Przejdź do głównej zawartości

W Ministerstwie i w Puszczy | Młodzi w Polityce

Obecny rząd RP pokazał swój szacunek wobec instytucji unijnych już niejednokrotnie. Kwestie Trybunału Konstytucyjnego czy przyjmowania uchodźców były na naszym blogu poruszane już wiele razy. Wszystkie te wydarzenia dało się przeboleć, tłumacząc sobie to rządową walką o suwerenność naszego kraju; można było również stwierdzać, że nie jesteśmy jedynym krajem, który miał lub ma konflikt z Komisją Europejską. Dopiero ostatnie wydarzenia absolutnie przelały czarę goryczy.


Znalezione obrazy dla zapytania puszcza bialowieska wycinka

Zignorujmy wszystkich, a będzie nam dobrze.


Komisja Europejska nie raz apelowała o wstrzymanie wycinki do czasu rozwikłania niejasności prawnych wokół niej; niestety, rząd polski jak zwykle nie usłuchał. KE zdecydowała starać się o środek tymczasowy w postaci nakazu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – i takowy dostała. 27 lipca wiceprezes ETS podjął decyzję o nakazie natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej do czasu rozwikłania sporu. Polska dostała czas do 4 sierpnia na wystosowanie odpowiedzi, która idealnie wpisuje się w politykę rządu. Zignorujemy was, bo sami wiemy lepiej. Resort środowiska uparcie twierdzi, że działania są zgodne z unijnymi dyrektywami (ptasiej i siedliskowej); zdaniem ministerstwa działania te są niezbędne do ochrony obszaru Puszczy. W piśmie, którym ministerstwo odpowiadało na nakaz są zawarte rzeczy takie jak m.in. brak odpowiednich przesłanek tego nakazu, aby go wykonać; twierdzenie, że żądania KE są oparte na hipotezach, a także swego rodzaju brak konsekwencji w działaniach Komisji, która wcześniej nie spieszyła się tak bardzo. Dalej resort ministra Szyszki wskazuje, że Komisja nie wskazała w sposób wystarczający prawdopodobieństwa powstania szkód w przyrodzie. Pismo wskazuje, także koszt przerwania wycinki, który wyniósłby 3,26 mld zł.

Znalezione obrazy dla zapytania puszcza bialowieska wycinka

Niestety, niechlubnie zapiszemy się w historii. Polska jako pierwszy kraj nie posłuchała orzeczenia ETS i kontynuuje działania – „Wycinka Puszczy Białowieskiej trwa. To pierwszy przypadek w historii, kiedy państwo nie wykonuje postanowienia zabezpieczającego Trybunału Sprawiedliwości” - powiedział prof. Marek Safjan, były sędzia ETS –„ I tu zaczynają się schody. Toczy się postępowanie ws. Puszczy Białowieskiej o naruszenia prawa unijnego, i w ramach tego postępowania wydano postanowienie zabezpieczające, żeby to postępowanie mogło doprowadzić do skutku pozytywnego. Ono powinno zostać natychmiast wykonane. To nie przyzwoitość, to jest obowiązek państwa” – mówił dalej.

Co na to Komisja Europejska i UNESCO?

„Jeśli zostanie potwierdzone, że wycinka ma dalej miejsce w Puszczy Białowieskiej, sprawa zostanie wzięta pod uwagę w prowadzonej procedurze praworządności dotyczącej Polski” – zapowiedziała rzecznik KE Mina Andreewa.

Znalezione obrazy dla zapytania mina andreeva
Zdaniem UNESCO Polska zdecydowanie przesadza z używaniem pozoru zachowania bezpieczeństwa do wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, równocześnie wycinając drzewa zdrowe. Podczas obrad w Krakowie Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO wezwał Polskę do natychmiastowego przerwania wycinki w Puszczy. Za dwa lata komitet zdecyduje, czy Puszcza Białowieska zostanie wpisana na listę obiektów zagrożonych (są tam wpisane miejsca, dla których zagrożenie stanowią m.in. konflikty zbrojne)

Koalicja ekologów walczy


WWF Polska, Greenpeace, to tylko niektóre z organizacji walczących o Puszczę Białowieską. Działacze blokują pracę hardvesterów opóźniając w ten sposób ich pracę, a także ratując choćby kawałek naturalnego lasu. Już w 2016 roku Greenpeace apelowało, aby obszar całej Puszczy został parkiem narodowym. Było to związane z aneksem Lasów Państwowych odnośnie aneksu do Planu Urządzania Lasu (PUL), który został skierowany do konsultacji społecznych jeszcze w 2015 roku. Z tego dokumentu wynika zwiększenie limitu pozyskiwanego drewna z terenów Puszczy z 63,4 tys. Metrów sześciennych, do 317,8 tysięcy.

Znalezione obrazy dla zapytania Green peace puszca

Konrad Tomaszewski, szef LP mówił wtedy dla PAP: "Od kilku lat mamy w Puszczy ogromną gradację kornika drukarza, która zagraża dalszemu istnieniu drzewostanów świerkowych, których mamy w Puszczy 32 proc. Jedyną znaną naukom leśnym i skuteczną metodą walki z kornikiem i ograniczania jego gradacji jest usuwanie drzew zasiedlonych, po to, by minimalizować ryzyko, że kornik przerzuci się na zdrowe jeszcze drzewostany". Twierdził także, że zaniechanie jakichkolwiek działań grozi istnieniu cennych siedlisk i gatunków objętych ochroną w ramach programu NATURA 2000. "Dochodzą też kwestie bezpieczeństwa, bo spróchniałe, suche drzewa zagrażają ludziom, a to my jako gospodarze terenu ponosimy odpowiedzialność za bezpieczeństwo" – mówił dalej. Co prawda Lasy Państwowe przekonują, że nie kierują się chęcią zysku, to innego zdania są ekolodzy.

Znalezione obrazy dla zapytania konrad tomaszewski

"Uzasadnianie wycinki w Puszczy Białowieskiej troską o nią to zwykła hipokryzja i okłamywanie ludzi. Stoją za tym wyłącznie pobudki ekonomiczne, a dziedzictwa narodowego nie można przeliczać na złotówki" - mówiła Katarzyna Jagiełło z Greenpeace.

Działacze Greenpeace w kwietniu ub.r. wspięli się na gmach Ministerstwa Środowiska i rozwiesili transparent: „Cała puszcza parkiem narodowym”. "Nie liczymy na dyskusję i dialog z ministrem, bo o to zabiegaliśmy od grudnia zeszłego roku. Nasze listy i uwagi zostały zignorowane (...). Jesteśmy tu po to, aby zapytać premier Beatę Szydło, jak i prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego, czy poprą ideę prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ideę powołania parku narodowego na terenie całej Puszczy Białowieskiej” – mówił Robert Cyglicki, prezes Greenpeace. Wyjaśniał dalej, że propozycja śp. Lecha Kaczyńskiego składała się z trzech części. Część podlegałaby ścisłej ochronie, inna byłaby dostępna dla obywateli, a tylko niewielka częśc byłaby przeznaczona do wycinki na potrzeby lokalnej społeczności.

Znalezione obrazy dla zapytania greenpeace dach ministerstwa

Najbardziej zaskakujące jest jednak upartość w polityce ministerstwa. Jaki jest cel tych działań, skoro kora z kornikiem drukarzem po wycince pozostaje w miejscu, w którym spadła? Czy może jest to część większego interesu, którym powinno zająć się Centralne Biuro Antykorupycjne? Może jest to właśnie „córka leśniczego” ?

Znalezione obrazy dla zapytania szyszko puszcza

Andrzej Mandryka

Komentarze

  1. To jakiś przedruk z GW ?? Gdzie są naukowe fakty????

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz