Przejdź do głównej zawartości

Wenezuela – czyli o tym jak (nie)zadziałał socjalizm | Młodzi w Polityce

Jak najprościej zdefiniować Wenezuelę z pozycji wolnego obserwatora? Odpowiedź na to pytanie jest prosta -Wenezuela, niegdyś jedno z najbogatszych państw Ameryki Południowej, dzisiaj państwo zapaści gospodarczej. Po latach populistycznego socjalizmu zderzenie z prawdziwym światem okazało się bolesne. Caracas potrzebuje pomocy większej niż 360 mld dolarów, które wessała bankrutująca Grecja. To zarazem przerażające, jak i fascynujące widzieć, jak niegdyś bogaty kraj na własnych oczach zmienia się w ruinę. Jak staje się miejscem, gdzie głodni ludzie napadają na samochody dostawcze, a ceny z dnia na dzień potrafią skoczyć w górę o 1000 procent. Zapraszam państwa do zapoznania się z poniższym artykułem.


Znalezione obrazy dla zapytania wenezuela prezydent

Pozwolą Państwo, że zacznę od przytoczenia faktu, o którym rzadko się mówi, a o którym z pewnością większość czytelników nie słyszała. Średnio o 8,6 kg schudło około 75% Wenezuelczyków, w latach 2015-2016. Jest to efekt największego w historii kryzysu, który przetacza się przez to państwo, jednocześnie degradując społeczeństwo oraz gospodarkę. Brak mąki, papieru toaletowego czy lekarstw to realia z jakimi na co dzień mierzą się obywatele Wenezueli.

Czerwień wszędzie…

Cztery lata temu na prezydenta Wenezueli został wybrany Nicolas Maduro. Został namaszczony do tej roli jeszcze przez słynnego Hugo Chaveza –prezydenta kochanego przez miliony Wenezuelczyków, niewątpliwie twarz antykapitalistycznego świata. Jednym z marzeń Chaveza było stworzenie socjalistycznego kraju ze znacjonalizowanym przemysłem, sprawiedliwą redystrybucją dóbr oraz rozbudowanym systemem pomocy socjalnej. Oczywiście wszystkie te rzeczy miał się złożyć na poprawę losu setek tysięcy ludzi. Źródłem finansowania tych pomysłów miał być eksport ropy naftowej (kraj ten dysponuje piątymi co do wielkości złożami ropy naftowej na świecie). Ponadto zyski związane z wydobyciem i eksportem ropy naftowej stanowią 80% PKB Wenezueli. Faktycznie dzięki ropie naftowej udało się zrealizować marzenia Chaveza o socjalistycznej potędze.

Znalezione obrazy dla zapytania Hugo Chavez

Pomimo korzyści jakie odniósł rząd Chaveza tj. spadek bezrobocia, dług zagraniczny Wenezueli wzrósł pięciokrotnie. Ponadto szybko pogorszyły się kwestie łapówkarstwa, nepotyzmu i degrengolady. Wenezuela szybko stała się krajem największej przestępczości w Ameryce Południowej.

Nowy prezydent i stara polityka

Śmierć Chaveza w 2013 roku w cale nie oznaczała końca budowy socjalistycznego państwa, wręcz odwrotnie. Prezydentem Wenezueli został Nicolas Maduro, który podjął próbę spłacenia długów, jednocześnie głodząc swoje społeczeństwo. Jednakże taktyka ta nie zdała egzaminu, ponieważ w połowie listopada Wenezuela oraz państwowy gigant naftowy PDVSA zostały uznane przez agencje ratingowe za częściowo niewypłacalne. Rząd zasiadł do rozmów z wierzycielami ,ale może się skończyć pełną niewypłacalnością. Szacuje się, że dług kraju sięgnął 150 mld dol., rezerwy są około 15 razy mniejsze.

Znalezione obrazy dla zapytania socjalizm wenezuela

Wenezuela posiada największe rezerwy ropy na świecie. Gdy cena tego surowca stała na odpowiednio wysokim poziomie, do kasy kraju szerokim strumieniem płynęły petrodolary. Jednak pieniądze te szły na wydatki socjalne. Niewątpliwie nie była to realizacja modelu państwa opiekuńczego, tylko nieudolne rozdawnictwo. Z powodu braku rozwijania produkcji wewnętrznej, nawet kompletnie podstawowe produkty musiały być importowane. Uzależnienie państwa od ropy naftowej dało o sobie znać, gdy jej ceny gwałtownie spadły w 2014 roku. Bo równie gwałtownie musiał spaść import, a ceny podskoczyć. W tym samym czasie rząd popełnił kolejny błąd – mianowicie dodrukował pieniądze – co napędziło inflację.

Znalezione obrazy dla zapytania socjalizm wenezuela

Rząd Maduro będzie musiał sięgnąć po pomoc zagranicy. W innym wypadku państwo może pogrążyć się w całkowitej patologii politycznej. Jednak prośba o wsparcie musiałaby wypłynąć prosto z Caracas, do czego Maduro się nie garnie. Nawarstwiające się problemy w efekcie mogą doprowadzić do całkowitego bankructwa oraz degradacji gospodarczej kraju.

Michał Gonciarz

Komentarze

Prześlij komentarz