Przejdź do głównej zawartości

Płot na granicy Polsko-Białoruskiej | Młodzi w Polityce

Na granicy Rzeczpospolitej Polskiej z Białorusią ma powstać płot za 150 mln złotych.

Do połowy marca tego roku powinien trafić do sejmu projekt specustawy dotyczący budowy ogrodzenia na granicy z Białorusią, którego zadaniem miałoby być uniemożliwienie przechodzenia dzikom i przez pozwoliłby walczyć z wirusem ASF (wirusa afrykańskiego pomoru świń).

 Po unijnym szczycie ministrów rolnictwa krajów członkowskich Unii Europejskiej Krzysztof Jurgiel zapowiedział budowę płotu na wschodniej granicy oraz specjalną unijną konferencję dot. ASF, która odbędzie się w Polsce 26 marca br. 

Znalezione obrazy dla zapytania asf objawy

Dziennikarze po Po spotkaniu Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE (AGRIFISH) dopytywali ministra Jurgiela czy otrzymał on specjalne pozwolenie od Komisji Europejskiej na postawienie takiej instalacji na granicy nie tylko Polski ale także granicy między Europą, a Białorusią. 

Znalezione obrazy dla zapytania polska granica unia

Polski minister odparł, że jest to ochrona granicy naszego kraju i nie wymaga to zgody Komisji Europejskiej, ale jest to z jej przedstawicielami konsultowane. 

– "O wszystkich działaniach z tym związanych informujemy na bieżąco unijnego komisarza ds. bezpieczeństwa żywności (Vytenisa Andriukaitisa - przyp. red.). 26 marca w Polsce odbędzie się specjalna konferencja, w której udział wezmą przedstawiciele wszystkich państw członkowskich UE– mówił polski minister.

Znalezione obrazy dla zapytania jurgiel

– "Podczas tej konferencji Polska przedstawi swoje dotychczasowe działania dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF). Chcemy aby Europa miała informacje na temat prowadzenia tych działań. Jeszcze raz podkreślam, że Komisja Europejska poprzez osobę komisarza Andriukaitisa, jest o wszystkim na bieżąco informowana" – podkreślał Krzysztof Jurgiel. 

Krzysztof Jurgiel opowiadał, że to Sejm określi kiedy rozpocznie się budowa tego płotu. - "My chcemy jak najszybciej" - stwierdził. Według ministra Sejm określi także wysokość środków przeznaczonych na to przedsięwzięcie. Wspomniał dodatkowo, że za budowę ogrodzenia będą odpowiadali wojewodowie na danym terenie. - "Dzisiaj nie powiem kiedy dokładnie, ale chciałbym, żeby to w tym roku było" - zaznaczył Jurgiel. 

Znalezione obrazy dla zapytania pieniądze

Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii, dotychczas w Polsce odnotowano w Polsce 1 tys. 267 przypadków ASF u dzików i 107 ognisk tej choroby u świń. Co jasno stwierdza że problem rozprzestrzeniania można zwalczyć ograniczając kontakt dzików ze świniami. 

Znalezione obrazy dla zapytania Głównego Inspektoratu Weterynarii

A co z sąsiadami, co oni sądzą na temat że za na ich granicy ma stanąć mur? Zapytany o to minister skwitował to krótkim "nie wiem".

Prawdopodobny koszt płotu to 150 mln złotych, lecz będzie jeszcze ogłoszony przetarg, który ustanowi dokładne koszty budowy. Polska będzie starała się o dofinansowanie tej inwestycji z unijnego budżetu.

Adam Górecki

Komentarze