Przejdź do głównej zawartości

Opozycja, a wybory samorządowe | Młodzi w Polityce

Sytuacja polityczna obecnej opozycji parlamentarnej od dłuższego czasu nie wydawała się być zbyt dobra. Niektórzy byliby w stanie postawić tezę, że nasza opozycja "kompromitacjami stoi". Mimo, że sam do niedawna uważałem podobnie, to obecnie mamy okazję zaobserwować polepszenie sytuacji przeciwników rządu z Platformą Obywatelską i Nowoczesną na czele. Jak opozycja walczy o stracony elektorat? Jakie kroki powinni podjąć politycy PO i .N w celu powrotu do dawnej świetności? Zapraszam do lektury artykułu!

.Nowoczesna Ryszarda Petru, bez Ryszarda. 

Niedawno, .Nowoczesna osiągała kilkunastoprocentowe wyniki w sondażach. Obecnie partia porusza się na granicy progu wyborczego. Według mnie, przyczyn takiego spadku jest kilka. Pierwszą, zasadniczą jest postać Ryszarda Petru, który według wielu kompromitował partię, pełną wielu specjalistów, których praca jest po prostu marnowana. Mimo, że Katarzyna Lubnauer zdecydowała się na wycofanie Petru z pierwszego planu partii, to sam polityk stał się pewnym symbolem, równoznacznym z "wpadką", czy "gafą". W mojej ocenie, Ryszard Petru tak długo osłabiał wizerunek ugrupowania, że wzburzone grono popierających .Nowoczesną zdecydowało się na przejście na stronę podobnej ideowo - Platformy.

Znalezione obrazy dla zapytania lubnauer

Masowe odejście posłów z .Nowoczesnej to kolejny powód, w związku, z którym .Nowoczesna szła na polityczne dno. Stasiński, Augustynowska, Golbik, Furgo, Cyrański, Gryglas. To nazwiska polityków, którzy w tej kadencji zdecydowali się na porzucenie partii matki. W polityce odejścia polityków z ugrupowania na taką skalę, symbolizują tylko jedno - głęboki kryzys. To, że takowy istniał potwierdziło się podczas wyborów na przewodniczącego partii.

Znalezione obrazy dla zapytania augustynowska golbik

Jak w każdym ugrupowaniu, tak w .Nowoczesnej istnieją jakieś stronnictwa. Po wyniku wyborów na lidera ugrupowania dowiedzieliśmy się, że partia jest naprawdę głęboko podzielona. Warto zwrócić uwagę na rywalizację przedwyborczą, która doskonale pokazała, jakie zarzuty w kierowaniu ugrupowaniem zarzuca się Petru. Takowe formułował m.in. Poseł Piotr Misiło. 

Minimalna przegrana w wyborach przez Petru, spowodowała to, że polityk całkowicie odciął się od swoich klubowych kolegów, którzy popierali Katarzynę Lubnauer, bowiem założył on oddzielne stowarzyszenie pn. "Plan Petru". Mimo tego, że ma być to "alternatywa na Plan Morawieckiego", to każdy doskonale wie, jakie jest prawdziwe podłoże powstania nowej organizacji - skupienie popierających Petru (byłych) członków partii.

Znalezione obrazy dla zapytania plan petru

Kolejnym dowodem na podzielenie partii jest czasowe zawieszenie członkostwa przez czołowych posłów partii - Joannę Scheuring - Wielgus, Krzysztofa Mieszkowskiego i Joannę Schmidt. Mimo, że politycy powrócili już do ugrupowania, to sam fakt zawieszenia daje wiele do myślenia. 

Grzegorz Schetyna - Jak podnieść partię z kryzysu?

Krótko po objęciu przez Schetynę przewodnictwa nad PO nie obyło się bez zawirowań w partii, lecz teraz mamy okazję obserwować coraz lepiej zarządzaną organizację. Wydaje się, że Grzegorz Schetyna zjednał ze sobą poróżnionych od dawna polityków Platformy. Teraz, partia proponuje wiele ciekawych i dobrych propozycji dla samorządu. O sprawnym zarządzaniu partią świadczy m.in. fakt szybkiego wydalenia z partii posłów, którzy złamali dyscyplinę i zagłosowali przeciw skierowaniu projektu "Ratujmy Kobiety" do komisji.

Znalezione obrazy dla zapytania schetyna

Dodatkowo, warto wspomnieć o interesujących akcjach, których organizacji podejmują się posłowie największego ugrupowania opozycyjnego w Parlamencie. Świetnym przykładem jest między innymi akcja #OtwórzcieSklepy - mająca na celu anulowanie ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Kolejną akcją, której organizacja może zaimponować jest na przykład cykl spotkań z wyborcami w ramach akcji #PolskaSamorządna. Bezpośrednie spotkania z posłami danej partii jest bardzo korzystne dla wizerunku ugrupowania.

Znalezione obrazy dla zapytania #otwórzciesklepy

Pomimo całkiem dobrej kondycji partii, to każdy obserwator polityczny wie, że poparcie PO jest prawie dwukrotnie mniejsze od poparcia Prawa i Sprawiedliwości. W związku z tym, władze PO i .Nowoczesnej podjęły dobre decyzje, które mają na celu wygranie wyborów samorządowych. 

Kooperacja. Rzecz w polityce najważniejsza. 

Przepisem na zjednoczenie przez skłócone strony jest zdecydowanie znalezienie wspólnego wroga. Wspólnym oponentem PO i Nowoczesnej jest niewątpliwie cieszące się dużym zaufaniem Prawo i Sprawiedliwość. 

Znalezione obrazy dla zapytania pis

Platforma i Nowoczesna, według mnie "zaplusowała" sprawnym wyborem kandydatów na Prezydentów Warszawy, czy Szczecina oraz podpisaniem porozumienia ws. wspólnych list do sejmików wojewódzkich. W związku z tym, wyborcy mają więcej czasu na zapoznanie się z sylwetkami osób chcących zastąpić np. Hannę Gronkiewicz Waltz, czy Piotra Krzystka.

Znalezione obrazy dla zapytania trzaskowski nitras

Niemniej jednak, wiele osób martwi fakt znacznej dominacji PO. Niektórzy przypuszczają, że Schetyna nie pozwoli Nowoczesnej na wystawienie kandydatów na włodarzy czołowych miast w Polsce. Mimo, znacznej przewagi PO w koalicji PO-N, to sprawą ważną dla Partii Lubnauer powinno być wywalczenie kandydatów przynajmniej w dwóch-trzech miastach wojewódzkich.Pomimo obaw wiele osób, następczyni Petru jasno poinformowała, że Nowoczesna może liczyć na Prezydentów i Burmistrzów miast. 

Znalezione obrazy dla zapytania lubnauer i schetyna

Zjednoczona Prawica, mimo silnego zaufania społecznego nie może dogadać się co do kandydata na najbardziej prestiżowe stanowisko możliwe do zdobycia w nadchodzących wyborach. Na stanowisko prezydenta Warszawy sondowane są nazwiska: Jaki, Dworczyk, Gryglas. Zgodnie ze spekulacjami, które trwają już wiele miesięcy, PiS nie wygląda na zdecydowanych w tej sprawie. 

Wybory Samorządowe najlepszym sondażem. 

Za około 8 miesięcy zostaną opublikowane wyniki najlepszego sondażu wyborczego. Wyniki wyborów samorządowych pokażą nam, jakie poparcie dla danych partii obecne jest w przestrzeni lokalnej. Wybory samorządowe to znakomite przygotowanie do wyborów parlamentarnych, które odbędą się w 2019 roku.

Znalezione obrazy dla zapytania vote

Mam nadzieję, że opozycja w końcu zacznie właściwie współpracować. Liczę, że dla Katarzyny Lubnauer, Grzegorza Schetyny, Władysława Kosiniaka Kamysza, Pawła Kukiza wartością nadrzędną będzie dobro obywateli, a nie walka o stołki, którą z historii polityki naszego kraju znamy bardzo dobrze...

Znalezione obrazy dla zapytania schetyna lubnauer kosiniak

Uważam, że w wyborach do samorządu, powinno stawiać się na kandydatów najbardziej przygotowanych merytorycznie do pracy na rzecz małych ojczyzn. Takie osoby często pochodzą z organizacji samorządowych, które znakomicie znają problemy swojej okolicy. Partie powinny inwestować właśnie w koalicje z takimi ciałami. 


Dawid Szala

Komentarze

  1. Bardzo ciekawy artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. kooperacja rzecz najważniejsza. nawet z kimś "przeciwko" komu zakładało się własne ugrupowanie, jako "realna alternatywa"? nie sądzę.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz