Przejdź do głównej zawartości

Trudniejszy zakup alkoholu. | Młodzi w Polityce

Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć spożycie alkoholu przez Polaków, które i tak ma być teraz wyższe niż wynosi średnia europejska. W tym celu resort chce rozszerzyć zakaz spożywania alkoholu i ograniczyć reklamę piwa. 

Przedstawiony przez MZ projekt przewiduje wprowadzenia zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym i z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. Aktualne przepisy zabraniają spożywania alkoholu w konkretnie wymienionych w ustawie miejscach m.in ulicach, placach i parkach. Nie można również spożywać go na terenie domów studenckich, zakładów pracy i środkach komunikacji. 

Podobny obraz

Przepisy które zabraniają picia alkoholu na ulicach, placach i parkach nie raz wzbudzało wątpliwości. W mediach głośno było o sprawie Marka Tatały, aktywisty ruchu „Legalnie nad Wisłą” który został ukarany za picie na nadwiślańskim bulwarze. Sąd jednak obronił Tatałe uzasadniając swoją decyzję iż w rozumieniu decyzji Sądu Najwyższego to bulwar nie jest ulicą w rozumieniu ustawy. 

Ministerstwo pragnie również wydłużyć czas, w którym obowiązuje zakaz emisji reklam piwa. Obecnie jest to możliwe w godzinach 6-20. 

Znalezione obrazy dla zapytania beer

Resort dąży do tego by zakazać wprowadzania do obrotu alkoholu w postaci proszku, kryształu żelu lub pasty. Alkohol który ma większą zawartość alkoholu niż 1.2 proc będzie musiał zawierać wykaz składników i informację o wartości odżywczej na etykiecie.

Projekt zakłada, że sprzedawca będzie zobowiązany do zażądania dokumentu potwierdzającego wiek nabywającego, a nie jak jest to teraz gdy sprzedawca ma prawo zażądać „dowodziku” od kupującego gdy wygląd jego nie wskazuje na to, że jest pełnoletni.

Znalezione obrazy dla zapytania alkoholu nie sprzedajemy

Alkohol do 22 ? 

Planowane jest ograniczenie sprzedaży między godziną 22 a 6 napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Oznacza to, że w sklepie nie będzie można już kupić alkoholu po 10 w nocy. Jedynym miejscem w których można będzie zakupić alkohol będą bary, restauracje oraz kluby.

 Znalezione obrazy dla zapytania party alko

Czy jest to właściwa droga? Moim zdaniem zdecydowanie nie, takie zachowania ze strony Ministerstwa nie prowadzą do pożytecznych zmian a jedynie stworzą czarny rynek na rynku alkoholi. Podobne przepisy funkcjonują w Szkocji, które są szeroko krytykowane. Ludzie którzy nie zdążyli kupić alkoholu przed 22 w sklepie kupują od taksówkarzy lub innych „przemytników”. Nie tędy droga, zamiast prowadzić kampanię informacyjną o negatywnych skutkach alkoholu, Resort postawił na ingerencję w wolność obywatela a z tego rzadko co wychodzi pozytywnie. 

Adam Górecki

Komentarze

 1. wzrośnie handel u przemytników i czarny rynek, jak i produkcja domowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. święte słowa,trzeba będzie odkurzyć "tatową"aparaturę ;)

   Usuń
 2. nie z polakami takie numery. wprowadil
  radziwil i sie zdziwil

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie alkohol nie przeszkadza,tylko nocne sklepy,a tak ze sprzedający młodzieży szkolnej ,jest to wina sprzedawców którzy korzystają z tego.Sklepy nocne z alkoholem powinny byc zamknięte!

  OdpowiedzUsuń
 4. jak zwykle pie.rdolenie, propaganda aż d.pa boli.
  https://media.wplm.pl/pictures/825/upscale_True/path/2017/05/29/800/600/44606a57706b4c90b0154cb4b1a4bb8b.jpeg

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz