Przejdź do głównej zawartości

Łukasz, czego szukasz? | Młodzi w Polityce

W ostatnich miesiącach jednym z najbardziej rozpoznawalnych polityków Prawa i Sprawiedliwości stał się Łukasz Rzepecki, ku utrapieniu tejże partii rozpoznawalność ta została wywołana wypowiedziami, które nie pokrywały się z aktualną linią partii. Dzisiaj Poseł Rzepecki został wydalony z KP PiS, stało się to m.in. dlatego, że znalazł w sobie coś, czego od dawna nie mogą znaleźć w sobie politycy z pierwszej ligi.


Zacznijmy jednak od początku, o Pośle z Sieradza zrobiło się naprawdę głośno po jego krytycznej wypowiedzi dotyczącej programu Benzyna+. Najmłodszy Parlamentarzysta określił ustawę wprowadzającą nową opłatę paliwową mianem "złej, antyludzkiej i antyobywatelskiej". Po swoim wystąpieniu młody Poseł zebrał szereg pochwał i gratulacji, a przede wszystkim został bohaterem debaty, apelując do członków własnej partii, aby nie popierali tej ustawy i nie podnosili podatków. Podczas czytania wstępu zapewne wielu z was zadało sobie pytanie "Co znalazł w sobie Łukasz?" - otóż znalazł on odwagę, ważniejsza była dla niego obietnica złożona wyborcom niż dyscyplina partyjna i to właśnie zaczęło konflikt na linii Łukasz Rzepecki - PiS. Jednak wobec skuteczności apelu Rzepeckiego konflikt ten był niczym, partia Posła zaledwie po 11 dniach wycofała się z projektu. 


Pierwsze starcie Poseł ewidentnie wygrał, jednak nie zamierzał na tym poprzestać. Kolejna okazja przyszła bardzo szybko, podczas głosowania nad ustawą o Sądzie Najwyższym były szef Sieradzkiego PiS-u ponownie postawił się swojemu ugrupowaniu, tym razem o wiele mniej widowiskowo, ale wciąż wystarczająco wymownie - wyciągnął swoją kartę do głosowania. W tym wypadku jednak nie uszło mu to na sucho, po tym złamaniu dyscypliny partyjnej stracił miejsce w Komisji ds. Unii Europejskiej, mimo to dla czystego sumienia warto było zaryzykować.


Jednak od czasu ustawy o Sądzie Najwyższym o Pośle nie było już aż tak głośno, aż do teraz. Jakiś czas temu Poseł PO Marcin Kierwiński złożył akt oskarżenia, zarzucając posłowi Tarczyńskiemu, że ten pomawia go o niezgodne z prawem lobbowanie. W związku z tym oskarżeniem, Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych musiała wyrazić zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Tarczyńskiego, aby ten mógł być postawiony przed wymiarem sprawiedliwości.  Kilka dni temu Poseł Rzepecki apelował do Posła Tarczyńskiego o zrzeknięcie się immunitetu, niestety w tym konkretnym przypadku apelowanie nie wystarczyło, a więc Rzepecki zagłosował za uchyleniem immunitetu Tarczyńskiemu. Zaraz po tym głosowaniu dowiedzieliśmy się o usunięciu Posła Rzepeckiego ze składu Komisji, a następnie o wykluczeniu go z KP PiS, takie działanie zarekomendowało kierownictwo klubu. W tej sytuacji reakcja klubu była błyskawiczna, pozostali Posłowie PiS-u nie ukrywali oburzenia postawą młodego Posła. Jak mówi rzeczniczka PiS Beata Mazurek - "To odpowiedź partii na to, że Łukasz Rzepecki w sejmowej komisji regulaminowej zagłosował "za" uchyleniem immunitetu swojemu koledze, Dominikowi Tarczyńskiemu.", a więc oficjalnie Poseł został ukarany za brak lojalności, decyzję można by uznać za słuszną - w końcu lojalność w polityce to jedna z najważniejszych rzeczy, mimo to moim zdaniem o wiele ważniejsze jest działanie w zgodzie z samym sobą, tuż przed wykluczeniem Rzepecki napisał na Twitterze "Byłem, jestem i będę za likwidacją immunitetu formalnego. Dalej będę walczył by program PiS był realizowany". Do trzech razy sztuka...


Jedyne co możemy zrobić to podziękować Posłowi Łukaszowi Rzepeckiemu, jego postawa wobec działań własnej partii, które nie były zgodne z obietnicami wyborczymi i jego sumieniem była godna podziwu. Mam nadzieję, że pomimo zaistniałej sytuacji Łukasz Rzepecki nie zapomni czym jest odwaga, sumienie i słowo dane wyborcom - bo takich posłów właśnie potrzebujemy.

Pawel Zbanski

Komentarze

 1. Bardzo dobra i odpowiedzialna postawa młodego parlamentarzysty,tacy daj Boże powinni na kamieniu się rodzić ! Bogumił Ircha.

  OdpowiedzUsuń
 2. NAPRAWDĘ GODNA PODZIWU PANA RZEPECKIEGO...TAKI POSEŁ ZASŁUGUJE

  NA UZNANIE !!! NIE JEST SPRZEDAJNY ...ALE ,, WYGI " ,CZYLI STARZY ,, WYJADACZE "
  MOGĄ ( WPŁYNĄĆ ) NEGATYWNIE NA MŁODEGO WIEKIEM POSŁA.
  OBY PAN RZEPECKI WYTRWAŁ W SWOICH WYBORCZYCH PRZYRZECZENIACH !!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Popieram, takich ludzi Polska potrzebuje.Postawa szlachetna ,zgodna z sumieniem.To jest prawdziwa wolność,będzie mógł młody człowiek spojrzeć w lustro.Uczestniczac w życiu politycznym trzeba być jednak narażonym na dyktat organizacji czy partii do której się przynależy.Taktyka w życiu politycznym odgrywa b.wazna rolę.Nawet poseł niezależny musi to rozważać podejmując decyzje,jednak w stosunku do posła należącego do partii jest wolny

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz