Przejdź do głównej zawartości

Forum Ekonomiczne w Davos | Młodzi w Polityce

 „Wspólna przyszłość w podzielonym świecie”- takie było motto 48. Światowego Forum Ekonomicznego. Spotkanie najważniejszych osób ze świata finansów (prawie trzy tysiące osób) odbywa się tradycyjnie pod koniec stycznia w alpejskim Davos (Szwajcaria). Spotkanie otwarł główny pomysłodawca Forum- Klaus Schwab, prezydent Szwajcarii- Alain Berset oraz premier Indii- Narendra Damodardas Modi.Motto szczytu ma podkreślić brak populizmu i nacjonalizmu na poziomie ekonomicznym, wśród dyskutantów. Chce się rozszerzać międzynarodowe, zdywersyfikowane więzi gospodarcze. Jednak obecność takich osób jak Donald Trump czy Narendra Modi nie pozwala sądzić, że tolerancja i globalizacja była głównym tematem.


Polskie władze były również obecne. Andrzej Duda brał udział w zamkniętej dyskusji o Bliskim Wschodzie oraz w zamkniętym spotkaniu z prezesem Google. Warto zwrócić uwagę, że po raz pierwszy w Davos będą imprezy zamknięte dla publiczności. Premier, Mateusz Morawiecki był na trzech panelach na tematy dotyczące geopolityki, wyzwań dla Europy i możliwości rozwoju. Polskę reprezentowali też m.in. szef Komisji Nadzoru Finansowego, Marek Chrzanowski czy szef Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński. I prezydent Polski, i premier odbyli też szereg spotkań z szefami państw. Rząd polski próbował też zatrzymywać budowę Nord Stream 2. Ustalono też datę spotkania premiera Polski z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel. Będzie to 15 lutego.

Spodziewano się, że wizyta prezydenta USA, Donalda Trumpa będzie klęską idei ŚFE. Jednak nie stało się nic, co by znacznie wpłynęło na poziom debaty. Ponadto retoryka D. Trumpa była bardzo umiarkowana, pragmatyczna, nie powstydziłby się podobnej szef kraju z Europy Zachodniej.


Rozmawiano też m.in. o dyskryminacji kobiet, akcji #metoo, problemach ze zmianami klimatycznymi, sprawiedliwości podziału kapitału, niepewnych miejscach pracy. Jednak za świecą można było szukać konkretnych deklaracji u rządzących.


Nie obowiązywała też zasada, która nakazywała wydanie wspólnego oświadczenia po konferencji. Dzięki temu szybciej trwały rozmowy i nie wiązały się z trudnymi negocjacjami nad treścią oświadczenia. Jednak przez to nie znaleziono konkretnych wniosków i rozwiązań problemów.

Znalezione obrazy dla zapytania davos

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos jest rzekomo niezwykle ważną imprezą. W założeniu pozwala w krótkim czasie rozwiązać wiele problemów i znaleźć wspólny kierunek działań. Jak się jednak przekonujemy, ŚFE nie jest żadną imprezą na której zapadają konkretne decyzje. Jest to tylko spotkanie elit politycznych i biznesowych. Może i czasem załatwia się jakiś problem, ale tylko dla poszczególnej części świata. Nikt nie dostrzega ich w skali globalnej, nikt nie decyduje się głośno powiedzieć na przykład dlaczego 8 najbogatszych ludzi świata ma taki sam majątek jak biedniejsza połowa ludzkości. Gospodarka zamiast pracować dla wszystkich, działa tylko dla najbogatszego 1%, a ekonomiści, którzy debatowali w Davos nie mieli recept na rozwiązanie tego problemu.

Aleksander F.

Komentarze