Przejdź do głównej zawartości

Immunitet – błogosławieństwo, czy przekleństwo? | Młodzi w Polityce


Posłowie ruchu KUKIZ'15 zapowiedzieli zbieranie podpisów pod projektem ustawy dot. immunitetu, która ma zamiar uniemożliwić chowanie się posła za immunitetem w przypadku karnych zarzutów przeciwko niemu.
Podobny obraz

Wzięcie w polskich realiach pod krytykę zagadnienia dot. immunitetu wydaje się potrzebne, lecz też mocno spóźnione. Do klasyki przeszły historie typu: spieszący samochodem się poseł, który łamie przepisy a nawet powoduje wypadek i zasłania się swoim immunitetem. Takich przypadków dot. zasłaniania się immunitetem w historii polskiego parlamentaryzmu było wiele i tak samo wiele razy wzbudzały one kontrowersje i krytykę.

Znalezione obrazy dla zapytania sejm

Z jednej strony nie widać specjalnej potrzeby, żeby posłowie czy senatorowie mieli jakieś „lepsze” warunki niż zwykły obywatel. Politycy ruchu Pawła Kukiza proponując zrównanie kwoty wolnej od podatku a obecnie chcąc ograniczyć lub nawet znieść immunitet – pokazują się jako ci, którzy jak sami od początku mówili: "chcą, aby politycy i obywatele byli na równi” Warto wspomnieć, że nie jest to jedyna organizacja, która chce to zrobić - prezes Jarosław Kaczyński po niedawnym kontrowersyjnym głosowaniu w Senacie nad sprawą senatora Stanisława Koguta, podkreślił, że nie może być zgody na utrzymywanie stanu bezkarności parlamentarzystów. Zjednoczona Prawica, aby zmienić lub ograniczyć zastosowanie immunitetu potrzebuje większości 2/3 głosów w Sejmie.

Podobny obraz

Wymieniając sprawę Koguta warto nadmienić o dość "egzotycznym" przykładzie traktowania immunitetu przez posła - Janusz Palikot (były lider "Twojego Ruchu") podczas marszu zwolenników legalizacji marihuany zapalił jointa, w którym jak: "podejrzewał" była marihuana. Palikot miał immunitet i nie mógł zostać zatrzymany

Znalezione obrazy dla zapytania janusz palikot joint

Natomiast ponad rok temu głośno było o "głosowaniu na dwie ręce". Posłanka Małgorzata Zwiercan w kwietniu 2016 głosowała za siebie i Kornela Morawickiego. Została za to wyrzucona z klubu KUKIZ'15. Prokuratura mimo posiadania dowodów zwlekała z wnioskiem.

Znalezione obrazy dla zapytania zwiercan 2 rece

Natomiast z drugiej strony likwidacja immunitetu, mógłby być swoistym batem rządzących na opozycję. Immunitet z zasady powinien chronić przed nadużywaniem prawa przez rządzących. Jego zniesienie więc spowodowałoby efekt odwrotny – nadużywanie władzy przez rządzących i marginalizowanie osób, których wystąpienia sejmów lub projekty ustaw się nie podobają.

Znalezione obrazy dla zapytania usa congress

Warto też zastanowić się nad kluczową kwestią: czy posłowie powinni być sędziami we własnej sprawie? Wydaje się bardziej oczywistym to, że ustawy mające modyfikować instytucje prawne powinny być prezentowane przez środowiska prawnicze. Dobrym prawnym wzorem dla Polski mogłyby być USA i Wielka Brytana, gdzie immunitet jest ograniczony, czyli obowiązuje tylko w parlamencie, poza nim przedstawiciela parlamentu można pociągnąć do odpowiedzialności karnej.

Znalezione obrazy dla zapytania prison

Każdy zgadza się z tym, że Immunitet nie może budzić poczucia bezkarności.Czy jednak transparentne sprawowanie funkcji publicznej jest możliwe przy braku możliwości postawienia osoby przed organami prawa? Lepszym wyborem będzie reforma czy rewolucja?

Damian Kujawa

Komentarze