Przejdź do głównej zawartości

Tak kończą ludowcy | Młodzi w Polityce

Dziś rano potwierdziły się plotki mówiące o odejściu posła Baszki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Doprowadza to do tego, że partia ta posiada aktualnie w Sejmie tylko czternastu przedstawicieli, przez co straciła status klubu parlamentarnego. Co oznacza to dla tejże organizacji? Jak skomentował to jej lider?

Znalezione obrazy dla zapytania baszko

Polskie Stronnictwo Ludowe powstałe na przełomie XIX i XX wieku w każdych wyborach, które odbywały się po 1989 r., uzyskiwało wynik pozwalający na wprowadzenie swoich członków do polskiego parlamentu. Oprócz kadencji 1993–1997 za każdym razem było ich od 25 do 48, a komitet wyborczy szczycił się poparciem na poziomie około 8%.

Elekcja przeprowadzona na potrzeby wytypowania posłów na VII kadencję Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbyta w 2015 r. pokazała jednak, że coraz mniej osób wspiera ludowców. Nie uzyskali oni nawet 800 000 głosów, co w sposób procentowy przełożyło się na 5,13% głosów Polaków. Doprowadziło to do uzyskania przez tę partię zaledwie 16 mandatów, co było kubłem zimnej wody dla ówczesnego kierownictwa rozentuzjazmowanego wynikami wyborów samorządowych przeprowadzonych zaledwie rok wcześniej.

Podobny obraz

Niespodziewanie w połowie lipca ubiegłego roku o swoim odejściu z PSL-u poinformowała poseł Andżelika Możdżanowska, która zasiadała z ramienia tegoż stronnictwa m.in. w komisji śledczej ds. zbadania działalności Amber Gold. Jak doskonale wiadomo, w październiku 2017 została ona sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju, a w grudniu tego samego roku przystąpiła do Prawa i Sprawiedliwości. Oznaczało to, że od tej pory klub Polskiego Stronnictwa Ludowego składać się będzie z piętnastu członków, czyli absolutnego minimum do tego, by mógł on pozostać klubem parlamentarnym
.
Znalezione obrazy dla zapytania sejm

Dzisiaj natomiast na wspólnej konferencji prasowej wraz z premierem Jarosławem Gowinem poseł Mieczysław Baszko poinformował o dołączeniu do nowo-powstałej partii Porozumienie. Lider tejże organizacji skomentował tę decyzję, mówiąc: „Przystąpienie posła Baszki do Porozumienia jest kolejnym etapem wzmacniania obozu Zjednoczonej Prawicy, nie tylko tutaj na Podlasiu, ale w skali całej Polski”. Doprowadza to do sytuacji, w której klub Polskiego Stronnictwa Ludowego w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej skupia 14 członków, co skutkuje jego likwidacją, bowiem zgodnie  z Regulaminem Sejmu klub musi skupiać co najmniej 15 posłów. Oczywiście istnieje możliwość przekształcenia PSL-u w koło poselskie, lecz czy nie zmniejszy to znaczenia tejże organizacji w polskiej polityce? Od zawsze w III Rzeczypospolitej mieli oni swój klub. Dzisiejszy dzień zdecydowanie zapisze się w historii partii jako jedno z najbardziej negatywnych wydarzeń.

Znalezione obrazy dla zapytania baszko gowin

Plotki o odejściu posła Baszki pojawiły się już w piątek, a przewodniczący koła poselskiego Unia Europejskich Demokratów, które liczy czterech posłów, informował wówczas o tym, że jeśli istnienie klubu PSL byłoby zagrożone, to politycy rozważą dołączenie do tegoż Stronnictwa. Warto wspomnieć, że jednym z członków koła jest Stefan Niesiołowski, który we wrześniu 2016 r. odszedł z Platformy Obywatelskiej.

Znalezione obrazy dla zapytania psl kraśnik

Co ciekawe dziś w Kraśniku Polskie Stronnictwo Ludowe miało swoją konwencję rozpoczynającą kampanię do wyborów samorządowych. Władysław Kosiniak-Kamysz, lider partii, skomentował ostatnie wydarzenia, mówiąc: „Kto sprzeniewierzył się naszej idei, kto wybrał drogę na skróty, dla niego nie ma dziś i w przyszłości miejsca w PSL. […] Chcę wam zakomunikować jedno, i wszystkim tym kłusownikom politycznym, nie udało wam się rozbić klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przegraliście. Kłusownicy polityczni, moi drodzy, przegrali”. Lecz czy dołączenie czterech posłów Unii Europejskich Demokratów, by przedłużyć istnienie klubu parlamentarnego nie będzie właśnie czymś w rodzaju kłusownictwa politycznego?

Mikołaj Wolanin

Komentarze