Przejdź do głównej zawartości

2017 w Polityce | Młodzi w Polityce

Zbliża się koniec roku. Z tej okazji należy przypomnieć sobie co wzbudzało zainteresowanie ludzi w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Styczeń

Nowy rok zaczął się dla polityków opozycji w sejmie. Od 16 grudnia 2016 do 12 stycznia 2017 posłowie zajmowali mównicę i fotel marszałka sejmu po wykluczeniu z obrad posła Michała Szczerby. Blokada mównicy spowodowała przeniesienie obrad do Sali Kolumnowej gdzie przegłosowano ustawę budżetową. Zgodnie z harmonogramem Sejm wznowił pracę 25 stycznia. Według partii rządzącej była to próba puczu.1 wyszło w życie tzw. Lex Szyszko czyli prawo dopuszczające wycinkę drzew na własnej posesji bez zezwolenia. Spowodowało to wycinkę drzew na masową skalę. Po falach protestów 17 czerwca uchwalono nowelę prawa, która ograniczyła wycinkę. Według ekologów straty są jednak ogromne i nie można policzyć ile drze zostało wyciętych.

Dodatkowo pojawiły się pierwsze pomysły ustaw o Sądzie Najwyższym i zmianach w ordynacji wyborczej, które swój finał znalazły w grudniu obecnego roku. 

Z sukcesów rządu należy wspomnieć, że minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski odkrył nowe państwo San Escobar. 

Luty

W lutym rozgorzał z kolei spór o kształt Warszawy. Według projektu Prawa i Sprawiedliwości do stolicy miałyby zostać przyłączone 32 sąsiadujące gminy. Politycy opozycji alarmowali, że jest to zabieg mający na celu wybranie wyborów w Warszawie. Powiększenie stolicy oznaczałoby zmianę okręgów wyborczych, a to mogłoby ułatwić Prawu i Sprawiedliwości zdobycie fotela prezydenta Warszawy.

Spory o stolicy przyćmił jednak wypadek premier Beaty Szydło. 10 lutego w rządowa kolumna zderzyła się z Seicento. Wypadek ten wywołał wiele kontrowersji, mówiono nawet o rozwiązaniu BOR i powołaniu nowej służby. Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział, że BOR otrzyma nowe uprawnienia

Marzec 

Początek marca zdominował temat wyborów na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Donald Tusk ubiegał się o ponowne wybranie na 2,5 roczną kadencje. Polski rząd nie poparł jednak obecnego szefa i wystawił własnego kandydatka - Jacka Saryusz-Wolskiego. Zakończyło się to porażką polskiej dyplomacji, nikt poza polski rządem nie poparł taj kandydatury co oznaczało porażkę 27:1. 

9 marca rozpoczęła swoje działanie Komisja ds. usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa. Na czele komisji stanął Patryk Jaki. mimo wielokrotnych wezwań na komisję nie stawia się Hanna Gronkiewicz-Waltz, którą Patry Jaki w całości wini za aferę reprywatyzacyjną. 

Kwiecień

Kwiecień upłyną pod znakiem polityki zagranicznej. Odbyło się referendum konstytucyjne w Turcji. Znacząco wzmocniło ono pozycję prezydenta Turcji - Recepa Erdogana. Opozycja mówiła o fałszerstwie i domagała się ponownego przeliczenia głosów. Jednak w Turcji opozycja spychana jest na coraz większy margines a jej głos jest dla władzy coraz mniej istotny. 

W Europie natomiast odbyły się wybory prezydenckie we Francji. Emmanuel Macron pokonał w drugiej turze przywódczynię Frontu Narodowego Marin Le Pen. Według niektórych komentatorów Macron może być zwolennikiem Unii dwóch prędkości co może mieć niekorzystne skutki m.in. dla Polski.

W Polsce natomiast Bartłomiej Misiewicz został zawieszony w prawach członka PiS, po kilku ekscesach wspomnianego rzecznika MON

Maj

10 dnia tego miesiąca odbyła się 85. miesięcznica smoleńska. Była to jedna pierwsza miesięcznica odbywająca się na zasadach zgromadzenia cyklicznego. PIS uchwalił ustawę o zgromadzeniach cyklicznych - czyli zgromadzeniach odbywających się regularnie. Podczas tej miesięcznicy na Krakowskim Przedmieściu, kontr-manifestanci przynieśli białe róże i próbowali zablokować marsz. Policja siłą usunęła demonstrujących. Od tej pory większość miesięcznic była blokowana przez środowiska obywatelskieCzerwiec 

1 czerwca Senat przyjął ustawę na mocy której tzw. tabletka "dzień po" mogła być sprzedawana tylko na receptę. Wywołało to oburzenie części społeczeństwa, które domagało się przywrócenia starych przepisów. Na chwilę obecną rządzący nie planują ponownie zmieniać prawa w tej kwestii.

Znalezione obrazy dla zapytania senat głosowanie

Równie duże poruszenie wywołał Andrzej Duda przywołując temat zmiany ustawy zasadniczej. Według niego obecna konstytucja ma "charakter przejściowy". Potem rozgorzała dyskusja nad tym jakie artykuły mogłyby zostać zmienione. 

Spore kontrowersje wywołała również Elżbieta Rafalska. Jako szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziała zmiany w programie 500+ sztandarowym programie PIS-u. Chodziło o doprecyzowanie przepisów  aby uniknąć wyłudzeń i nadużyć programu. 

Lipiec

Ten miesiąc można podsumować jednym słowem: weto. Po przegłosowaniu trzech ustaw o SN, KRS i ustroju sadów powszechnych w całym kraju wybuchły protesty. Wokół sądów i pod Pałacem Prezydenckim tworzono "łańcuchy światła". PIS było pewne, że Andrzej Duda podpisze ustaw a opozycja traciła nadzieję na weto. Tymczasem Prezydent zaskoczył opozycję jak i PIS i zawetował dwie z trzech ustaw.

Odbyła się również konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze. Co ciekawe bez wystąpienia ówczesnej premier.

Znalezione obrazy dla zapytania przysucha pis


Sierpień 

W Sierpniu jak bumerang powrócił temat reparacji wojennych o jakich wspomniał Jarosław Kaczyński 1 lipca w Przysusze. Według obozu rządzącego Polska nigdy nie zrzekła się reparacji a Niemcy powinni płacić odszkodowanie dla Polski. Jednak z biegiem czasu cała sprawa ucichła a jej finału nie widać.

Znalezione obrazy dla zapytania ii wojna

11 i 12 sierpnia przez nasz kraj przeszły ogromne wichury mimo dużych zniszczeń zastrzeżenia może budzić reakcja władz, a w szczególności wojewody pomorskiego. Opozycja wskazywała to jako dowód, że PIS na stanowisku wojewodów obsadza osoby niekompetentne.

Wrzesień 

Dla Prezydenta był to czas przygotowania ustaw u SN i KRS, która zawetował dwa miesiące wcześniej. Odbył spotkania z członkami Prawa i Sprawiedliwości a także z samym Jarosławem Kaczyńskim. 

Z tematem reformy sądownictwa wiąże się także sprawa bilbordów. Osoby powiązane ze środowiskiem Zjednoczonej Prawicy znajdują się w Polskiej Fundacji Narodowej. Fundacja oficjalnie została powołana do promowania Polski za granicą. W kraju zasłynęła jednak z kampanii blibordowej "Sprawiedliwe sądy" za 19 mln zł. Sprawa budzi tym większe emocje iż do finansowania kampanii posłużyły środki ze spółek skarbu państwa. Opozycja alarmowała, że do walki politycznej wykorzystuje się publiczne pieniądze.

Październik 

1 października weszła w życie ustawa dezubekizacyjna. Zgodnie z jej założeniami funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa PRL będą mieli obniżone emerytury, które teraz nie mogą przekraczać średniej emerytury lub renty. Według danych ustawą zostało objętych 39 tys. osób. Część z nich postanowiła złożyć, zgodnie z prawem, skargi na wydaną decyzję. 

Tego samego dnia odbyło się nieuznane przez władze centralne referendum w Katalonii. Przywódcy tego regionu w Hiszpanii chcą odłączyć się od reszty kraju. Policja spacyfikowała wszelkie próby demonstrowania niezależności a przywódcy lokalny władz w obawie o aresztowanie uciekli do Brukseli gdzie przebywają do dziś.


Listopad

Poznaliśmy szczegóły zmian w ordynacji wyborczej. Nowy projekt autorstwa PIS-u miał zakładać istotne zmiany, które według opozycji mogą otworzyć drogę do manipulacji przy wynikach głosowania

Znalezione obrazy dla zapytania voting

Dla opozycji, a szczególnie dla Nowoczesnej był to czas zmian. Podczas wyborów na stanowisko szefa partii została wybrana Katarzyna Lubnauer, pokonując tym samym Ryszarda Petru. Po miesiącu od zmiany na szczycie widać już pewne zmiany takie jak różnica stanowisk w sprawie wspólnych list na wybory samorządowe. 

Grudzień 

Grudzień stał się powodem do niepokoju dla ministrów rządu Beaty Szydło. Wszystko z powodu zapowiedzianej przez premier i prezesa PIS rekonstrukcji rządu. Zaraz po takich Słowach ruszyła karuzela nazwisk ministrów którzy mieliby pożegnać się z teką. Niektórzy spekulowali także zmianę na fotelu premiera. 7 grudnia wszytko stało się jasne. Jedyną zmianą okazała się być zmiana Prezesa Rady Ministrów. Na tym stanowisku Beatę Szydło zastąpił Mateusz Morawicki , dotychczasowy wice-premier i minister rozwoju. Dalsza rekonstrukcja zapowiadana jest na styczeń 2018 roku. 


Mateusz Onyszczuk
  

Komentarze