Przejdź do głównej zawartości

"Miałem duże uwagi co do działania PSL..." | Młodzi w Polityce


Wywiad z Panem Posłem
Mieczysławem Baszko (Porozumienie) 

(Dawid Szala – DS.): Dlaczego zdecydował się Pan na zmianę barw politycznych?
(MB – Mieczysław Baszko): Jeżeli chodzi o tę kwestię, to złożyło się na to wiele czynników. Przede wszystkim, nie podobała mi się polityka prowadzona przez klub PSL. Byłem zaniepokojony, o czym mówiłem – uczestniczeniem na marszach Komitetu Obrony Demokracji, na których obecny był Prezes PSL. Ja sam uczestniczyłem tylko w jednym marszu, który dotyczył reformy sądów, gdyż uważam, że reformy sądów są potrzebne. Osobiście, nie popierałem marszów KODu – Wręcz nie mogłem na to patrzeć. Dodatkowo, w terenie docierały do nas głosy, że nie powinniśmy uczestniczyć w tych demonstracjach. Moje poglądy są konserwatywne i religijne – W związku z tym zauważyłem, że po prostu nie tędy droga. Możemy dostrzec różnice między moimi, a poglądami reprezentowanymi przez PSL, jak chociażby kwestia ustawy „Za życiem”, którą popieram. Byłem przeciwnikiem zawierania koalicji opozycyjnej, gdzie zepchnęliśmy się sami. Nie jest mi po drodze z Petru, czy Schetyną.(DS.): Jak wyglądało Pana rozstaniem z PSL’em? Czy poinformował Pan o tym swoich kolegów?
(MB): Pierwsze symptomy pojawiały się na początku grudnia. Dawałem oznakę, że nie podoba mi się kierunek, który obrał PSL. Najbardziej nie podobała mi się polityka ludowców na Podlasiu, która stawiała mnie na marginesie. Przez dwa lata nie otrzymałem żadnej informacji, czy telefonu od Prezesa. Miałem duże uwagi co do działania PSL. Jeśli chodzi o te ostatnie oznaki, to poinformowałem klub, że będę głosował za premierem Mateuszem Morawieckim. Wówczas, podczas mocnej rozmowy poinformowałem o tym, że nie podoba mi się sposób prowadzenia polityki lokalnej i, że chcę wrócić do samorządu i pokazać swoją osobę.

(DS.): Jak wygląda sytuacja u ludowców? Czy PSL przeżywa swoisty kryzys?
(MB): W każdej partii występują kryzysy. PSL – statutowo jest partią konserwatywną, a obecne działania partii całkowicie przeczą takim ideom. Chciałbym przypomnieć okres, który również nie bardzo mi się nie podobał. Był to okres, kiedy podejmowano próby dogadania się z Januszem Palikotem, co spowodowało wielkie niezadowolenie w elektoracie konserwatywno-ludowym w moim okręgu. 

Znalezione obrazy dla zapytania psl baszko

(DS.): Co sądzi Pan o przejściu posła Michała Kamińskiego do PSL’u, który de facto uratował partię?
(MB): Na miejscu KP PSL szukałbym innych posłów – byle nie Michała Kamińskiego.

(DS.): Mówi Pan z przekąsem o Michale Kamińskim…
(MB): Jest to poseł nie z mojej bajki. 

Znalezione obrazy dla zapytania michał kamiński psl

(DS.): Możdżanowska, Gryglas , teraz Pan. Czy prawica przeprowadza swoiste polityczne łowy?
(MB): W moim przypadku nie są to żadne łowy. Nie żądałem żadnego stanowiska, w ramach korupcji politycznej. Osoby, które mnie znają wiedzą, że jestem człowiekiem pracy i działania. Sam doceniam zdolniejsze od siebie osoby. Taka sytuacja miała miejsce kiedy byłem Marszałkiem Województwa Podlaskiego. Postanowiłem, że wicemarszałkiem województwa zostanie osoba młodsza. Poskutkowało to tym, że zaczął on lekceważyć politykę, którą ja reprezentowałem. Warto wspomnieć, że niektórzy ludowcy nazywani są „arbuzami” – są zieloni na zewnątrz, a czerwoni w środku. Zauważyłem, że obrano politykę, która szła właśnie w kierunku rzeczonych arbuzów.

(DS.): Z ludowcami był Pan związany ponad dwadzieścia lat. Czy teraz, patrząc na zieloną koniczynkę, nie kręci się Panu łezka w oku?
(MB): Chcę podkreślić, że każdy polityk ma w sobie coś z ludowca – gdyż pracuje dla ludu i stara się tam jak najwięcej zdziałać, poprzez swój autorytet. Mimo zmiany barw, moja osobowość się nie zmienia. Nie mamy tu do czynienia z przechrzczeniem – nie zmieniłem poglądów, a jedynie przeszedłem do ugrupowania, gdzie poglądowo jest mi po prostu bliżej. 

Znalezione obrazy dla zapytania baszko psl

(DS.): A czy ma Pan jakikolwiek kontakt z kolegami z dawnego klubu?
(MB): Oczywiście, należę do takich ludzi, którzy nie boją się podać ręki – przywitać się. Nasze relacje ograniczają się raczej do tego typu gestów. Osobiście, staram się nie wypowiadać o dawnych kolegach w sposób atakujący.

(DS.): W latach 2014-2015, pełnił Pan funkcję Marszałka Województwa Podlaskiego. Czy transfer do obozu Zjednoczonej Prawicy ma pomóc powrócić Panu na scenę samorządową?
(MB): W samorządzie jestem obecny, od 1994 roku. Już wtedy, jako niezależna osoba akcentowałem swoją pozycję. Przeszedłem wszystkie szczeble we władzach samorządowych. W pracy w samorządzie, pokazywałem moje zaangażowanie, spojrzenie na różne ważne sprawy. W moim województwie trudno znaleźć samorządowca, który wyrażałby się o mnie w zły sposób. Jest to wielkie wyróżnienie, lecz myślę, że spowodowane jest to tym, że dostrzegam potrzeby w moim środowisku. Nie ukrywam, że powrót do samorządu jest w kręgu moich zainteresowań. Powiat, Gmina – województwa, jeszcze nie rozważałem. 

Znalezione obrazy dla zapytania baszko marszałek

(DS.): „Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu” – jak pan pisze, jest to Pana dewiza. Ile dał Pan swoim wyborcom przez minione dwa lata kadencji Sejmu RP?
(MB): Przede wszystkim, jest to uruchomienie pociągu na trasie Grodno-Warszawa-Kraków. 4 września 2016 roku odbył się pierwszy kurs tego pociągu. Chciałbym także przypomnieć o dążeniu do przyznania środków unijnych naszemu regionowi, kiedy to brakowało 50% środków na scalanie i program po-scaleniowy. W związku z tym zwróciłem się do MRiRW, o przyznanie tychże środków, co zostało uczynione. Wszystkie moje inicjatywy, są realizowane, o czym dobrze wiedzą moi wyborcy.

(DS.): No właśnie, a czy wiedzieli o Pana przejściu do frakcji Jarosława Gowina?
(MB): Przed podjęciem decyzji prowadziłem rozmowy z wyborcami, samorządowcami. Jasno powiedzieli, że popierają mnie, jako kandydata, a nie partię PSL, z list której nie wystartowaliby więcej. Dodatkowo, poinformowali mnie, że będą startować z list Zjednoczonej Prawicy.

(DS.): Porozumienie to świeże ugrupowanie Jarosława Gowina, jednak czołowe twarze partii były związane z innymi ugrupowaniami. Jak pracuje się Panu z osobami, które jeszcze niedawno nie mogły liczyć na Pana poparcie?
(MB): W Porozumieniu, są osoby, które reprezentują poglądy mocno chadeckie. Przecież widzimy różne zmiany na scenie politycznej. W Platformie i Nowoczesnej taki ruch rozpoczął się już dawno. Pan Poseł Gryglas, pokazał już, że jego miejsce nie jest w Nowoczesnej. Ważne jest, żeby być w formacji, zbliżonej do nas ideowo. Po poznaniu się, w Porozumieniu takie zbliżenie dostrzegamy. 

Znalezione obrazy dla zapytania psl baszko

(DS.): Dziękuję bardzo.

(MB): Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Komentarze

Prześlij komentarz