Przejdź do głównej zawartości

Ocalmy rolników - dobra inicjatywa PSL | Młodzi w Polityce

Niedawno, dowiedzieliśmy się, że Obywatelski Komitet Godnej Emerytury Dla Rolników wraz z Polskim Stronnictwem Ludowym złożyli 120 tysięcy podpisów pod projektem ustawy, który przywraca wcześniejszy wiek emerytalny rolnikom. Projekt zakłada zmianę obecnych zasad emerytalnych dla rolników, obniża emeryturę dla mężczyzn do 60 roku oraz dla kobiet do 55 roku. 


" Jeśli młody rolnik będzie musiał czekać do 40. roku życia, na przejęcie ojcowizny, to wcześniej znajdzie sobie inne zajęcie. Staniemy wtedy przed problemem braku rąk do pracy na roli" - mówił jeden z inicjatorów zbiórki Pan Dariusz Suszyński

Zdjęcie użytkownika Stanisław Brzózka.

Warto wspomnieć, że nowe procedury emerytalne dla rolników obowiązują od tego roku. Głosami posłów PiS podwyższono emerytury rolnicze do 65 roku dla mężczyzn oraz do 60 roku dla kobiet. Warto przypomnieć, że PSL bardzo długo obcowało za zmianą tego porządku, będąc jeszcze w koalicji rządowej, gdzie - jak można było zauważyć nie zawsze od razu dochodziło do porozumienia. 

Rolnik - praca, praca, praca...

Praca rolnika bez wątpienia należy do jednych z najcięższych zawodów. Praca w gospodarstwie trwa cały rok. Nie polega ona tylko na uprawie ziemi, lecz na innych często wykańczających zadań. Rolnik nie zna takiego pojęcia, jak "urlop",czy "wolna niedziela". Osoby pracujące na roli żyją z tego co wyprodukują i sprzedadzą. 

Podobny obraz

"Rolnicy powinni przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat u mężczyzn. Oczywiście zachowując to, że musi być to 30 lat okresu składkowego" - mówił Pan Janusz Maćkowiak, szef komitetu.

Do zdecydowanych przeciwności losu, jakie dotyczą rolnika należą przede wszystkim klęski żywiołowe. Susza, powódź - to długofalowe utrudnienia, jakie uniemożliwiają gospodarzom prowadzenie działalności, a co za tym idzie pozbawiają w wielu przypadkach jedynego źródła dochodów.

Emerytura Rolnicza

W 2017 roku, średnia emerytura rolnicza wynosiła 1188,16 zł, co zdecydowanie sumą wygórowaną - nie jest. Warto wspomnieć, że rolnicy po przejściu na emeryturę dalej prowadzą gospodarstwo, ponieważ takowa nie wystarcza im na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. 

Podobny obraz

Często do czynienia mamy ze zwykłym wyzyskiwaniem rolników. Dzieje się to w przypadkach skupowania przez przedsiębiorców żywności za śmiesznie małą cenę, a sprzedawanie jej za holendernie większą stawkę. Przykładem tego jest na przykład sprzedaż porzeczek, czy wiśni, na której rolnik zarabia bardzo mało - nie wiele więcej niż koszt utrzymania gospodarstwa. 

Znalezione obrazy dla zapytania skup owoców

Polskie Stronnictwo Ludowe zdaje się coraz bardziej zdroworozsądkową partią. Jest to jedno z niewielu ugrupowań opozycyjnych (zarówno na scenie parlamentarnej, jak i poza), które proponuje obywatelom nowe, korzystne rozwiązania. Obniżenie emerytury dla rolników jest kolejną tego typu propozycją. Wiele osób nie docenia pracę rolników, myśląc, że polega ona tylko na posadzeniu i zebraniu plonów. Jak już wspominałem, praca gospodarza jest o wiele bardziej złożona. Propozycja PSL wydaje się być o wiele korzystniejszą ofertą dla pracujących na wsiach. Mam głęboką nadzieję, że Sejm pochyli się nad postulatem ludowców i pomoże tym dzięki, którym mamy co jeść - tytułowym rolnikom. 

Dla osób, które nie zagłębiały się nigdy w pracę w gospodarstwie rolnym polecam serdecznie poniższy film, który ukazuje tylko jeden dzień z życia tych ludzi. 


Dawid Szala

Komentarze