Przejdź do głównej zawartości

Rezydenci - walka trwa | Młodzi w Polityce

Prawie 4 000 lekarzy wypowiedziało tzw. Klauzule opt- out, czyli umowę, w której zapisie była zgoda na wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo 

Znalezione obrazy dla zapytania doctor

Po prawie 5 miesiącach protestu młodych lekarzy coraz więcej z nich decyduje się na wypowiedzenie kontraktu pozwalającego pracować prawie 50 godzin w tygodniu. Po proteście głodowym część z rezydentów zdecydowała się ten krok i również zrezygnowała z takich warunków pracy. Smutne jest, że często to właśnie klauzula opt-out pozwala zapewnić w placówkach medycznych całodobową opiekę lekarską. 

Jak donosi Ministerstwo Zdrowia aż 3801 lekarzy, w tym 2087 rezydentów i 1714 innych lekarzy wypowiedziało dotychczas tzw. klauzule opt-out, czyli umowy, na mocy których wyrażali zgodę na przedłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo - wynika z danych podanych przez Ministerstwo. 

Znalezione obrazy dla zapytania szumowski

Najgorzej sytuacja wygląda w województwach: dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i śląskim. Te cztery województwa odpowiedzialne są za 51% wszystkich wypowiedzianych umów.

Nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski, który zastąpił Ministra Radziwiłła po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego podjął się pracy i rozpoczął serię spotkań z rezydentami. Rozmawiał z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL 19 stycznia. Obie strony oceniły rozmowy jako merytoryczne jednak szczegóły nie zostały udostępnione opinii publicznej, uznano, że przebieg rozmów na tym etapie nie zostanie ujawniony. Najważniejsza informacja to to, że postulaty młodych lekarzy były omawianie a kolejne spotkania już są zaplanowane. 

Znalezione obrazy dla zapytania szumowski

Oznacza to, że jest szansa na porozumienie ministerstwa oraz rezydentów i uspokojenie sytuacji w szpitalach. Nie wiadomo jednak czy Ministerstwo Zdrowia zgodzi się na podniesienie wydatków na służbę zdrowia czego domagają się protestujący lekarze.

Adam Górecki

Komentarze

Prześlij komentarz