Przejdź do głównej zawartości

Polski bitcoin | Młodzi w Polityce

Niedawno, na łamach „Pulsu Biznesu” dowiedzieliśmy się, że planowane jest stworzenie nowej, Polskiej kryptowaluty. Miałaby nosić nazwę dPLN (Digital PLN) i miałaby być o wiele stabilniejsza od kryptowalut takich jak Bitcoin. Niestety na samym początku pojawiają się problemy.

Prace nad dPLN prowadzi Polski Akcelerator Technologii Blockchain, który do dzisiejszego poranka działał pod egidą i patronatem Ministerstwa Cyfryzacji jednakże w odpowiedzi na zainteresowanie mediów Ministerstwo cofnęło patronat dla Akceleratora i projektu. W oficjalnym oświadczeniu napisano:

„Ministerstwo Cyfryzacji wspiera rozwój technologii rejestrów rozproszonych, natomiast nie prowadzi jakichkolwiek projektów i badań związanych z krtyptowalutami. Informujemy również, że Ministerstwo Cyfryzacji z dniem dzisiejszym cofnęło patronat dla Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain.” 
Znalezione obrazy dla zapytania blockchain

Ministerstwo było od dawna nastawione negatywnie do Akceleratora mając wiele zastrzeżeń do jego projektów m in. w sprawie braku konsultacji z NBP i Komisją Nadzoru Finansowego. Z tego powodu od projektu odcięło się również Ministerstwo Finansów. Faktem świadczącym o lekceważeniu wobec projektu jest również opatrzenie wszystkich dokumentów Akceleratora publikowanych na stronie Ministerstwa Cyfryzacji taką oto adnotacją:
Zaskoczony i niezgadzający się z decyzją wydawał się również prezes Akceleratora prof. Krzysztof Piech, który broni swojego projektu

Digital PLN według założeń projektu miał być bezpieczną i stabilną kryptowalutą, którą jak w wywiadzie dla Pulsu Biznesu powiedział prezes Akceleratora prof. Krzysztof Piech „Pozbawiliśmy ryzyka spekulacyjnego”. W celu zmniejszenia jakiegokolwiek ryzyka związanego z nabywaniem „polskiego bitcoina” jego kurs mabyć ściśle powiązany z polskim złotym, a cały projekt ma być zgodny z regulacjami UE dzięki technologii blockchain umożliwiającej stwierdzenie tożsamości posiadacza waluty. Opinia publiczna przyjęła ten pomysł raczej sceptycznie zwracając uwagę na problemy wynikające z nadmiernej ingerencji rządu przy realizacji takiego pomysłu.

Znalezione obrazy dla zapytania bitcoin

Wątpliwości budzą również ostatnie zachwiania stabilności Bitcoina i napływające ze strony wielu ekonomistów ostrzeżenia co do inwestowania w sektorze kryptowalut. Niestety w tym momencie i w tej formie w jakiej został zaprezentowany projekt nie ma większej racji bytu ponieważ w przypadku wprowadzenia go w życie rząd kontrolował by go w 100% blokując wszelkie mechanizmy rządzące rynkiem walut. Poza tym należałoby zaczekać, aż rynek kryptowalutowy się ustabilizuje i będzie wykazywał się większą stabilnością niż dotychczas. Do tego w rzeczywistości dPLN nie byłoby kryptowalutą z prawdziwego zdarzenia lecz z powodu ścisłego połączenia kursów jedynie cyfrową wersją złotówki. 

Znalezione obrazy dla zapytania dPLN

Obecnie przyszłość projektu wisi na włosku, a w związku z reakcją ministerstwa nie wiadomo czy projekt zostanie poparty przez rząd i czy 10 milionowa dotacja jaką na początku Akcelerator otrzymał starczy do końca tworzenia projektu. Jak na razie pozostaje nam tylko czekać na dalszy rozwój sprawy. Zapraszamy do podzielenia się swoją opinia na temat całej sprawy w komentarzu.

Mateusz Merta

Komentarze