Przejdź do głównej zawartości

Igrzyska (a)polityczne | Młodzi w Polityce

Już za kilka dni w Pjongczang rozpoczną się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Zgodnie z zamysłem starożytnych Greków miały być one czasem pokoju, zgody i pojednania. Czasem rozejmu podczas wojen. Ile z tych idei przetrwało do dzisiaj i co z nich pozostało?


Pjongczang 2018

Jak na ironię tegoroczne igrzyska odbędą się w kraju, który od kilkudziesięciu lat znajduje się w stanie wojny. Korea Północna - największy wróg gospodarza tegorocznych Igrzysk, regularnie straszy świat próbami broni nuklearnej.

Czy to wydarzenie stanie się okazją do ocieplenia relacji między państwami. W trakcie igrzysk odbędą się spotkania rodzin rozdzielonych przez wojnę. Uruchomiano też linię miedzy stolicami co oznacza wzowienie stosunków dyplomatyczny. To może być krok we właściwą, pokojową, stronę.

Przy pojednaniu należy wspomnieć o wspólnym przemarszu sportowców z obu Korei podczas rozpoczęcia olimpiady w Sydney, w 2000 roku. Ten rok przyniesie podobną inicjatywę. Niestety, Korea Północna zapowiada pokaz siły tuż przed igrzyskami co budzi pewne obawy.


Rio 2016 - olimpiada ważniejsza od ludzi

To smutne, że olimpiada, która miała pomóc ludziom często zaszkodziła im. Politycy zgłaszając kandydaturę Rio de Janeiro do MKOI obiecali komitetowi przemianę Rio w miasto nowoczesne. 

Sztandarową obietnicą włodarzy miasta było przywrócenie kontroli nad fawelami gdzie dominowały gangi narkotykowe. Pacyfikacja nie powiodła się. W miejsce gangów weszła równie bezwzględna policja z trupią czaszką na mundurach. według raportu ONZ brazylijska policja popełnia największą ilość morderstw na świecie. Po przejęciu kontroli służby stopniowo wycofuje się i gangi wracają ze zdwojoną siłą. Rodzi się pytanie: po co taki działania? Gdy nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. W okolicach spacyfikowanych dzielnic drożeją grunty, które miasto sprzedaje pod luksusowe budynki.
Inne porażki to: wysiedlenie dziesiątek tysięcy ludzi aby na terenach ich zamieszkania zbudować obiekty olimpijskie. Te obiekty świecą pustkami i niszczeją. Do tej listy należy dopisać jeszcze nie oczyszczenie Zatoki Guanabara. Organizacja olimpiady miała to zmienić, tymczasem jest tak samo jak było. Zatoka jest ciągle bombą ekologiczną i nic nie zwiastuje jej poprawy. Czy te pieniądze można było wydać lepiej?

Oczywiście część obietnic została spełniona ale wyżej wymienione kładą się cieniem na całym wydarzeniu. Najwięcej na imprezie skorzystali organizatorzy igrzysk i MKOI. Szkoda bo te igrzyska mogły być szansą dla miasta.


Soczi 2014 

Jak z letniego kurortu zrobić stolicę sportów zimowych? Oto historia najdroższych igrzysk w historii. Większość zbudowane od podstaw, za ogromne pieniądze, imponujące wielkością. Ale czemu się dziwić kiedy igrzyska są oczkiem w głowie Putina.

Rosja pokazała co chciała pokazać - potęgę. Aby spełnić oczekiwania władz na niziny zwożono śnieg z wysokich partii gór a puste miejsca na widowni zapełniano wolontariuszami. Ogromna reprezentacja narodowa. Wszystko było piękne lub miało na takie wyglądać. Całość kosztowała astronomiczną sumę 50 mld dolarów, co czyni je najdroższymi igrzyskami w historii. bardzo dużo w porównaniu do innych olimpiad.Kolejnym elementem tej potęgi miała być ceremonia otwarcia. Miała ona ukazać potęgę kraju. Wyszło wspaniale, tylko z historii wypadł okres ponad 80 lat, którego nie pokazano lub pokazano go zupełnie inaczej. W wersji rosyjskiej komunizm był okresem wytężonej pracy ale był kolorowy jak karnawał w Rio i tak roztańczony jak John Travolta w "Gorączce sobotniej nocy". czy Rosjanie, którzy całkiem często rozgrzeszają komunizm nagle zaczęli się go wypierać? 

Czy już zawsze tak będzie?

To tylko ostatnie dwie imprezy ale przykładów złych decyzji jest więcej. Czy naprawdę te dwa - trzy tygodnie są tego warte? Nie jestem przeciwnikiem igrzysk, tak samo jak uważam, że sportowcy nie są niczemu winni. niemniej uważam, że MKOI powinien uważać przy wyborze kandydatów pamiętając, że jest jeszcze druga strona tego olimpijskiego medalu.


Mateusz Onyszczuk

Komentarze

  1. Przykro, że do tak pięknej idei jaką jest sport potrafi się wchrzanić polityka :(.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz