Przejdź do głównej zawartości

Prezydent vs PiS | Młodzi w Polityce

Gdy podczas krynickiego Forum Ekonomicznego Krzysztof Łapiński mówił o roli Beaty Szydło w kształtowaniu składu Rady Ministrów, można było się spodziewać, że skończy się to zaognieniem i tak już złych relacji na linii Nowogrodzka – Pałac Prezydencki.


Znalezione obrazy dla zapytania łapiński

Zdyskredytowana Premier

„Oczekiwania co do zmian w rządzie to poważna sprawa. Jeśli prezydent miałby oczekiwania co do zmian w składzie Rady Ministrów, to na pewno wyraziłby je prezesowi Kaczyńskiemu, a takiej informacji nie mam, żeby takie propozycje formułował.” – mówił rzecznik prezydenta RP.

Taka wypowiedź zdecydowanie dyskredytuje Premier Beatę Szydło; jedna z najważniejszych osób w państwie została postawiona pod szeregowym posłem, jakim jest prezes Kaczyński. Niestety, ale odpowiedź Łapińskiego jest poniekąd trafiona - o ile Prezydent Duda dwa miesiące temu zrozumiał, że nie jest uwiązany instrukcjami tak prezesa Kaczyńskiego, jak i całej partii, to niestety, Premier Szydło wciąż nie odnajduje się w sytuacji, gdy jest osobą absolutnie niezależną.

Znalezione obrazy dla zapytania beata szydło krynica

Jeżeli można tu mówić (czy jest to uzasadnione, czy nie), że Premier jest niekompetentną osobą, że nie jest to właściwe stanowisko dla niej, to nikt nie może odmówić pani premier kultury; na chamskie, i nonszalanckie słowa rzecznika Prezydenta Dudy odpowiedziała: „Pan prezydent podejmuje decyzję wobec swoich pracowników, tak samo jak ja podejmuję decyzję wobec moich współpracowników, i nie będę absolutnie komentować słów pana rzecznika prezydenta”. 

Trójstronna batalia.

Skoro mówimy już o reakcji Prezydenta Dudy, to można ją określić krótko - wojna. Prezydent, nie odwołując swojego rzecznika za słowa o premier pokazał, że jest to również jego zdanie. W tym przypadku stajemy w niebezpiecznym punkcie, gdy na polskiej scenie politycznej walczą ze sobą trzy obozy.

Znalezione obrazy dla zapytania rząd szydło

Jest to niedobre przede wszystkim dla nas, zwykłych obywateli - wyobraźmy sobie sytuację „wojny totalnej” między tymi trzema zwaśnionymi stronami: PiS „przepycha” przez Sejm ustawy, pod głośnym krzykiem opozycji; Prezydent, z racji, że również jest w opozycji do rządu wetuje przegłosowaną ustawę, kończąc proces legislacyjny. Z drugiej strony prezydent proponuje swoje zmiany, które docierając do Sejmu od razu nie mając szans na powodzenie – Prawo i Sprawiedliwość ich nie poprze. Wygląda znajomo?

Jarosław Kaczyński w Pałacu Prezydenckim.

Prawdopodobnie taka właśnie przyszłość czeka prezydenckie projekty ustaw o KRS i SN; prawdopodobnie, ponieważ 9 września prezydent Duda spotkał się z bratem swojego mentora – Jarosławem Kaczyńskim.


Znalezione obrazy dla zapytania krzysztof hetman„Jestem przekonany, że pan prezes Kaczyński pojechał do pana prezydenta dlatego, że zorientował się, w jaką kabałę się wpakował na własne życzenie” – powiedział w „Kawie na Ławę” na antenie TVN24 Krzysztof Hetman z PSL.


Po spotkaniu Minister Łapiński stwierdził, że rozmowa przebiegała w dobrej atmosferze, a dotyczyła najważniejszych rzeczy w państwie. Rozmowa dotyczyła zapewne zawierania kompromisu w kwestiach reformy sądownictwa, ponieważ obydwie strony wyraziły chęć do działania. Jak podkreślał Łapiński, prezydent deklarował bycie zwolennikiem zgodnej z Konstytucją reformy sądownictwa.

„Wierzę w to głęboko, że pan prezydent będzie w swoich projektach proponował rozwiązania, o których sam mówił jeszcze jako kandydat na prezydenta” – mówiła Premier

Znalezione obrazy dla zapytania szydło konferencja krynica

Zapewne będzie to wyglądać tak, jak powiedziała Premier. Prezydentowi będzie zależeć na utrzymaniu elektoratu, albo raczej zdobyciu go, ponieważ jest on w rękach Prawa i Sprawiedliwości; nie posiada zaplecza politycznego; musi wszystko budować od początku, ponieważ ani PiS, ani opozycja go nie poprą.

Już 13 września w sprawie reformy sądownictwa, prezydent spotka się z liderami klubów parlamentarnych. Spotkania będą trwały godzinę – dokładnie tyle ma dla każdego klubu prezydent; podczas tych spotkań Andrzej Duda chciałby usłyszeć propozycje od każdego klubu poselskiego, temu mają służyć te spotkania, o czym mówił rzecznik prezydenta.


Tak wygląda Rzeczpospolita podczas "wojny polsko-polsko-polskiej".


Znalezione obrazy dla zapytania wojna polsko polska

Andrzej Mandryka

Komentarze