Przejdź do głównej zawartości

Nowoczesna Katarzyny Lubnauer | Młodzi w Polityce

Kiedy .Nowoczesna powstawała w roku 2015, wzbudziła wielkie zainteresowanie oraz wykreowała się jako nowa siła polityczna, która może rozbić monopol na scenie politycznej jaki posiadała Platforma Obywatelska, a następnie Prawo i Sprawiedliwość. W ciągu zaledwie paru miesięcy .Nowoczesna zyskała duże poparcie pośród liberalnego elektoratu, który zawiódł się na polityce rządu Donalda Tuska, a następnie Ewy Kopacz. Ponadto .Nowoczesna przyciągnęła osoby, które nie były wcześniej zaangażowane politycznie.


Podobny obraz


25 listopada nową przewodniczącą .Nowoczesnej została Katarzyna Lubnauer. W głosowaniu delegatów otrzymała 149 głosów oraz pokonała dotychczasowego przewodniczącego Ryszarda Petru, który zdobył 9 głosów mniej. Początkowo o pozycje lidera .Nowoczesnej walczyło pięcioro kandydatów: Ryszard Petru, Katarzyna Lubnauer, Piotr Misiło, Paweł Pudłowski oraz Kamila Gasiuk-Pihowicz. Jednakże we wtorek z kandydowania zrezygnowali Paweł Pudłowski oraz Kamila Gasiuk-Pihowicz. Poinformowali, że udzielą poparcia Katarzynie Lubnauer. Dzisiaj o podjęciu takiej samej decyzji poinformował dotychczasowy kandydat - Piotr Misiło.

Znalezione obrazy dla zapytania konwencja nowoczesna

Konwencja programowa rozpoczęła się o 11. Jednakże po oficjalnym ogłoszeniu wyników obrady zostały przerwane do godziny 17, na kiedy to zaplanowano przemówienie przewodniczącej.

Delegaci .Nowoczesnej w sumie oddali 294 głosy, z których 149 otrzymała Katarzyna Lubnauer, jednocześnie pokonując Ryszarda Petru. Po ogłoszeniu wyników na sali zapanował wielki entuzjazm oraz szał związany z wyborem nowej przewodniczącej. Zachowanie osób zgromadzonych podczas konwencji pokazywało jak bardzo zmiana była potrzebna. Po oficjalnym ogłoszeniu wyników na scene weszła Katarzyna Lubnauer, która powtarzała, że przed .Nowoczesną jest jeszcze dużo pracy. Podkreślała również, że partia odbuduje zaufanie Polaków. Podczas spotkania z reporterami mówiła, że Ryszard Petru jest bardzo ważną częścią ugrupowania - osobą, która zna się na gospodarce podkreśliła, że jest on autorytetem w tym zakresie, dlatego też opowiedziała się za tym, że .Nowoczesna bez Ryszarda Petru to już nie ta sama partia. Oznajmiła też, że to właśnie w 2015 wszyscy ludzie zebrali się właśnie pod jego szyldem aby walczyć o liberalną demokrację.

Znalezione obrazy dla zapytania posłowie nowoczesnej

Podczas całej konwencji .Nowoczesnej został wybrany też sąd koleżeński oraz komisja rewizyjna. Delegaci głosowali nad poprawką do statutu partii zaproponowaną przez samego Ryszarda Petru, która zmienia nazwę z „Nowoczesnej Ryszarda Petru” na „Nowoczesna”.

Dwie wizje nowoczesnej Polski…

Ryszard Petru podczas swojego wystąpienia wskazywał na to, że .Nowoczesna ma dobry program, a on wizję, która może doprowadzić do pokonania rządu Beaty Szydło w następnych wyborach. Zdeklarował również, że jako szef partii będzie zabiegał o „zrewolucjonizowanie podejście państwa do przedsiębiorczości, zmianę pracy służby zdrowia. Podkreślił również, że chce przywrócić wolności obywatelskie, które w tym momencie są nam odbierane.


Katarzyna Lubnauer tłumaczyła, że .Nowoczesnej potrzebna jest zmiana, która musi nastąpić w strukturach. Lubnauer zadeklarowała, że chce by partia odzyskała wiarygodność i stała się „ikoną klasy średniej.”

Zdjęcie numer 1 w galerii - Petru nie wyszedł na pierwsze przemówienie nowej szefowej.

Dzięki wyborze nowej przewodniczącej działacze oraz politycy .Nowoczesnej liczą na odzyskanie zaufania społecznego oraz na szybkie odzyskanie poparcia. Katarzyna Lubnauer z pewnością jest głosem rozsądku tudzież ustatkowania, który ma szansę wybrzmieć na szeroko pojętej scenie politycznej. Ryszard Petru pomimo merytorycznego prowadzenia życia politycznego oraz partyjnego, skompromitował wizerunek .Nowoczesnej przez swoje liczne wpadki.Wybór Katarzyny Lubnauer na przewodniczącego może być kulminacyjnym momentem rozwoju zarówno .Nowoczesnej jak i całej opozycji. Walka o zwycięstwo z Prawem i Sprawiedliwością trwa.

Michał Gonciarz

Komentarze