Przejdź do głównej zawartości

Zbigniew Gryglas - Prezydent Warszawy? | Młodzi w Polityce

W 2018 r. odbędą się najbliższe wybory samorządowe. Z tego względu, od kilku miesięcy mamy okazję bardzo często słyszeć o kandydatach poszczególnych partii na stanowisko Prezydenta Warszawy. Dotychczas jako prawdopodobnych kandydatów podawano m.in.:
  • Rafał Trzaskowski (Platforma Obywatelska) - urodził się na warszawskim Powiślu. Był uczniem liceum im. Mikołaja Reja w Warszawie. Następnie uczęszczał do Marcellin College w Sydney, studiował anglistykę i stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Ma za sobą także stypendium w Oxfordzie. W latach 2009-2013 był posłem do Parlamentu Europejskiego, a później Ministrem Administracji i Cyfryzacji.
Znalezione obrazy dla zapytania trzaskowski
  • Stanisław Karczewski (Prawo i Sprawiedliwość) - Urodził się 14 listopada 1955 roku w Warszawie. Tutaj ukończył Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela, w 1981 roku II Wydział Lekarski Akademii Medycznej. Od 2003 roku należy do partii Prawo i Sprawiedliwość. Od 2005 roku pełni funkcję Senatora RP, w 2011 roku został Wicemarszałkiem a w 2015 roku Marszałkiem Senatu RP.

Podobny obraz
  • Patryk Jaki (Solidarna Polska) - Urodził się w Opolu. W 2009 ukończył studia politologiczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W wyborach parlamentarnych w 2011 został liczbą 8911 głosów wybrany na posła z listy PiS. W Sejmie VII kadencji przystąpił do klubu parlamentarnego Solidarna Polska i został jego rzecznikiem prasowym. W marcu 2012 współtworzył partię o tej nazwie. W 2015 z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję. W tym samym roku został Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Znalezione obrazy dla zapytania patryk jaki
  • Paweł Rabiej (Nowoczesna) - Urodził się w Puławach. Ukończył studia na Wydziale Filologii Polskiej UW, jest absolwentem studiów o specjalności Special educational program for leading business journalists na Columbia University w Nowym Jorku oraz studiów podyplomowych Akademii Psychologii Przywództwa w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. W 2015 był jednym z założycieli tworzonej przez Ryszarda Petru partii Nowoczesna, został też jej rzecznikiem prasowym. 3 czerwca 2017 został rekomendowany przez partię na kandydata na prezydenta Warszawy.
          Znalezione obrazy dla zapytania rabiej

Nowy kandydat - wiceprezes partii Gowina.

4 listopada podczas Kongresu Polski Razem Zjednoczonej Prawicy została utworzona nowa partia - Porozumienie. Jej prezesem został Wiceprezes Rady Ministrów - Jarosław Gowin.
We wtorek, jeden z jej wiceprezesów - były poseł Nowoczesnej - Zbigniew Gryglas, dodał na Twitterze wpis, w którym napisał: "Do mieszkańców Warszawy: aplikuję!". W poście umieścił też swoje zdjęcie na biało-czerwonym tle, dodając wielki napis "CV". Opisał krótko swoje hobby i cele.


- Zadałem mieszkańcom Warszawy pytanie czy zatrudnią mnie na prezydenta. Otrzymałem bardzo dużo różnych odpowiedzi, mniej lub bardziej pozytywnych - stwierdza w rozmowie z tvnwarszawa.pl  przyznaje też: - Jeśli jestem rozważany jako jeden z sondowanych kandydatów, to dopuszczam taką możliwość. Muszę powiedzieć, tak piłkarsko, że jestem w bardzo wysokiej formie i jestem bardzo zmotywowany, więc jak najbardziej rozważam taką możliwość.

Kim jest?

Zbigniew Gryglas - urodził się w Jelonkach. Ukończył Akademię Techniczno-Rolniczą w Olsztynie, Krajową Akademię Administracji Publicznej oraz Szkołę Główną Handlową. Pracował w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych oraz Ministerstwie Skarbu Państwa. Był także dyrektorem Departamentu Zezwoleń i Koncesji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Został dyrektorem zarządzającym AK Motor Polska, polskiego przedsiębiorstwa pracującego nad reaktywacją marki samochodów Syrena. W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydował do Sejmu z ramienia Nowoczesnej. Jest inicjatorem i organizatorem akcji "Wakacje dla Małych Kresowian". Został wybrany na posła, otrzymując 1011 głosów. W październiku 2017 odszedł z Nowoczesnej, motywując to różnicami w kwestiach światopoglądowych. W listopadzie 2017 współtworzył partię Porozumienie, zorganizowaną przez Jarosława Gowina zostając jej wiceprezesem, a także stając na czele rady programowej. Pozostał posłem niezrzeszonym.

Znalezione obrazy dla zapytania gryglas

Gryglas w sondażach PiS

PiS zamówił badania sondażowe uwzględniające trzech kandydatów we wszystkich dużych miastach w Polsce. W stolicy, w trójce mają się znaleźć: Patryk Jaki, Stanisław Karczewski oraz Zbigniew Gryglas.

- Zdajemy sobie sprawę, że mimo licznych zalet Karczewskiego i Jakiego, mają oni też wady, które utrudniają ich rywalizację z Rafałem Trzaskowskim. Jaki za bardzo polaryzuje, Karczewski z kolei za mało mobilizuje nasz elektorat - ocenia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" polityk PiS.

Obecność Gryglasa w sondażowej trójce, pokazuje, że PiS szuka alternatyw dla Jakiego i Karczewskiego.

Mimo niskiej rozpoznawalności wiceprezesa Porozumienia, jest on atrakcyjny dla partii rządzącej ze względu na konserwatywne poglądy i przywiązanie do tożsamości narodowej.

Znalezione obrazy dla zapytania urząd miasta stołecznego warszawy

Zbigniew Gryglas pojawił się w centrum zainteresowania nagle i niespodziewanie. Większość z nas pewnie do niedawna nie miała pojęcia kim jest, część pewnie dalej nie wie. Do tej pory był on - niestety - tylko szarym posłem, od niedawna istniejącym na polskiej scenie politycznej. Mimo tego, że zdobył moje uznanie przez akcję "Wakacje dla Małych Kresowian", mam wątpliwości czy jest odpowiednim kandydatem na tak ważne stanowisko.

P.S. Zapraszam do oglądania rozmowy naszych redaktorów na temat wspomnianej akcji posła Gryglasa.Aleksandra Klicka

Komentarze

Prześlij komentarz