Przejdź do głównej zawartości

Platforma dla gospodarki - 6 ustaw Platformy | Młodzi w Polityce


Partia pod wodzą Grzegorza Schetyny chce zaproponować sześć ustaw, które mają na celu poprawić stan polskiej gospodarki i ułatwić jej funkcjonowanie. Jest to kontynuacja polityki jaka została zapowiedziana na konwencji partii 21 października 2017. Według PO teraz, zamiast "totalnej opozycji" ma pojawić się "totalna propozycja" i właśnie te sześć ustaw ma wpisywać się w te zapowiedzi.

''STOP" zadłużaniu

Ten pomysł pojawia się co roku przy uchwalaniu ustawy budżetowej, w której dług publiczny jest coraz wyższy. Obecnie wynosi ponad 1 bilion złotych. Szczególnie niepokojące jest tempo jego przyrostu. Według DługPubliczny.org.pl powoduje to wzrosty kosztów jego obsługi i odstrasza chętnych na nasze obligacje, co może powodować zadłużenie, ale na znacznie gorszych warunkach. Platforma Obywatelska chce aby nasz kraj, podobnie jak Estonia czy Norwegia przestał się zadłużać. Oznaczało by to oszczędność około 30 mld zł rocznie. 


Przeciwnicy takiego rozwiązania uważają, że taki krok ograniczy nasz rozwój i spowoduje spowolnienie gospodarcze. 

Obecnie dług publiczny wynosi bilion złotych. W przybliżeniu dług na mieszkańca to 27 tys. zł.  

"STOP" drożyźnie

Jest to zapowiedź obniżenia stawki podatku VAT na żywność. Obniżenie takiego podatku spowoduje obniżenie cen w sklepach co może przełożyć się na zwiększony popyt.

Znalezione obrazy dla zapytania podwyżki

Tutaj jednak pojawia się problem: duża część artykułów żywnościowych kupowanych przez Polaków to produkty, na które nałożony jest 5% podatek VAT. Dodatkowo krytycy PO argumentują, że to właśnie ta partia podniosła podatki m.in: właśnie VAT


Start bez składki

To kolejny pomysł mający ułatwić młodym przedsiębiorcom zakładanie własnych firm. Gdyby ten projekt wszedł w życie, przedsiębiorcy do 25. roku życia nie musieliby płacić składek ZUS i NFZ jeśli zdecydowaliby się na własną działalność gospodarczą. Według PO, miałoby to dać 55 tysięcy złotych oszczędności rocznie dla młodego przedsiębiorcy.

Rządzący już kilka lat temu zobaczyli, że przyszłością rynku są małe i średnie firmy. Aby ułatwić ich zakładanie wprowadzane są różne ułatwienia i programy wparcia dla małych, średnich firm i start-upów.

Stop inflacji prawa

Ten postulat nie odnosi się bezpośrednio do gospodarki, ale ma na nią wpływ, jak na pozostałe dziedziny życia. 

Mowa tu o bardzo złej praktyce jaką stosuje PiS. Obecna władza wykorzystuje fakt, że projekty poselskie nie wymagają konsultacji społecznych i większość ważnych ustaw przedstawiana jest jako projekt poselski, co skracało proces legislacyjny. Platforma proponuje wprowadzenie standardów uchwalania ustaw. Wprowadzi to obowiązek konsultacji społecznych. 

Aktywny senior 

Cofnięcie wieku emerytalnego do 65 r.ż dla mężczyzn i 60 dla kobiet powoduje koszty dla budżetu państwa. Obecnie PiS zachęca do pracy nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego. PO, celem zachęcenia seniorów do pracy chce zwolnić ich ze wszystkich składek, oprócz składki zdrowotnej. 

Nasze społeczeństwo się starzeje. Aby utrzymać coraz więcej emerytów potrzeba też więcej osób aktywnych zawodowo. Zaproponowane przez PO poprawki mogą zachęcić część osób do pozostania aktywnymi zawodowo. 


Emerytury bez podatku 

To kolejny projekt poprawy życia emerytów. Zakłada zniesienie podatku PIT dla seniorów. Według PO, będzie to oznaczać więcej pieniędzy w kieszeni emerytów. 

Średnia pensja emerytów wynosi 2083 zł (dane z 2016r.), netto to 1700 zł. To mało, można powiedzieć, że emeryci dostają głodowe emerytury dlatego tutaj każda poprawa jest dobra dla seniorów, którzy pobierają takie świadczenia. 


Znalezione obrazy dla zapytania PO konwencja

Czy to się uda?

Proponowane przez Platformę Obywatelską zmiany spotykają się z krytyką różnych środowisk. Zarzucają PO, iż mieli 8 lat na realizowanie takich pomysłów. Należy zaznaczyć, że środowiska opozycyjne wysuwają własne pomysły, co w porównaniu do dwóch poprzednich lat kiedy głównym postulatem było odsunięcie PIS od władzy. Może opozycja zdała sobie sprawę, że nie można być tylko przeciwko PIS-owi we wszystkim?

Mateusz Onyszczuk

Komentarze

  1. Niech oni się nie kompromitują, 8 lat mieli na spełnienie tych czczych obietnic, PiS obiecał i robi to co obiecał, peło obieca i gówno zrobi... Do budy schetyniasty.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz