Przejdź do głównej zawartości

Likwidacja czasu zimowego | Młodzi w PolityceZnalezione obrazy dla zapytania psl

W ostatnim czasie za sprawą wniosku Polskiego Stronnictwa Ludowego stało się głośno o wycofaniu czasu zimowego i pozostawianiu czasu letniego przez cały rok.

W momencie prezentowania swojego pomysłu PSL jako główny powód odejścia od zmiany czasu podawało względy zdrowotne.

Znalezione obrazy dla zapytania psl konferencja czas zimowy

W październiku i marcu każdego roku, zmieniamy czas i w tym miejscu najczęściej pojawia się pytanie czy jest to rzeczywiście konieczne.

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego twierdzą, że zmiany czasu nie są wcale potrzebne i wnioskują o wprowadzenie czasu letniego na cały rok. Projekt zakłada wprowadzenie w Polsce czasu letniego środkowoeuropejskiego.


Zastanówmy się dlaczego w ogóle zmiana czasu została wprowadzona.

W skrócie głównym celem zmiany czasu jest przesunięcie aktywności ludzi tak, aby możliwie maksymalnie wykorzystywali światło słoneczne.

W Polsce zmieniamy czas od 1977 roku.

Zdecydował o tym rząd Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Decyzja rządzących była oparta na doświadczeniach innych państw, które w tym czasie zdecydowały się wprowadzić zmianę czasu.
Jako pierwsi zrobili to Niemcy w czasie I wojny światowej wówczas najważniejszym powodem wprowadzenia zmian były oszczędności na oświetleniu.
Po zmianach w Niemczech na ten ruch zdecydowały się również inne kraje w tym Polska.


Podobny postulat rok temu zgłaszała Fundacja Republikańska oraz Stowarzyszenie Koliber.

W raporcie "Zła zmiana" wykazano dlaczego powinno się usunąć zmianę czasu w treści raportu wskazują wiele negatywnych aspektów przestawiania zegarków takich jak negatywny wpływ na usługi transportowe, bankowość oraz funkcjonowanie wielu firm.

Transport kolejowy, linie lotnicze czy też autobusowe przy zmianie czasu na czas letni mają godzinne opóźnienie. Z kolei przy zmianie na czas zimowy cały niemal ruch pasażerski musi na godzinę zostać wstrzymany. Wielu przewoźników wprowadza wtedy specjalne rozkłady jazdy co zapewne prowadzi do zamieszania i dezorientacji pasażerów.

Znalezione obrazy dla zapytania pkp intercity

Problemy dotykają także banków. Jak czytamy w raporcie Fundacja wykazuje, że większość z nich musiała wyłączyć możliwe, że nawet na parę godzin swoje systemy bankowości elektronicznej. W części z banków nie można wtedy też płacić kartą czy wypłacać gotówki z bankomatów.

Znalezione obrazy dla zapytania szydło

W momencie przedstawienia raportu rząd Beaty Szydło bez entuzjazmu odniósł się do tego pomysłu, przekonując, że gdyby Polska jako jedyny kraj UE odeszła od zmiany czasu, spowodowałoby to znaczne problemy w wymianie gospodarczej. Co więcej, pozostanie przy zmianie czasu według rządu wymusza także prawo europejskie.

Rzeczpospolita wskazuje jednak, że część prawników uważa, że unijne prawo niczego w tej kwestii nie narzuca, lecz jedynie nakazuje zmieniać czas jednocześnie.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Rozporządzenie w tej sprawie wydane w 2016 roku przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.


Jednak nie jest wykluczone, że to się zmieni ponieważ w ostatnich dniach sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt ustawy przygotowany przez posłów PSL. Jednak wprowadzenie tej zmiany nastąpiłoby ale dopiero od 1 października 2018 r. 

Kolejnym krokiem w walce o wycofanie zmiany czasu jest przekonanie pozostałych państw UE do odejścia od dyrektywy z 2001 roku, która ujednolica zmienianie czasu na terenie Unii.O zmianę tego prawa apelował niedawno podczas obrad w Parlamencie Europejskim europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Andrzej Grzyb. "Coraz częściej pojawiają się głosy za tym, aby przez cały rok obowiązywał czas letni. Wskazują na to nie tylko badania opinii publicznej, ale także opinie naukowców i ekonomistów. Kolejne kraje pracują nad zmianami legislacyjnymi, mającymi wdrożyć jednolity czas w całym roku – od hiszpańskich Balearów, po Finlandię, gdzie trwa debata na ten temat w parlamencie" mówił europoseł.

Myślę, że po tylu latach corocznych dyskusji na ten temat w końcu powinna zostać podjęta jakaś konkretna decyzja. Niewątpliwie pozytywnym aspektem wycofania zmiany czasu jest to, że nie musimy się przystosowywać się za każdym do innego trybu funkcjonowania. Jednak zobaczymy czy rzeczywiście po wycofaniu zmiany czasu będzie lepiej. O ile oczywiście taka decyzja zostanie podjęta. 


Zachęcam do obejrzenia rozmowy z Posłem Krzysztofem Paszykiem, 
podczas której parlamentarzysta PSL opowiada o opisywanym przeze mnie
projekcie. 

Michał Góral

Komentarze

  1. dla naszej szerokosci geogr, obowiazuje czas zimowy a nie letni

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten kto pisal ten projekt jest durniem do N potegi.Zmiana czasu i owszem ale nie na letni tylko zimowy.Dlaczego?poniewaz sprubuj w zimie po ciemku o godz 6.00 prowadzic dziecko do przedszkola ,szkoly itp.Sprubuj jechac do pracy po ciemku o 6.00,nie mowiac juz o kierowcach,sprzataczkach,pielegniarkach.Choroby a i owszem,chore,zasmarkane dzieci,problemy z sercem,notoryczne zmeczenie u dzieci ,mlodziezyi doroslych.Tylko cymbal mogl wpasc na taki pomysl i taki ktory prace zaczyna o 9.00 tylko co zreszta ludzi?wezcie sie w koncu ogarnijcie.-albo moze lepiej proponuje zeby prace sejmu zaczynaly sie o 6.00 rano albo lepiej o 5.00 bo przeciez nie musicie dojezdzac a wtedy uszczesliwiajcie nas taki gniotami,Wstyd!zero pojecia jak zyja ludzie

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz