Przejdź do głównej zawartości

Morawiecki Premierem | Młodzi w Polityce

 W dniu 7 grudnia 2017 roku, Beata Szydło złożyła rezygnację, a to oznacza, że przestaje być premierem. Decyzją Komitetu Politycznego PiS, dotychczasowy Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki zastąpi Beatę Szydło na stanowisku premiera. Informacje o zmianach w rządzie przekazała rzeczniczka klubu PiS Poseł Beata Mazurek.

O tym, że Beata Szydło straci stanowisko, spekulowało się od miesięcy. Najpierw mówiono, że jej miejsce może zająć prezes PiS Jarosław Kaczyński; inna wersja - o której głośno było od kilku dni - zakładała, że premierem zostanie właśnie Morawiecki.

Podobny obraz

Kim jest człowiek, który zdobył zaufanie Kaczyńskiego i zastąpi na stanowisku Szydło?

Mateusz Morawiecki urodził się 20 czerwca 1968 roku. W czasach swojej młodości przesiąkł etosem walki z systemem i dołączył do "Solidarności Walczącej". Był kilkukrotnie pobity przez milicję i wielokrotnie zatrzymywany.

Zanim Morawiecki został prezesem Zachodniego Banku WBK; jednego z największych banków w Polsce i zaczął zbierać odznaczenia, przeszedł długą drogę. Jeszcze pod koniec lat 80. skończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim, a początek nowej dekady spożytkował na przetestowaniu uroków kapitalizmu.

Znalezione obrazy dla zapytania morawiecki

Ze Zbigniewem Jagiełłą, obecnym prezesem PKO BP, handlował sprzętem przeciwpożarowym, artykułami medycznymi i ogrodniczymi i ubraniami. Współtworzył też spółki wydawnicze Reverentia i Enter Marketing-Publishing.

W międzyczasie dokształcał się ekonomicznie. Na Politechnice Wrocławskiej skończył studia biznesowe, na ówczesnej Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu zyskał dyplom MBA. Studiował też prawo europejskie i ekonomikę integracji gospodarczej na Uniwersytecie w Hamburgu. Trafił również na Uniwersytet w Bazylei i do Kellogg School of Management przy Uniwersytecie Northwestern w Evanston w USA.

Z bagażem nowo zdobytej wiedzy w 1995 roku wybrał się na staż do Deutsche Bundesbanku. Rok później znalazł pracę na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem, gdzie spędził dwa lata. Zajmował się tam projektami z zakresu bankowości i makroekonomii.

Podobny obraz

Jako specjalista od unijnych przepisów w 1997 roku wpółtworzył "Prawo europejskie", podręcznik z zakresu prawa unijnego i ekonomiki integracji gospodarczej.

W 1998 roku został zastępcą dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Komitecie Integracji Europejskiej. Był jedną z osób, które negocjowały finansowe warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

W tym samym roku trafił do Banku Zachodniego i to tu zrobił największą karierę - zanim został politykiem. Zaczynał od doradzania ówczesnemu prezesowi, ale szybko awansował i dołączył do zarządu. Został dyrektorem zarządzającym. Gdy Bank Zachodni połączył się z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym, Morawiecki znalazł się w jego zarządzie. W 2007 roku został zaś jego prezesem.

Znalezione obrazy dla zapytania morawiecki

Trzy lata później dołączył do Rady Gospodarczej przy Premierze, którym wówczas był Donald Tusk. Rada miała pomagać premierowi w sprawach ekonomicznych. Przewodniczył jej Jan Krzysztof Bielecki, kolega po fachu Morawieckiego, który przez osiem lat był prezesem Banku Pekao.

To za czasów Morawieckiego na fotelu prezesa BZ WBK stał się trzecim największym graczem na polskim rynku. Wyprzedzały go tylko Bank Pekao i PKO BP. W tym czasie prezes miał okazję nie tylko rozwinąć biznes, ale też się wzbogacić.


Według jego oświadczenia majątkowego za 2016 rok, ma prawie 3 mln zł oszczędności i papiery wartościowe warte ponad 4 mln zł. Do tego jest właścicielem 150-metrowego domu (którego nie wycenił), 72-metrowego mieszkania, wartego ponad pół miliona złotych i drugiego, 100-metrowego domu.

Kiedy jednak dostał propozycję teki ministra rozwoju i stanowisko wicepremiera w rządzie Beaty Szydło, postanowił porzucić karierę bankiera. Jak mówił, przyszłość Polski jest dla niego najważniejsza. Co ciekawe, dopiero po pół roku od objęcia stanowiska dołączył formalnie do Prawa i Sprawiedliwości.

Znalezione obrazy dla zapytania morawiecki i kaczynski


Szybko okazał się sprawnym i ambitnym ministrem. Po Pawle Szałamasze przejął fotel ministra finansów. Został też przewodniczącym Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. To on był  osobą decyzyjną w państwie, jeśli chodziło o kwestie gospodarcze.

O tym, że mógłby zostać premierem, mówiło się już w kwietniu 2016 roku. Z kolei w czerwcu 2017 roku sam zainteresowany mówił, że takie dywagacje są jak "dyskusja o lodzie na Saharze".


W ostatnich dniach kandydatura Morawieckiego stawała się jednak coraz bardziej prawdopodobna. Jako sprawny menedżer i człowiek potrafiący zjednywać sobie przychylność innych, miał naprawić stosunki z Unią i zadbać, by fundusze z Brukseli płynęły do Polski szerokim strumieniem.

Będziemy bacznie obserwować działania nowego Premiera RP. Nie wiadomo jeszcze, jakich powoła ministrów do swojego rządu. Jednakże życzymy powodzenia Panu Mateuszowi Morawieckiemu w jego nowej roli Prezesa Rady Ministrów.

Mateusz Ogara

Komentarze