Przejdź do głównej zawartości

Rok 2018, a Grupa Wyszehradzk | Młodzi w Polityce

Czy w 2018 Grupa Wyszehradzka będzie wyglądała tak samo? Czy 2018 rok przyniesie nam jakiekolwiek rotację w szeregach państw budujących grupę Wyszehradzką? W tym roku zaplanowane są wybory w Czechach oraz Węgrzech. Czesi toczą bój o stołek prezydencki, natomiast na Węgrzech walka o reelekcje Viktora Orbana. W Polsce jeszcze przed wigilią 2017 nastąpiła zmiana na stanowisku premiera, gdzie Mateusz Morawiecki zastąpił Beatę Szydło. 


Znalezione obrazy dla zapytania morawiecki i szydło

13 stycznia odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich w Czechach. Obecny prezydent który walczył o reelekcję uzyskał zaledwie 38% głosów w pierwszej turze. Oznacza to, że wyborcy nie zdecydowali kto ma być ich prezydentem i nastąpi druga tura, która wyłoni prezydenta. Z Miloszem Zemanem zmierzy się JIrzi Drahoszem — prezesem Czeskiej Akademii Nauk. Konkurentów dzieło 14% głosów i w tym momencie to Drahosz jest tym, który uznawany jest za faworyta drugiej tury. Na ten moment swoje poparcie przekazał mu kontrowersyjny Mirek Topolanek, który zdobył 4 proc. głosów. Drahosz jest umiarkowanym konserwatystą który za swoje hasło kampanijne wybrał „Nowoczesne ale bezpieczne państwo”. Chce by Praga pozostała w centralnej osi państw Unii i w ciągu najbliższych lat dołączyć do strefy Euro. Niemniej jednak jest przeciwnikiem kwoty uchodźców wyznaczonej przez Brukselę.

Znalezione obrazy dla zapytania zeman drahosz

 W Kwietniu Viktor Orban będzie starał się o poparcie Węgrów i (jak na razie) nie ma się czym martwić. Sondaże dają Fideszowi około 50% poparcia. Gdzie Jobbik i MSZP - Dialogue zdobywają po 15% głosów. Oznacza to, że partia Orbana uzyska ponownie większość parlamentarną i będzie mógł on kontynuować swoje rządy oparte na mocnej ręce. 

Znalezione obrazy dla zapytania V4 group

Jak widać, zmiany na czołowych pozycjach w krajach V4 szykują się jedynie w Czechach, gdzie wciąż Milos Zeman ma szansę na reelekcję i kontynuowanie swojej polityki. Nawet przy ewentualnych zmianach związek z Wyszehradu powinien kontynuować swoją obecną politykę i utrzymać swoje obecne postanowienia na przyszłość.

Adam Górecki

Komentarze