Przejdź do głównej zawartości

84 lata ONR | Młodzi w Polityce

Obóz narodowo-radykalny. Jedna z najbardziej kontrowersyjnych, potępianych publicznie i radykalnych organizacji na polskiej scenie politycznej. Mimo medialnej nagonki, ONR przyciąga do siebie coraz większe rzesze osób.

Politechnika Warszawska, 14 kwietnia 1934 roku. Byli działacze Obozu Wielkiej Polski, który został w roku poprzednim zdelegalizowany przez Sanację, po niezbyt udanym okresie współpracy ze Stronnictwem Narodowym postanowili ostatecznie opuścić szeregi organizacji. Na ich czele stanął Jan Mosdorf, zręczny polityk i działacz społeczny. Już kilkanaście dni po założeniu organizacji ONR'owcy zorganizowali manifestację na około 2500 osób, z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Początkowe sukcesy zostało dostrzeżone przez Marszałka Piłsudskiego, który w czerwcu zdelegalizował organizację, a większość liderów zesłał do obozu w Berezie Kartuskiej na Polesiu.

Obraz znaleziony dla: jan mosdorf

Niedługo po wyjściu większości więźniów, doszło do rozłamu w ONR. Powstał ONR ,,ABC'' pod zarządem Henryka Rossmana i ONR - RNR ,,Falanga'' Bolesława Piaseckiego. Druga frakcja była znacznie silniejsza. To z jej inicjatywy miały miejsce getta ławkowe, nummerum classum, narodowo-solidarnościowe akcje gospodarcze i akcje propagandowe. Latem 1939 roku, została podjęta decyzja o rozwiązaniu ONRu, co nie zmieniło w żadnym stopniu poglądów i zapału jego członków. Służyli oni w Kampanii Wrześniowej, a gdy przyszła pora, w partyzanckich organizacjach - nie zawsze prawicowych. Jan Mosdorf został aresztowany w 1943 roku, następnie osadzony w Auschwitz, gdzie niedługo później zginął. 

Obraz znaleziony dla: auschwitz wojna

Obóz Narodowo Radykalny przez cały okres PRL-u z wiadomych względów nie istniał. Został odtworzony w 1993 roku, ale dopiero w 2005 udało się zebrać wystarczająco dużo sympatyków, aby zorganizować I Reaktywacyjny Zjazd. W okresie 1993-2005 organizacja nie była jednolita. Właściwie, nad grupami narodowców nie było żadnego zwierzchnictwa ogólnokrajowego. Każda grupka odwoływała się do przedwojennego ONRu, ale każda trochę inaczej. Dopiero na wspomnianym zjeździe ustanowiono podział na 16 (później 17) brygad, których granice pokrywają się najczęściej z granicami województw.

Znalezione obrazy dla zapytania onr

Kilka spotkań nie rozwiązuje jednak problemu niezauważalności przez media, ale przede wszystkim przez zwykłych ludzi. W 2006 ONR organizuje manifestację w Warszawie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, na której zgromadziło się niecałe pół tysiąca osób, co było wówczas postrzegane, jako sukces. Dokładnie rok później II manifestacja narodowa 300 osób, a wśród nich neonazistów z Combat 18, znacznie zaszkodziła wizerunkowi ONRu i stało w sprzeczności się z jego historią.

Rok 2008 to pierwszy punkt zwrotny. "Marsz na Myślenice", ,,Marsz Mocarstwowy'' w Warszawie, a w końcu kolejna manifestacja - 11 listopada. Grupę 400 ONR-owców próbowali zatrzymać antyfaszyści. Sprawa była przez jakiś czas nagłaśniana przez media, co dało organizacji to, czego potrzebowała w tej chwili najbardziej - kontaktu z ludźmi. Warto też wspomnieć o zabawnej sytuacji 4 grudnia 2008 roku. Sąd w Opolu skazał trzech członków ONR za wykonywanie salutu rzymskiego na dozór kuratorski, tysiąc złotych grzywny, karę więzienia w zawieszeniu oraz... dożywotni zakaz wykonywania gestu!

Znalezione obrazy dla zapytania combat 18

W 2010 ONR razem z Narodowym Odrodzeniem Polski, Młodzieżą Wszechpolską, Obozem Wielkiej Polski, Autonomicznymi Nacjonalistami oraz wieloma delegacjami zza granicy organizuje Marsz Niepodległości, tym razem na kilka tysięcy osób. W komitecie poparcia znaleźli się m.in. Paweł Kukiz i Janusz Korwin-Mikke, a co ciekawe, także raper Adam Piechocki ,,Pih''. Do dzisiaj nikomu nie udało się ponownie zjednoczyć tych osób oraz organizacji w ramach jakiejkolwiek akcji. W 2011 Marsz Niepodległości przyciągnął już, aż 20 tysięcy osób. Od lipca 2012 ONR ma swój własny organ prasowy ,,Magna Polonia''. Zaangażował się także w inicjatywę Ruchu Narodowego, jednak w 2015 z niej wystąpił.

Znalezione obrazy dla zapytania marsz niepodległości 2011

Okazją do zaprezentowania się organizacjom nacjonalistycznym są coroczne Marsze Niepodległości, które ściągają dziesiątki tysięcy osób z całej Europy. Przez bardzo długi czas mało osób wiedziało o istnieniu ONR. Organizacja jest przedstawiana przez media w sposób mało przychylny. Przed każdą manifestacją, protestem ONR słyszymy o wielu zagrożeniach, jakie mogą nas spotkać wśród członków organizacji.

Znalezione obrazy dla zapytania marsz niepodległości

Od jakiegoś czasu ONR przeżywa swoisty renesans i nie zapowiada się, żeby zwolnił tempa rozwoju. Dziś posiada prawie 100 oddziałów w Polsce i mocne struktury w USA, Kanadzie, Belgii, Hiszpanii, Szkocji, Anglii, Irlandii i Niemczech. Od ponad 70 lat nie ma w Polsce partii, która zyskałaby pełne poparcie nacjonalistów i jeśli ONR, Młodzież Wszechpolska, Ruch Narodowy, Narodowe Odrodzenie Polski, Obóz Wielkiej Polski i wiele innych organizacji o charakterze jednoznacznie narodowym się nie zjednoczą, to nie zanosi się na jakąkolwiek zmianę tej sytuacji w najbliższym czasie.

Bartosz Małek

Komentarze