Przejdź do głównej zawartości

Co nas czeka w 2018 roku? | Młodzi w Polityce

Koniunktura kwitnie, ale wśród ekonomistów panuje przekonanie, że może być to cisza przed burzą. Zagrożenia płyną nie tylko z samej gospodarki, ale i geopolityki, która coraz częściej wstrząsa rynkami. Niejeden taki wstrząs możemy odczuć w 2018 roku.


Znalezione obrazy dla zapytania morawiecki expose


W poniższym artykule omówimy znaczenie paru istotnych terminów, w odniesieniu do nadchodzącego roku. Czym będą skutkowały decyzje rządzących w nadchodzącym czasie? To pytanie króluje w polityce od pewnego czasu. Prawda jest taka, że scenariuszy jest wiele m.in. zostaje osiągnięty szczyt globalnej koniunktury, co może skutkować spadkiem inwestycji oraz konsumpcji. Kolejny scenariusz – pęka bańka spekulacyjna na rynkach, które wykazują irracjonalny entuzjazm. Każde, nawet najmniejsze niepowodzenie, może doprowadzić do załamania gospodarczego. Jednakże musimy przywyknąć do tego, że nic w polityce nie możemy przyjmować jako pewnik, a prognozy zawsze mogą być zmienne.

Wzrost gospodarczy

Najprawdopodobniej w 2018 roku zacznie przygasać efekt wypłat z flagowego programu rządu –Rodzina 500+. Słabsza konsumpcja prywatna przyczyni się do wolniejszego tempa rozwoju gospodarczego. Jednakże pozytywną rzeczą jest to iż mają ruszyć inwestycje, zmora polskiej gospodarki. Jak mówią eksperci – wzrost inwestycji ogółem może osiągnąć dwucyfrowy poziom, na co złoży się zarówno przyspieszenie wzrostu inwestycji prywatnych, jak i odbicie inwestycji publicznych. Ponadto zbliżające się wybory w 2018 roku i parlamentarne w 2019 sprawią, że rząd i samorządy podkręcą tempo inwestycji.

Znalezione obrazy dla zapytania wzrost gospodarczy

Bezrobocie

Liczba osób bezrobotnych może jeszcze spadać, ale na pewno nie tak szybko jak dotychczas. Koniunktura sprzyja i zapotrzebowanie na pracowników jest ogromne, ale bezrobotnych, którzy są obecnie zarejestrowani, będzie coraz trudniej zaktywizować zawodowo. Prawdopodobnie nie będzie tak dynamicznego odpływu bezrobotnych, którzy osiągnęli prawo przejścia na emeryturę po wejściu w życie obniżonego wieku emerytalnego.

Znalezione obrazy dla zapytania unemployment

Dług publiczny

Jeżeli chodzi o dług publiczny to nie możemy otrzymać jednoznacznych prognoz od ekspertów. Program rodzina 500+, niższy wiek emerytalny oraz różne przedwyborcze prezenty muszą zwiększyć zadłużenie. Jednakże może nastąpić również spadek długo dzięki dobrym wynikom budżetu i niskiego deficytu. Dodatkowo efekt ten może wzmocnić umocnienie złotego związane z szybkim wzrostem gospodarki i podwyżek stóp procentowych.

Znalezione obrazy dla zapytania zadłużenie

Nie pozostaje mi nic innego, jak dodać to iż po sylwestrze warto zapiąć pasy. W nowym roku może czekać nas coś naprawdę wielkiego. Jednak jak już wcześniej wspominałem – nie możemy być niczego pewni. Czasami jedna, nawet najmniejsza decyzja podjęta przez sektor publiczny tudzież prywatny, potrafi wstrząsnąć naszą rzeczywistością społeczną, gospodarczą czy polityczną. Przy wszystkich zastrzeżeniach do obecnej partii rządzącej, należy mieć nadzieję na polepszenie się naszego stanu gospodarki.

Michał Gonciarz

Komentarze