Przejdź do głównej zawartości

Rosja "wybrała" | Młodzi w Polityce

W niedzielę odbyły się wybory prezydenckie w Rosji. Jak można było się spodziewać, wybory wygrał Władimir Putin, obecny prezydent Federacji Rosyjskiej. Zdobył 76,66 % głosów i wygrał w pierwszej turze.


Znalezione obrazy dla zapytania putin

Jak podawała Rosyjska Agencja Prasowa TASS frekwencja w pierwszych godzinach wyborów przekroczyła 60%, a na wschodzie kraju 70%. Ostatecznie wyniosła 67,98%. Ponad 400 tysięcy Rosjan głosowało też w konsulatach na całym świecie, za wyjątkiem Ukrainy - władze ukraińskie nie zgodziły się na to rozwiązanie. Warto zwrócić uwagę na to, że w dniu wyborów przypada rocznica podpisania traktatu, który przyłączał Krym i Sewastopol do Federacji Rosyjskiej.

W wyborach sił spróbowali m.in. nacjonalista - Władimir Żyrinowski, Pavel Grudinin- milioner z Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, liberał Grigorij Jawlinski z partii Jabłoko, czy prezenterka telewizyjna Ksienija Sobczak. Nie mieli oni żadnych szans na wygraną, czy nawet przejście do drugiej tury. Przed wyborami sondaże wskazywały, że prezydent Rosji może liczyć nawet na 70% głosów. Drugie miejsce miał zająć Pavel Grudinin z około 10% głosów, który w wyborach uzyskał 11,8 % głosów. Trzecie miejsce w wyborach zajął zgodnie z przewidywaniami sondażów, Władimir Żyrynowski z wynikiem 5,66 %

Znalezione obrazy dla zapytania wybory w rosji

Władimir Putin dopiero pod koniec 2017 zapowiedział, że będzie startował ponownie na prezydenta Rosji dopiero pod koniec 2017 roku. Nie przeszkodziło mu to jednak w znacznym zwycięstwie. Prezydent Rosji startował, jako niezależny kandydat - nie, jako reprezentant partii Jedna Rosja. Komentatorzy zwracają uwagę na fakt, że kampania Putina była prowadzona w bardzo amerykański sposób. Nie zabrakło wielkich wieców jak np. na Stadionie Łużniki, gdzie, według rosyjskiego MSW przyszło, ponad 130 tysięcy osób.

Prezydent Rosji zapewnił, że nie będzie zmieniał Konstytucji, aby mógł ponownie kandydować w 2024 roku. Był prezydentem Rosji od 2000 roku, z 6-letnią przerwą w 2008 roku, kiedy to był szefem rządu. Zastępca Putina nie jest jeszcze wymieniany. Być może nie chce się osłabić obecnego prezydenta Rosji lub wśród elity politycznej Rosji nie ma jeszcze pewności kto to powinien być.

Znalezione obrazy dla zapytania wybory w rosji

Wybory w Rosji nie były tylko grą jednego aktora - Putina. Dość ciekawie wyglądała walka o kandydaturę, a później kampania kandydata KPRF. Początkowo, start deklarował przewodniczący Komunistycznej Partii Rosyjskiej Federacji, Giennadij Ziuganow. Jednak kandydatem został dyrektor sowchozu (państwowego gospodarstwa rolnego) im. Lenina- Pavel Grudinin. Początkowo Grudinin mógł liczyć na dobry wynik, co było przełomem w kampanii. Oczywiście, nikt nie podejrzewał, że zachwiana może być pozycja Putina, ale był to jasny sygnał, że coraz mniej osób chce oligarchicznego państwa. Na tym też opierała się retoryka kandydata - nie chciał niszczyć i tworzyć na nowo Federacji Rosyjskiej, a naprawić. Zagraniczne media zwracały uwagę na przedsiębiorstwo Ziganowa. PGR im. Lenina jest „oazą socjalizmu”. Półtorej kilometra od granic Moskwy znajduje się sowchoz o wielkości ponad 10 kilometrów kwadratowych. Ziemia tam jest bardzo droga - jednak gospodarstwo wciąż istnieje. Zapewnia on swoim pracownikom wszystko, od opieki zdrowotnej, po mieszkania, a dzieci pracowników wysyła na studia. Sam mówił, że wzoruje się fińskimi rozwiązaniami w zakresie polityki społecznej. Być może wynik kandydata byłby lepszy, gdyby nie krytyka ze strony mediów. Podejrzewano, że kandydat komunistów jest powiązany z obcymi służbami, oligarchią i szeroko mówiono o jego przekrętach. Kandydatowi Komunistycznej Partii Rosyjskiej Federacji udało się zatrzymać trend spadkowy dla swojej partii oraz zwrócić większa uwagę opinii publicznej na sprawy socjalne.

Znalezione obrazy dla zapytania ziuganow

Ksienia Sobczak była wskazywana, jako ktoś, kto może zmienić oblicze rosyjskich liberałów. Deklarowała, że Krym jest terytorium Ukrainy, miała też bardzo liberalne poglądy dotyczące spraw światopoglądowych. Mówiła, że Rosja powinna zakończyć wojny hybrydowe na Ukrainie i w Syrii. Zasłynęła też tym, że wylała szklankę wody na twarz nacjonalisty, Władimira Żyrinowskiego.

Znalezione obrazy dla zapytania Ksenia Sobczak

Niezależna kandydatka nie mogła jednak liczyć na wysokie poparcie. Jej postulaty trafiały głownie do młodych osób z dużych miast. Tylko niewielka część Rosjan uważa, że powinni ustąpić przed Zachodem. Media też nie były przychylne tej kandydaturze. Mówiło się, że kandydatura Sobczak była omawiana z Kremlem i miała dotrzeć do zwolenników Aleksieja Nawalnego, który przez wyrok sądu nie mógł kandydować.

Część z polskich nacjonalistów głęboko popierała kandydaturę Władimira Żyrinowskiego z nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji. Kandydat groził, że w razie konfliktu z Ukrainą i NATO kraje nadbałtyckie, w tym Polska zostaną w kilka dni zniszczone. Warto też zwrócić uwagę na dość ciekawy fakt. Polityk tej partii jest wegetarianinem i zapewniał, że w ciągu najbliższych kilku lat wszyscy członkowie jego partii nie będą spożywać wyrobów mięsnych.


Najwięcej uwagi w polskich mediach poświęcono niekandydującemu Aleksiejowi Nawalnemu. Mówiło się, że Nawalny ma być „mesjaszem opozycji”. Jego kandydatura została odrzucona przez CEC 25 grudnia z powodu wcześniejszego wyroku skazującego, który miał być na polityczne zlecenie ze strony Kremla.
W wyborach nie uczestniczyła też Elena Semerikowa, doradczyni Przewodniczącej Rady Federacji Rosyjskiej, przewodnicząca partii Dialog Kobiet. Centralna Komisja Wyborcza odrzuciła kandydaturę Semerikowej. Decyzja została podjęta na kongresie partii, a powodem była nieobecność ponad połowy delegatów federalnych partii.Sama komisja wyborcza też bardzo kreatywnie podchodziła do kwestii kandydatur - bardzo wiele chętnych odrzucono przez niespełnienie wymogów formalnych. W niektórych przypadkach były to naprawdę błahe sprawy.


Jak zawsze przy wyborach w Rosji mieliśmy do czynienia z zarzutami o manipulację wynikami wyborów. Teraz padały podobne oskarżenia. Zagraniczni obserwatorzy mówili, że często, jedna osoba głosowała więcej niż raz . Dla władz rosyjskich ważne jest, aby frekwencja w wyborach oraz poparcie dla Putina było jak największe. Pozwala to na większą legitymację międzynarodową wyboru Rosjan. Niektórzy wskazują, że nawet jeśli wybory w Rosji nie byłyby fałszowane, to Putin i tak wygrałby. Pan Prezydent ma bardzo wysokie zaufanie społeczne.Centralna Komisja Wyborcza podała, że musiała odpierać internetowe ataki prowadzone z 15 państw. Według CEC nie było żadnych większych skarg na organizację wyborów. "Wybory prezydenckie odbyły się zgodnie ze wszystkimi demokratycznymi normami i standardami"- mówił Thierry Mariani, członek francuskiego Zgromadzenia Narodowego, były minister transportu.


Przed kolejną kadencją Putina stoi wiele zadań. Od uspokojenia sytuacji zagranicznej, zwłaszcza z Wielką Brytanią, po zwiększenie poziomu życia ludzi na wsi. Rosja to kraj, w którym skrajna bieda krzyżuje się z obrzydliwym bogactwem obywateli. W debatach przedwyborczych większą uwagę poświęcano polityce społecznej - zapewne duża część społeczeństwa rosyjskiego chciałaby zdecydowanych działań władz w tej kwestii. Od następnych 6 lat zależy również, jaki ostatecznie pozostanie wizerunek W. Putina wśród Rosjan - dobry ,czy bardzo dobry? Jednak wciąż nie należy spodziewać się liberalizacji życia politycznego.

Aleksander F.

Komentarze