Przejdź do głównej zawartości

Niepodległość Katalonii | Młodzi w Polityce

Kataloński parlament przyjął (w trybie nadzwyczajnym) ustawę o przeprowadzeniu referendum niepodległościowego. Już 1 października mieszkańcy Katalonii zadecydują o losie swojego regionu.


Znalezione obrazy dla zapytania niepodległość katalonii

Katalonia od 2006 roku już jest autonomią. Jednak teraz Katalończycy chcieliby zostać niepodległym państwem. Premier Autonomicznego Rządu Katalonii, Carles Puigdemont 9 czerwca zapowiedział, że 1 października odbędzie się referendum. Tę decyzję w środę zatwierdził Parlament Katalonii, a premier tego regionu kilka godził później podpisał dekret zarządzający wybory.


Katalończycy już mieli podobne referendum. 9 listopada 2014 roku ponad 80% głosujących chciało niepodległości Katalonii. Jednak hiszpański Trybunał Konstytucyjny uznał ustawę zarządzającą referendum i same referendum za nieważne. A ówczesny premier Katalonii, Artur Mas został skazany na początku 2017 roku za „nieposłuszeństwo obywatelskie” na dwa lata zakazu pełnienia funkcji publicznych i ponad 35 tysięcy euro grzywny. Były premier zapowiedział odwoływanie się do Trybunału w Strasburgu.


Decyzja o referendum niepodległościowym nie spodobała się władzom centralnym. Hiszpańskie władze już teraz zapowiedziały, że zaskarżą ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. W opinii rządzących takie referendum powinno być ogólnokrajowe. Premier Hiszpanii, Mariano Rajoy zapowiedział, że przeprowadzenie takich wyborów będzie nieposłuszeństwem i bezprawiem. Mówi się też, że jeśli mimo wyroku TK referendum odbędzie się, władze mogą blokować komisje referendalne, usuwać urny, a nawet usunąć władze samorządowe (w myśl art. 155 Konstytucji Hiszpanii).

W opinii zwolenników rządu, referendum będzie zamachem stanu i może przyczynić się do destabilizacji Hiszpanii. W Hiszpanii jest jeszcze jedna autonomia- Kraj Basków. Jednak Baskowie używali bardziej brutalnych metod dążących do niepodległości, podobnych do terrorystów z IRA. Ponadto Hiszpania bez Katalonii to gorsza Hiszpania. Katalończycy to ponad 15% ludności i 20% PKB. Katalonia jest bardzo mocno uprzemysłowiona. Bardzo nowoczesne jest też katalońskie rolnictwo, zwłaszcza w delcie Ebro. Katalonia to też są bardzo wysokie dochody z turystyki (ok. 15% dochodu Katalonii). Hiszpania, która od lat boryka się z problemami ekonomicznymi nie może sobie pozwolić na takie straty.

Katalońscy separatyści są niezadowoleni z sytuacji ekonomicznej Hiszpanii. Katalonia więcej wpłaca do budżetu państwa, niż z niego dostaje. Katalończycy mają też słabe zaufanie do władz centralnych i króla, przyczyniły się do tego m.in. korupcja, nepotyzm czy brak dialogu z Katalończykami. Ponadto chcieliby oni żyć w państwie prawdziwie opiekuńczym, na wzór skandynawski oraz państwie bez monarchii. Ostatnie wybory, czy to do Parlamentu Europejskiego, czy to do Parlamentu Katalonii czy Kortez Generalnych pokazywały, że większość mieszkańców Katalonii to separatyści o poglądach lewicowych.


Szkoda, że ten temat jest traktowany w Polsce po macoszemu. Najczęściej poruszanym aspektem jest to, czy FC Barcelona będzie grała w Lidze Mistrzów i hiszpańskiej. To nie jest istotne. Przecież my w Polsce również mamy ruchy autonomiczne. Śląsk i Ruch Autonomii Śląska, mimo, że jest cieniem poprzedniego RAŚ'u, to po takich wydarzeniach jak w Hiszpanii może się umocnić. Niepodległość Katalonii może konkretnie wpłynąć na kierunek migracji Polaków. Po Brexicie Wielkiej Brytanii, Polacy być może wybiorą Katalonię jako miejsce migracji, jeśli kataloński poziom świadczeń publicznych będzie na wysokim poziomie, a Katalonia będzie w Unii Europejskiej.

Przeciwnicy niepodległości powołują się na katastrofalne skutki. Jednak właściwie tych skutków nikt nie jest w stanie przewidzieć. Może się okazać, że Katalonia będzie drugą Finlandią czy Szwecją. Może też się okazać, że nic dobrego z tego nie wyjdzie. Wtedy można przeprowadzić referendum dotyczące wstąpienia do Hiszpanii, bo przecież referendum i jego wynik nie jest dany raz na zawsze.

Aleksander F.

Komentarze