Przejdź do głównej zawartości

Reforma reformy sądownictwa | Młodzi w Polityce

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu doszło do niecodziennego wydarzenia, jakim jest złożenie przez Prawo i Sprawiedliwość do laski marszałkowskiej projektów łagodzących niektóre przepisy dotyczące sądownictwa. Jaki jest tego powód? Co zostanie zmienione?
22 marca był ostatnim z trzech dni posiedzenia Sejmu. W pewnym momencie konferencję prasową zwołał poseł Marek Ast, mówiąc podczas niej, że ma przyjemność zapowiedzieć kolejną inicjatywę ustawodawczą klubu parlamentarnego PiS. Po kilku godzinach w Systemie Informacyjnym Sejmu akt ten również został umieszczony. Chodzi w nim o trzy zmiany. 

Znalezione obrazy dla zapytania marek ast sejm

Przede wszystkim, zgodnie z proponowaną procedurą, Minister Sprawiedliwości wraz z wyrażeniem zamiaru odwołania prezesa czy wiceprezesa sądu zwraca się o opinię do kolegium tegoż sądu.
Co ciekawe na czas postępowania odwoławczego Minister może tę osobę zawiesić w pełnieniu czynności. Po wysłuchaniu prezesa czy wiceprezesa kolegium wydaje opinię. Jeśli jest ona pozytywna – Ministrowi nie stoi nic na przeszkodzie, by daną osobę kierowniczą odwołać. Jeśli jednak kolegium sądu wyda negatywną opinię, wtedy Minister Sprawiedliwości zwraca się do Krajowej Rady Sądownictwa, która może wydać odpowiednią uchwałę większością dwóch trzecich.

Podobny obraz

Kolejną z proponowanych zmian jest wydłużenie wieku przejścia sędziów będących kobietami do lat 65. W uchwalonej ustawie sędziowie-mężczyźni udawali się na emeryturę właśnie w tym wieku. Kobiety jednak wiek ten miały skrócony o 5 lat. Oczywiście są pewne wyjątki. Jeśli sędzia chce dalej orzekać, będzie mógł zwrócić się do Prezydenta o wyrażenie odpowiedniej zgody. Wówczas nie przejdzie on w stan spoczynku, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Sędziowie-kobiety otrzymają również możliwość przejścia na emeryturę, ukończywszy 60 rok życia, na własny wniosek. Zmianę tę proponuje się zarówno w sądach powszechnych, jak i w Sądzie Najwyższym. 

Znalezione obrazy dla zapytania ministerstwo sprawiedliwości logo

Ostatnią propozycją jest przyznanie Prezydentowi, w miejsce Ministra Sprawiedliwości, kompetencji w zakresie powoływania asesorów.

Nieopublikowane wyroki mają być opublikowane

Ten dzień był o tyle zaskakujący, że poseł Marek Ast ponownie zwołał konferencję, podczas której poinformował, iż do laski marszałkowskiej wprowadzono drugi projekt związany z sądownictwem. Tym razem dotyczący opublikowania nieopublikowanych wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Okazuje się, że PiS, najprawdopodobniej pod presją Komisji Europejskiej, która odrzuciła tzw. białą księgę ws. reformy sądownictwa, łagodzi nieco wprowadzone przez siebie prawo.

Znalezione obrazy dla zapytania marek ast sejm

W ustawie chodzi o to, by wyroki Trybunału Konstytucyjnego wydane z naruszeniem prawa zostały opublikowane w dziennikach urzędowych po zarządzeniu ich ogłoszenia przez Prezesa TK w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Co ciekawe nakazuje się również dodanie adnotacji do wyroku mówiącej o tym, że został on wydany niezgodnie z prawem. Wnioskodawcy przewidują, iż projekt ustawy dotyczyć będzie trzech dokumentów Trybunału Konstytucyjnego. 

Znalezione obrazy dla zapytania trybunał konstytucyjny

Oba projekty zostały złożone do laski marszałkowskiej, lecz nie otrzymały jeszcze numeru druku. Oznacza to, że nie powinny być w najbliższym czasie procedowane, choć… kto wie? Najbliższe posiedzenie mieć będzie miejsce w dniach 11 i 12 kwietnia. Możliwym jest, że właśnie wtedy odbędzie się co najmniej I czytanie obu ustaw.

Mikołaj Wolanin

Komentarze

  1. Pod jednym warunkiem; wszyscy sedziowie mianowani przez Zero zostaja odwolani, a odwolani przez niego wczesniej - przywroceni na swoje stanowiska... Ten ruch ktory teraz proponuja, ma tylko utrudnic przyszle wypierdzielenie pisowskich kolaborantow ze stanowisk, ktore teraz otrzymali od pisowskie mafii. Ast mysli, ze polacy sa tak ograniczeni umyslowo jak on i tego co oni chca w ten sposob osiagnac?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz