatele RP - ONR nie należą do najlepszych. Uważam, że w znacznej części winni temu są wspominani wiele razy Obywatele, którzy blokują marsze, demonstracje narodowców wykrzykując w ich strony często obraźliwe sformułowania. Oczywiście nikt nie jest bez winy. Idący w marszach przedstawiciele środowisk ultraprawicowych często używali wobec Obywateli RP argumentu siły, co było totalnie nie na miejscu. 

Znalezione obrazy dla zapytania onr - obywatele

Policja zdecydowanie nie należy do przyjaciół Obywateli RP. Wiele razy mogliśmy zobaczyć zachowania tych, w stosunku do funkcjonariuszy publicznych. Co gorsza, podsycają oni emocje - odmawiając wylegitymowania się. Polskie prawo stanowi, że tego zrobić nie możemy. Rzecz jasna, możemy żądać od policjanta podania personaliów i uzasadnienia wylegitymowania.

Nikt chyba, nie zliczy wszystkich akcji Obywateli. Jeśli chodzi o mnie, to jedna mi się podobała. Chodzi tu o wystawienie władzy rachunku za organizację miesięcznic. Mogliśmy dowiedzieć się ile z naszych pieniędzy Państwo przeznacza na ochronę Kaczyńskiego i odkupionego ludu PiS. Mimo tego, nie mogę poprzeć żadnego z innych akcji opisanego tworu. Są to ludzie, szkodliwi dla pojednania narodowego, którzy w bardzo niekulturalny sposób krytykują swoich nomen omen podobnych do siebie przeciwników. Artykuł ten pragnę zakończyć starym porzekadłem "Przyganiał kocioł garnkowi" - Obywatele RP nie różnią się zbytnio od ONR, czy innych niewygodnych dla nich organizacji.

Dawid Szala

źródła: konstytucjarp.org

Komentarze