Przejdź do głównej zawartości

Rekonstrukcja rządu | Młodzi w Polityce

Po tym jak Gabinet Polityczny PiS'u postanowił zamienić szefową rządu, Beatę Szydło na dotychczasowego ministra finansów i rozwoju na Premiera RP i jak po expose udzielono mu wotum zaufania, rozpoczęto prace nad rekonstrukcja rządu. Takich zmian nie spodziewali się nawet najwięksi sympatycy obecnego rządu i najwięksi optymiści opozycji. Z teką ministra pożegnali się m.in. Jan Szyszko, Antoni Macierewicz (w swoje imieniny) czy Konstanty Radziwiłł (w dniu swoich urodzin). Powstało też kilka nowych resortów jak na przykład Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.Największym zaskoczeniem są chyba zmiany na stanowisku szefa resortu Obrony Narodowej. Dłużej ministrem odpowiedzialnym za obronność nie będzie Antoni Macierewicz. Mówiło się, że Antoni Macierewicz jest nieusuwalny. Jednak, jak widać, nie był taki silny w hierarchii Rady Ministrów i partii rządzącej. Antoniemu Macierewiczowi na pewno nie pomogły problemy w relacjach między resortem, a Prezydentem RP, sprawa Bartłomieja Misiewicza, rzekome powiązania z rosyjskim wywiadem (książka Tomasza Piątka „Macierewicz i jego tajemnice”), masowe odejścia z generałów (68) czy czy inne, mniejsze błędy (jak na przykład rozkaz odczytywania apelu smoleńskiego na każdej uroczystości z udziałem wojsk). Jako sukces jest podawane powstanie Wojsk Obrony Terytorialnej. Jednak i to budzi duże wątpliwości- są podwładne szefowi MON (jako jedyny rodzaj wojsk), mogą być wykorzystywane przeciwko obywatelom i nie ma zbyt wielu rekrutów. Jego stanowisko zajmie dotychczasowy szef MSWiA, Mariusz Błaszczak.Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji zostanie dotychczasowy Wicemarszałek Sejmu, Joachim Brudziński. Według wielu mediów (też m.in. TVP INFO) Marszałkiem Sejmu, drugą najważniejszą osobą w państwie może zostać Antoni Macierewicz. Jednak wątpliwe, żeby interesowałoby go prowadzenie obrad Sejmu.Konstanty Radziwiłł nie będzie już dłużej Ministrem Zdrowia. Minister-senator miał problemy ze swoimi reformami. Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało m.in. skrócenie kolejek do lekarzy, a przez zmiany Konstantego Radziwiłła jak np.: zniesienie finansowania in vitro, wprowadzenie sieci szpitali, zmiany w POZ problemy ze służbą zdrowia się nawarstwiły. Były też problemy ze strajkiem rezydentów czy brakiem refundacji na bardzo ważne i drogie leki. Jego miejsce zajmie dotychczas szerzej nieznany profesor nauk medycznych, kardiolog, dotychczasowy podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Łukasz Szumowski.Teki ministra odpowiedzialnego za politykę zagraniczną nie będzie miał już Witold Waszczykowski. Miał dość duże problemy z Unią Europejską, jak podkreślają niektórzy komentatorzy, jego polityka zagraniczna była chaotyczna. Za ministra, który rozmawiał z dyplomatami z „San Escobar” wejdzie Jacek Czaputowicz- nauczyciel akademicki i urzędnik państwowy, profesor nauk społecznych, podsekretarz stanu MSZ.

Znalezione obrazy dla zapytania ministerstwo cyfryzacji

Ze stanowiskiem pożegnała się minister cyfryzacji, Anna Streżyńska. Jej działalność można oceniać pozytywnie, nie miała większych wpadek. Jedynym problemem, jeśli chodzi o pracę, były opóźnienia w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Ponad rok po pierwszej zapowiedzi ustawa ta została wprowadzona do Rządowego Systemu Legislacji. Jednak raczej tak niemedialna sprawa nie zasądziła o dymisji. Raczej problemem był brak członkostwa w PiS'ie oraz wyłamanie się z dyscypliny partyjnej, gdy jako jedyna członkini kolacji rządzącej została w sali sejmowej. Jej miejsca nikt nie zastąpi- Ministerstwa Cyfryzacji nie będzie.


Ponadto, Jan Szyszko traci stanowisko. Mało pro-środowiskowe posunięcia z Puszczą Białowieską czy tzw. lex Szyszko, które pozwoliło na bezkarne wycinanie większości drzew na terenach prywatnych, mogły przesądzić o jego dymisji. Małe sukcesy na Szczycie Klimatycznym oraz zostanie prezydentem następnego szczytu w Katowicach nie uratowały go. Jego miejsce zastąpi dotychczasowy minister bez teki, a wcześniej (w rządzie Beaty Szydło) też minister bez teki, ale również Minister Skarbu Państwa, do likwidacji tego resortu 31 grudnia 2016- Henryk Kowalczyk.


Ministrem finansów za nowego premiera została Teresa Czerwińska, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a w ostatnich dniach podsekretarz stanu w resorcie odpowiedzialnym za finanse.


Jadwiga Emilewicz, menadżer kultury, dotychczasowa podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, wiceprezes Porozumienia została powołana na stanowisko ministra przedsiębiorczości i technologii. Jerzy Kwieciński, doktor nauk technicznych, dotychczasowy wiceminister Ministerstwa Rozwoju będzie kierował Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju.

Znalezione obrazy dla zapytania Andrzej Adamczyk

Można powiedzieć, że z kosmetyczną zmianą spotka się Andrzej Adamczyk. Nie będzie już ministrem infrastruktury i budownictwa, a tylko ministrem infrastruktury. Mimo rażących błędów, m.in. w programie Mieszkanie+ czy pozwolenie na wyrzucanie na bruk w ramach ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, utrzymał się na stanowisku.

Posłowie i koalicji rządzącej, i opozycji bardzo różnie oceniają rekonstrukcję. Dla niektórych nie zmieni się nic, tylko nazwiska. Posłowie z koalicji rządzącej są bardziej zachowawczy w ocenach. Wiedzą, że będą się dość długo musieli tłumaczyć dlaczego bronili niektórych ministrów, a teraz tracą ci ministrowie stanowiska. Poseł Mieczysław Kasprzak z Polskiego Stronnictwa Ludowego mówił specjalnie dla MwP, że "Rekonstrukcja utwierdza, że (...) krytyczne zdania potwierdziły się. My (...) konstruktywnie mówiliśmy, że pewne rzeczy idą w złym kierunku i dzisiaj Premier to potwierdził, a Prezydent to przypieczętował wymieniając praktycznie cały trzon. (...) Najważniejsze jest zdrowie (...) tam powinna zmiana już dawno być i to jest najbardziej potrzebna rzecz, bo bez helikopterów możemy sobie poradzić, jak nie było ich tyle lat". Arkadiusz Marchewka, poseł PO ocenił rekonstrukcję jako "Działanie, które ma tylko przykryć nieudolność Prawa i Sprawiedliwości w innych kwestiach (...) bo przecież Unia Europejska uruchomiła artykuł 7. pierwszy raz w historii (...) minister Szyszko wycina Puszczę, minister Macierewicz rezygnuje z zakupu helikopterów do wojska, minister Radziwiłł upokarza lekarzy, więc mówmy o tym co było przez dwa lata, a nie o tym jakie są pozorowane działania."


Znalezione obrazy dla zapytania kasprzak psl

Z Rady Ministrów pozbyto się osób, które przez ostatnie lata nie działali na korzyść Prawa i Sprawiedliwości. Działania Antoniego Macierewicza, Jana Szyszki czy Witolda Waszczykowskiego bardziej odpychały, niż przyciągały. Jednak mimo to, PiS, wg CBOS'u, miał ponad 40% poparcia. Można odnieść wrażenie, że następne sondaże przyniosą nawet lepszy wynik, bo niewątpliwie, mimo pozostania kilku „czarnych owiec”, rząd po rekonstrukcji jest wiarygodniejszy i bardziej godny zaufania. Można odnieść wrażenie, że gabinet Mateusza Morawieckiego będzie technokratyczny, oparty o ekspertów, a przynajmniej będzie taki przekaz. Też będzie to bardzo stabilny rząd, wiele osób z partii wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy dostało stanowiska.

Najważniejszy teraz jednak będzie kierunek w którym pójdzie rząd Mateusza Morawieckiego. Dowiemy się o tym kierunku zapewne po spotkaniu z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem i pierwszym wiceprzewodniczącym, Fransem Timmermansem. Będziemy wtedy wiedzieć czy będzie kontynuowana szkodząca relacją z UE polityka czy zostanie przyjęta nowa droga, bardziej europejska, demokratyczna i obywatelska.

Aleksander F.

Komentarze

  1. Kasprzak to niech się lepiej zamknie, bo oni przez 8 lat upokarzali Polskę nic nie robią i rozprzedając ją za bezcen a Polaków mając za nic... Nieudolni to byliście wy PO'wskie matoły, PiS odbudowuje waszą nieudolność i próbuję Polskę postawić z Kolan, a art 7 to UE bezprawnie wprowadziło bo Polska przestałą wykonywać rozkazy Frau Merkel... Jesteśmy Państwem Niepodległym a nie pionkiem które rzuca się jak ochłap do zbicia.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz