Wywiad z Panem Posłem Grzegorzem Pudą - śląskim parlamentarzystą PiS. (cz.2)
(BT – Bartłomiej Trzos): Ogromna część mediów kontrolowana jest przez kapitał zagraniczny. Tutaj rodzi się pierwsze pytanie. Jak będą wyglądać nowe regulacje dotyczące mediów?(GP – Poseł Grzegorz Puda): Tak się składa, że jestem członkiem sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu i ta ustawa trafi bezpośrednio do nas. Niestety na dzień dzisiejszy nie znam dokładnych zapisów, ponieważ ustawa jeszcze nie trafiła do komisji.
(AM- Andrzej Mandryka): Czy takie działania nie uderzą przypadkiem w pluralizm mediów?
(GP): Oczywiście, że nie. Przepisy takiego typu, czyli niepozwalające na koncentrację mediów, nie wspominając już o zewnętrznym kapitale, funkcjonują we Francji, Niemczech i innych krajach Europy Zachodniej i tam nikt tego argumentu nie podnosi. Jest to po prostu wymyślony argument, wymieniany przez opozycję w Polsce. Na pewno nie jest tak, że media w jednych rękach wspierają rozwój pluralizmu. Pluralizm polega na tym, że jest wiele różnych możliwość, natomiast poprzez koncentrację mediów te możliwości są ograniczane. Zarzut ten sam w sobie jest po prostu nie trafiony.
(BT): W 2016 roku powstała Rada Mediów Narodowych. Część opozycji negatywnie oceniło to posunięcie twierdząc, że RMN będzie bliźniaczo podobna do KRRiT i będzie to tak zwane „mnożenie bytów”. Jak odniesie się Pan do takiego sformułowania?

(AM): Zjawisko licznych reklam komercyjnych w mediach jest niezwykle irytujące dla odbiorców. Co myśli Pan o propozycji ograniczenia ich ilości w mediach publicznych? Czy jest to w ogóle możliwe?
(GP): Znane mi media publiczne z krajów rozwiniętej demokracji utrzymują się z abonamentu. W Polsce ten abonament w tej chwili jest opłacany przez zaledwie około 8% społeczeństwa. W celu wypełnienia tak dużej luki, wprowadzono właśnie reklamy, które maja na celu sfinansowanie obecnej działalność środków masowego przekazu. Sposób na ograniczenie tych reklam przyniesie z pewnością lepsza ściągalność abonamentu. Na tę chwilę dążymy właśnie do tego, by większa ilość osób go płaciła. Trzeba powiedzieć jasno, że płacenie abonamentu jest obowiązkiem każdego obywatela. Jest sposób na ograniczenie dużej liczby reklam w mediach publicznych, chociaż warto zauważyć, że jest ich mniej niż w stacjach komercyjnych.

(GP): Jestem tego wielkim zwolennikiem. Uważam, że bezpłatne promowanie kampanii, mających na celu na przykład zwiększenie bezpieczeństwa, powinno już dawno zostać wprowadzone w radiu oraz telewizji. Misją mediów powinno być pozytywne wpływanie na odbiorców, co można osiągnąć między innymi dzięki takim kampaniom.
(AM): Dziękujemy za rozmowę.
(GP): Również dziękuję.
Komentarze
Prześlij komentarz