Przejdź do głównej zawartości

Jak słowa mogą skrzywdzić? - marzec 1968 | Młodzi w Polityce

Marzec 2018 roku - 50 lat od antysemickich czystek dokonanych przez władze w PRL, będących pokłosiem rewolucji marca ’68.

Zwykła demonstracja studentów m.in. przeciwko zdjęciu wystawianych w Teatrze Narodowym „Dziadów” Adama Mickiewicza zapoczątkowała marcową machinę. Pretekst PZPR do wewnętrznych rozgrywek doprowadził do antysemickich czystek. Oprócz zaangażowania się ZSRR w wojnę arabsko – izraelską, to napięcia między młodymi a, starymi komunistami, który w większości byli pochodzenia żydowskiego doprowadziły do antyżydowskich ruchów w partii.

Znalezione obrazy dla zapytania manifestacja dziady

W 1968 roku z różnych przyczyn zbuntowało się całe pokolenie młodych dwudziestolatków – ludzi urodzonych już po wojnie. To właśnie to pokolenie nie doświadczyło piekła stalinizmu i hitleryzmu. Nie odczuwali zniewolena lub prześladowania.

Oprócz wydumanych syjonistów następną grupą do ataku stała się elita intelektualna kraju. Z posad wyrzucano czołowych polskich badaczy, m.in. Leszka Kołakowskiego i Zygmunta Baumana. Wielu wybitnych pisarzy miało zakaz publikowania swoich tekstów.

Znalezione obrazy dla zapytania marzec 1968

Propaganda marca atakowała dorobek polskiego szkolnictwa wyższego. W propagandowej prasie pisano, że uczeni koncentrowali się na prawach i swobodach jednostki – indywidualizmie i egoizmie, tym samym pogardzając całym narodem.

Szef rządzącej w Polsce monopartii, Władysław Gomułka, wołał z trybuny, że Polacy pochodzenia żydowskiego są "agenturą państwa Izrael", "piątą kolumną".Każdy szanujący się zakład pracy musiał wykazać się obecnością "syjonistów", jak eufemistycznie określano ludzi pochodzenia żydowskiego – tego wymagała poprawność polityczna. Odcinano się od antysemityzmu, na przykład za pomocą haseł „Antysemityzm – nie! Antysyjonizm – tak!”. Władysław Gomułka mówiąc te pełne nienawiści i kłamstwa słowa mógł nie zdawał sobie sprawy, że słyszą go aresztowani studenci przebywający na ul. Rakowieckiej.

Znalezione obrazy dla zapytania marzec 1968 dworzec gdański

Kurier Polski w marcu 1968 roku donosił: „Stawia się tezę o winie naszego narodu wobec Żydów. Pisze się i mówi o polskich obozach koncentracyjnych, o masowym mordowaniu Żydów przez Polaków, o naszej odpowiedzialności za martyrologię Żydów. Cynizm i zakłamanie sięgają szczytów”

W wielu wypadkach usunięcie z szeregów partii lub ze sprawowanej funkcji odbywało się w atmosferze nagonki, w trakcie wielogodzinnych zebrań, podczas których padały różne zarzuty. W efekcie, kilkanaście tysięcy osób zmuszono do emigracji z kraju.

Emigracja marcowa nie była liczna – wyjechało około 15 tysięcy osób. W 1946 r. Wyjechało niemal 200 tys., a w 1956 r. - około 45 tys Żydów.  Mimo tego, „wyjazd” kilkunastu tysięcy Żydów z Polski do państwa Izrael na słynnym „Dworcu Gdańskim” był gigantyczną stratą wizerunkową dla Polski  Po tym wydarzeniu Polska zaczęła być postrzegana, jako kraj antysemicki. Nie licząc straty wybitnych intelektualistów, młodzieży uniwersyteckiej, która kończyła prestiżowe zachodnie uczelnie.


Znalezione obrazy dla zapytania marzec 1968 dworzec gdański

Będąc zmuszonym wyjechać - pozostawiało się dom, przyjaciół i rodzinę, a wybierano nieznany kraj i taką samą przyszłość. Dla wielu młodych wyjazd z komunistycznej Polski był przygodą, szansą. Oderwaniem się od szarej codzienności. Nie dla wszystkich, jednak był to dramat.  Po 50 latach po przemówieniu Gomułki wielu emigrantów, to ludzie sukcesu, którzy historie z marca 68' wspominają ze łzami w oczach.

Po 50 latach marcowy klimat znów lekko zaczął przypominać szary klimat 68’. Kryzys dyplomatyczny uczynił to co dotąd wydawało się niemożliwe - kłótnia z Izraelem. W społeczeństwie polskim nasilają się postawy ksenofobiczne - wszystko to zsumowane z chaotyczną polityką rządu potęguje międzynarodowe niezrozumienie. Przykry był widok protestujących przed UW - przykre były hasła nawołujące do normalizacji stosunków między Polską a wspólnotą żydowska na Dworcu Gdańskim. Czekaliśmy 50 lat na powrót cząstki tamtejszego okresu? Oby niezdrowe emocje minęły, a ta rocznica i jej cała otoczka okazała się smutnym wyjątkiem

Znalezione obrazy dla zapytania marzec 1968

Marzec był organizowany przez odgórnie przez komunistów – trzeba pamiętać i tym wydarzeniu i o ludziach, którzy stali się ofiarami komunistycznej machiny kłamstwa. Nie można dopuścić, aby atmosfera nienawiści do innego człowieka z jaką do czynienia mieliśmy dokładnie 50 lat temu powróciła...

Damian Kujawa

Komentarze