Przejdź do głównej zawartości

Izrael vs Polska | Młodzi w Polityce

26 stycznia 2018 r. Sejm uchwalił ustawę zmieniającą ustawę o IPN złożoną w tejże instytucji w 2016 roku. Kilka dni później Senat nie wniósł do niej poprawek. Jakie znajdują się w niej zapisy? Dlaczego wywołuje ona aż tak duży dyplomatyczny konflikt?


Znalezione obrazy dla zapytania sejm głosowanie


6 lipca 2016 roku był dniem jak co dzień. Do laski marszałkowskiej wpłynął wówczas poselski projekt aktu prawnego mającego na celu zmianę ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Podpisało się pod nim kilkunastu posłów z PiS-u oraz Kukiz’15. Miał on na celu określenie definicji zbrodni ukraińskich nacjonalistów i formacji kolaborujących z III Rzeszą, a także wprowadzenie możliwości prowadzenia przeciw osobom zaprzeczającym tym przestępstwom postępowań karnych.

Znalezione obrazy dla zapytania ipn

Miesiąc później rząd Beaty Szydło przekazał Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej własny projekt ustawy i właśnie o ten dokument toczy się najwięcej sporów. Dodaje on bowiem nowy typ przestępstwa, który polega na tym, iż czynem zabronionym będzie przypisywanie Polakom lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie, czyli m.in.za używanie słynnego już kłamliwego hasła: „polskie obozy koncentracyjne”. Oczywiście ustawa przewiduje, że nie popełnia się przestępstwa, jeśli dopuszczono się tegoż czynu zabronionego w ramach działalności naukowej lub artystycznej.

Znalezione obrazy dla zapytania beata szydło kuchciński

W listopadzie tego samego roku Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka podjęła decyzję o rozpatrywaniu tych aktów łącznie. Po dość długiej przerwie w procesie legislacyjnym na ubiegłym posiedzeniu Sejmu przystąpiono do II i III czytania, przyjmując ustawę wraz z jedną poprawką, której charakter był jedynie formalno-prawny, a nie merytoryczny.

Znalezione obrazy dla zapytania polish death camps wp

Tuż po głosowaniach w polskich, jak i zagranicznych mediach zawrzało. Washington Post nazwał nawet swój artykuł tytułem: „Polskie obozy śmierci”. Co ciekawe w sobotę 27 stycznia (dzień po sejmowych głosowaniach) miały miejsce obchody 73. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz, podczas których ambasador Izraela w Polsce apelowała o wycofanie ustawy, mówiąc: „U nas tę nowelizację traktuje się jak niemożliwość powiedzenia prawdy o zagładzie, wszyscy są oburzeni”. Premier Izraela natomiast wydał następujący komentarz: „Ta ustawa nie ma podstaw, jestem jej zdecydowanie przeciwny. Nikt nie może zmienić historii, a Holokaust nie może być negowany”.

Znalezione obrazy dla zapytania polish death camps washington post

Departament Stanu USA stwierdził, że uchwalony dokument może być zagrożeniem dla wolności słowa i badań naukowych, a następstwem jej wprowadzenia może być zachwianie strategicznych relacji Polski włącznie ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, jak i Izraelem.

1 lutego 2018 r. premier Mateusz Morawiecki wygłosił oświadczenie, w którym stwierdził, iż: „Nasz naród został naznaczony ogromnym cierpieniem podczas II Wojny Światowej. Cały kraj był pod niemiecką i sowiecką okupacją. Praktycznie każda polska rodzina opłakiwała stratę swoich najbliższych. […] Obozy, w których wymordowano miliony Żydów, nie były polskie”. Co ciekawe w automatycznie generowanych przez Youtube napisach automat nie wychwycił wyrazu „nie”, przez co brzmiały one następująco: „camps where millions of Jews were murdered were Polish” („obozy, w których wymordowano miliony Żydów, były polskie”). Natychmiastowo po znalezieniu tegoż błędu Kancelaria Premiera wydała oświadczenie, iż jest to wina serwisu należącego do Google, a napisy zostały wyłączone. Okazało się to prawdą, a pracownik tej firmy w rozmowie z wp.pl za tę pomyłkę przeprosił.

Znalezione obrazy dla zapytania morawiecki camps where millions of Jews were murdered were Polish

Prezes Rady Ministrów tego samego dnia powołał również zespół do spraw dialogu prawno-historycznego z Izraelem, na czele którego stanął sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Bartosz Cichocki.

Znalezione obrazy dla zapytania bartosz cichocki

W tym samym czasie na ul. Wiejskiej trwało posiedzenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Po kilkugodzinnej debacie oraz przeprowadzonym głosowaniu izba ta nie wniosła do ustawy żadnych poprawek. Akt ten trafił już na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który ustawę podpisze lub zawetuje. Jaką decyzję wybierze? Czy będzie bronił interesu polskiego w kwestii obozów koncentracyjnych, czy zapobiegnie dyplomatycznemu kryzysowi? Przekonamy się o tym już niedługo.

Mikołaj Wolanin

Komentarze