Przejdź do głównej zawartości

Rafał Trzaskowski - Prezydent Warszawy? | Młodzi w Polityce


Niedawno, w Łodzi odbyła się konwencja samorządowa Platformy Obywatelskiej. Poznaliśmy wtedy propozycje partii Grzegorza Schetyny między innymi dla samorządów w Polsce. Dziś na konferencji prasowej w biurze PO, szef partii poinformował Polaków o kandydacie PO na stanowisko Prezydenta Warszawy. Kandydatem PO w najbliższych wyborach samorządowych będzie Poseł Rafał Trzaskowski.

Zaskoczenie?

Decyzja nie dziwi, lecz jeszcze kilka miesięcy temu obok nazwiska krakowskiego posła pojawiały się osoby Marcina Kierwińskiego, czy Andrzeja Halickiego. Tego ostatniego możemy uznać, jako wielkiego przegranego wewnętrznych wyborów w PO. Andrzej Halicki długo związany jest z budowaniem mazowieckich struktur PO, więc wystawienie jego kandydatury na Prezydenta stolicy, dla niektórych mogło wydawać się naturalne. Warto dodać, że Halicki należał do nieformalnej frakcji Grzegorza Schetyny przed wyborami na szefa PO, zaś Trzaskowski wyraźnie popierał kandydaturę Tomasza Siemoniaka. Tym bardziej decyzja szefa PO dziwi.

Znalezione obrazy dla zapytania andrzej halicki warszawa

Krakowski Warszawiak. 

Poseł Trzaskowski reprezentuję w Sejmie mieszkańców okręgu 13, który obejmuje część województwa Małopolskiego, z Krakowem na czele. Warto dodać, że polityk posiada biuro poselskie zarówno w drugiej, jak i w trzeciej stolicy Polski. 


Mimo tego, że Trzaskowski reprezentuje Małopolan całe jego życie związane jest z Warszawą (Lecz jego rodzina pochodziła z Krakowa). Urodził się w stolicy w 1972 roku, skończył Kolegium Europejskie na Ursynowie, ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na UW, gdzie zdobył tytuł doktora nauk politycznych. 19 lat temu został wykładowcą w prestiżowej Krajowej Szkole Administracji Publicznej, a 15 lat temu na Collegium Civitas. 

Młody wilk PO. 

Mimo tego, że nie jest on wiekowym parlamentarzystą, pełnił wiele wysokich rangą funkcji. Jego kariera polityczna zaczęła się de facto w 2000 roku, kiedy to został doradcą Jacek Saryusz - Wolskiego. Lata 2004-2013 spędził w Parlamencie Europejskim, gdzie przez kilka lat doradzał eurodeputowanym PO, a następnie sam został jednym z nich. Został wybrany z okręgu warszawskiego. 

Znalezione obrazy dla zapytania trzaskowski parlament europejski

Prawie cztery lata temu - tytułowy polityk został mianowany na ministra administracji i cyfryzacji. Jego praca w MAiC nie trwała zbyt długo, lecz przerwa pomiędzy stanowiskami rządowymi też nie należała do najdłuższych, bowiem po dwóch dniach objął stanowisko wiceministra spraw zagranicznych. Wówczas jego szefem został Grzegorz Schetyna. 

Od dwóch lat kandydat PO na włodarza stolicy pełni mandat poselski. Po powołaniu go na członka zarządu PO - został Ministrem Spraw Zagranicznych w gabinecie cieni tejże partii. 

Znalezione obrazy dla zapytania trzaskowski parlament europejski

Obecnie, pracuje w dwóch sejmowych komisjach - ds. UE i Komisji Spraw Zagranicznych. Zgłosił 122 interpelacje, a na forum parlamentu wystąpił 38 razy. 

Co dalej?

Hanna Gronkiewicz Waltz na tyle skompromitowała PO w stolicy, że partia będzie musiała bardzo natrudzić się, aby ich kandydat ponownie zajął miejsce na Placu Bankowym. Jestem pewien, że partii Schetyny pomogą w tym struktury PO w stolicy, które działają bardzo dobrze. 

Grzegorz Schetyna i Rafał Trzaskowski /Jakub Kamiński   /PAP

"Warszawa nie potrzebuje tzw. dobrej zmiany, Warszawa potrzebuje mądrej zmiany, która będzie się opierała o przywrócenie zaufania dla ratusza" - mówił Poseł Trzaskowski

Warto też pomyśleć, kto będzie kandydatem PiS na stanowisko Prezydenta Warszawy. Obecnie, królują dwa nazwiska: Krajewski i Jaki. Mimo, że ten pierwszy związany jest z samorządem Warszawy, to minister Jaki jest bardziej prawdopodobnym kandydatem. Uważam, że mimo braku formalnej nominacji wiceszef MS rozpoczął swoją kampanię wyborczą obejmując przewodnictwo nad komisją ds. reprywatyzacji. 

Znalezione obrazy dla zapytania patryk jaki

Opozycja bez koalicji. 

Partie opozycyjne (głównie PO i .N) wielokrotnie podkreślały już, że będą wystawiać koalicyjnych kandydatów na kierownicze stanowiska w samorządach. Mimo tego, nazwisko kandydata z ramienia Nowoczesnej poznaliśmy już dawno. 

Znalezione obrazy dla zapytania trzaskowski gronkiewicz

Podsumowując, moje przemyślenia, sądzę, że w szeregach PO nie ma lepszej kandydatury na Prezydenta stolicy. Rafał Trzaskowski wydaje się być przyjaznym, bliskim problemom młodych  ludzi politykiem, któremu nikt nie może odmówić kompetencji. Zastanawia jedno. Czy poseł, którego cała kariera obracała się wokół spraw międzynarodowych poradzi sobie na płaszczyźnie samorządowej?

Dawid Szala

Komentarze

  1. "Po powołaniu go na członka zarządu PO - został Ministrem Spraw Zagranicznych w gabinecie cieni tejże partii. " hahahaha

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz