Przejdź do głównej zawartości

Wizyta Sekretarza Generalnego NATO w Polsce | Młodzi w Polityce

W ubiegły czwartek do Warszawy przyleciał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg; w pierwszy dzień wizyty spotkał się z prezydentem Polski, Andrzejem Dudą, drugiego dnia natomiast z premier Beatą Szydło, szefem MON Polski oraz ministrami obrony Rumunii i Turcji.

Znalezione obrazy dla zapytania stoltenberg w polsce

Termin wizyty sekretarza generalnego w Polsce jest absolutnie nieprzypadkowy – już za nieco ponad dwa tygodnie rozpoczynają się ćwiczenia Zapad’17, w których udział weźmie blisko 13 tysięcy żołnierzy, w tym trzy tysiące z Rosji. Ćwiczenia te, odbywające się w pobliżu polskiej granicy, poruszają opinią publiczną, gdyż nie do końca wiadomo, jakie plany z ćwiczeniami wiąże Federacja Rosyjska. Udział w nich będą brały różne rodzaje sił zbrojnych, od pancernych po lotnictwo. Nie można wykluczyć możliwości ćwiczenia przez dowództwo ataku nuklearnego.

„Będziemy przyglądać się bardzo uważnie przebiegowi tych ćwiczeń”
– mówił Jens Stoltenberg.

Drugi dzień wizyty rozpoczął się od spotkania z ministrami obrony Rumunii, Turcji, a także Polski; rozmowy dotyczyły kwestii bezpieczeństwa wschodniej i południowej flanki Sojuszu. Następnie Jens Stoltenberg spotkał się z premier Beatą Szydło, której towarzyszyli Witold Waszczykowski oraz Antoni Macierewicz. 

Znalezione obrazy dla zapytania stoltenberg w polsce

„Wydarzenia wokół naszych granic, a zwłaszcza nadchodzące rosyjsko-białoruskie manewry Zapad 2017 oraz zagrożenia związane z terroryzmem i niestabilnością na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej pokazują, że jako Sojusz powinniśmy kontynuować proces adaptacji rozpoczęty w Newport i w Warszawie” – powiedziała podczas wspólnej konferencji prasowej Beata Szydło.

Znalezione obrazy dla zapytania stoltenberg w polsce

„Wszystkie kraje mają prawo do prowadzenia ćwiczeń swoich sił zbrojnych, ale kraje powinny również respektować zobowiązania na rzecz przejrzystości – podkreślał natomiast Jens Stoltenberg – Wzywam Rosję do wypełniania swoich zobowiązań w ramach Dokumentu Wiedeńskiego OBWE, ponieważ przewidywalność i transparencja to kwestie bardzo ważne, kiedy mamy zwiększoną działalność wojskową wzdłuż naszych granic"

Następnie sekretarz generalny NATO pojechał z wizytą do Orzysza, gdzie stacjonuje międzynarodowa grupa bojowa; zdaniem ministra Macierewicza obecność tych sił w Polsce jest efektem silnej determinacji ze strony Stoltenberga, a także, że jest ona właśnie najlepszą gwarancją pokoju i bezpieczeństwa. Szef MON dziękował polskim żołnierzom za pracę włożoną w przygotowanie terenu dla żołnierzy państw sojuszniczych.

Znalezione obrazy dla zapytania stoltenberg i macierewicz

Jens Stoltenberg podkreślał, że po raz pierwszy historii NATO rozmieszcza międzynarodowe siły wojskowe w tej części Sojuszu „Ten element międzynarodowego wymiaru współpracy jest wyjątkowy, ponieważ wysyła jasny sygnał do wszystkich potencjalnych adwersarzy, że atak na jednego sojusznika spotka się z odpowiedzią wszystkich sojuszników" . - mówił Norweg

Wolność i niepodległość nie przychodzą za darmo, o czym mówił sekretarz NATO. Inwestycje w tym rejonie są ważne, abyśmy mogli cieszyć się niepodległością oraz wolnością, jak mówił. 

Znalezione obrazy dla zapytania stoltenberg i macierewicz

Rosja dostała jasny sygnał, że Sojusz jest cały czas wspólnotą, a tzw. artykuł piąty nie jest tylko na papierze – jest realizowany. Takie jest założenie sojuszu – atak na jednego członka jest atakiem na wszystkich. Jest to sygnał nie tylko dla Rosji, pokazujący gotowość do obrony swoich praw, wolności, niepodległości, ale także dla Unii Europejskiej. Sekretarz generalny podkreślał w jednym z wystąpień, że Unia bez NATO sobie nie poradzi. Owszem, europejska współpraca zbrojeniowa jest potrzebna, lecz w sytuacji, gdy kraje wydające najwięcej na wojsko z całego sojuszu, a są to USA i Wielka Brytania, znajdują się poza Unią Europejską, to nie można oczekiwać, że współpraca w dziedzinach obronności w granicach europejskich, bez poparcia NATO jest niczym, a Europa, bez Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii sobie nie poradzi. 

Znalezione obrazy dla zapytania stoltenberg w polsce

"Chcemy więcej europejskich sił, więcej nowoczesnych zdolności, więcej wydatków na obronę, mniej fragmentacji. Musimy unikać duplikacji, a więc tworzenia europejskich dowództw czy europejskiej armii. I retoryki, że Europa poradzi sobie bez NATO" – skwitował Szef Sojuszu

Andrzej Mandryka

Komentarze

  1. jest szansa, ze w nastepnych wezmie udzial wojsko polskie

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz