Przejdź do głównej zawartości

Czy PiS przegra wybory? | Młodzi w Polityce

Koniec tamtego roku był czasem podsumowań dwóch lat posumowań rządów Zjednoczonej Prawicy. Jednak już dziś część polityków zaczyna patrzeć na zbliżające się wybory - również te parlamentarne. Czy koalicja Zjednoczona Prawica będzie w stanie wygrać drugie wybory?

Poparcie w punkcie krytycznym?

Od wygranych wyborów poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego wzrosło i utrzymywało się w okolicach 40%. To duże i stabilne poparcie. Jest ono zrozumiałe ze względu na spełnienie sztandarowego postulatu
PiS, czyli program "500+". Kolejne działania w ramach szeroko rozumianego "wstawania z kolan", również w najbardziej nieprzychylnych sondażach przynosiły rządzącym notowania w granicach 28-35 procent.

Znalezione obrazy dla zapytania kaczyński konwencja

Jednak w ostatnim sondażu przeprowadzonym przez Estymator dla DoRzeczy.pl wynika, że PO odrabia straty notując poparcie w okolicach 25%, PiS zaczyna tracić, nadal bardzo wysokie poparcie. Oznacza to, że Zjednoczona Prawica mogła osiągnąć szczytowe poparcie o wiele za wcześnie i teraz może mieć problemy z jego utrzymaniem. 

Brak poprzednich zwycięzców 

Za sukcesem polityków stoi cały sztab ludzi, to oni odpowiadają za najmniejszy szczegół kampanii. Wśród nich był Marcin Mastalerek, poseł na Sejm VII kadencji, a przede wszystkim jeden z ojców sukcesu Andrzeja Dudy. Był jedną z osób, które z kandydata PiS uczyniły Prezydenta RP. Obecnie Mastalerek nie angażuje się w życie polityczne i jak wiadomo, nie ma zamiaru tego zmieniać.

Znalezione obrazy dla zapytania mastalerek i szefernaker

Paweł Szefernaker to osoba, która bardzo pomogła Andrzejowi Dudzie w kampanii. Obecnie nie jest on tak rozchwytywany jak w kampanii, gdyż pracuje jako Sekretarz Stanu w MSWiA, ale w partii gdzie rządzi jedna osoba bardzo szybko można znów można wrócić do znaczącej politycznej gry.

Znalezione obrazy dla zapytania sztab pis

Szefem sztabu w wyborach parlamentarnych był natomiast Stanisław Karczewski, obecnie Marszałek Senatu. Jest on osobą z bliskiego otoczenia Jarosława Kaczyńskiego ale kilka niefortunnych wypowiedzi może spowodować, że za kolejną kampanią będzie stał ktoś zupełnie inny. 

Kto zagłosuje na PiS?

Elektorat Prawa i Sprawiedliwości to bardzo zróżnicowana grupa. Rdzeń partii stanowią osoby popierające wcześniej rożne inne prawicowe partie takie jak Akcja Wyborcza Solidarność, Porozumienie Centrum, Ruch Odbudowy Polski. Obecnie, jednak na to ugrupowanie głosują także bardziej centrowi wyborcy, których nie przekonała do siebie Platforma Obywatelska. Na partię Jarosława Kaczyńskiego często, głosują osoby mniej zamożne. Tak więc jesteśmy w stanie wyróżnić dwa typy wyborców PiS-u: żelazny elektorat i bardziej liberalny - centrowy.

Znalezione obrazy dla zapytania sztab pis

Obecne rządy wydają się być próbą pogodzenia obu typów, ponieważ bez wspomnianego żelaznego elektoratu PiS nie będzie utożsamiany z liderami, a bez tej liberalnej części znów wróci do opozycji. Aby pogodzić obie grupy, Zjednoczona Prawica wystawiła postępowego Andrzeja Dudę i konserwatywną Beatę Szydło. Należy jednak pamiętać, że nie da się spełnić oczekiwań wszystkich wyborców.

Znalezione obrazy dla zapytania pis

Tę różnicę widać szczególnie przy kwestiach światopoglądowych. Przykładowo, dla konserwatywnej części jest oburzające, że rząd nie zaostrzył jeszcze prawa aborcyjnego, jednak takie działanie oznaczałoby utratę części poparcia strony liberalnej. 

Ile PiS zyskuje na słabej opozycji?

Od pewnego czasu na polskiej scenie politycznej obserwujemy coraz mniej merytoryczne dyskusje. Rządzący skupiają się głównie na ośmieszaniu opozycji w TVP, a głównym postulatem jej samej jest bycie w twardym przeciwieństwie do PiS-u i jak najszybsze przejęcie władzy. Kierownictwo partii rządzącej zrozumiało, że słaba opozycja i dużo osób niezdecydowanych, to przy zmobilizowanym elektoracie własnej partii - pewne zwycięstwo.

Znalezione obrazy dla zapytania pis sejm

W związku z tym, PiS i prawicowe media cały czas nagłaśniają aferę reprywatyzacyjną, i nagania polityków opozycji w restauracjach. Dodatkowo, pokazywanie ostatnich ośmiu lat rządów PO-PSL ma tłumaczyć niektóre niepowodzenia obecnego rządu. Jednak take tłumaczenie mające miejsce przez ponad dwa lata po wyborach i ekspresowym procesie legislacyjnym niektórych ustaw wydaje się być mocno naciągane. 

Pomoc z Brukseli

Póki opozycja jest słaba i podzielona, zwycięstwo PiS - jest raczej pewne. Należy jednak pamiętać, że przed wyborami parlamentarnymi do Polski może wrócić Donald Tusk. Były premier jest z pewnością taką osobą, która byłaby w stanie zjednoczyć opozycję i pokonać obecną władzę tak jak ponad 10 lat wcześniej.

Podobny obraz

Pozostaje tylko pytanie. Czy Donald Tusk zechce ponownie wystartować na Prezydenta/Premiera, czy też zdecyduje się na odejście od polityki? Rozwiązanie na, które PiS może liczyć to, iż walki o władzę w partii okażą się ważniejsze i obecne szefostwo PO nie odda władzy Tuskowi. 

Kto zatem wygra? 

Na ponad 1,5 roku przed wyborami ciężko jest ocenić kto wygra wybory. Należy także pamiętać, że sondaże to tylko polityczne prognozy  i nie należy im ufać w stu procentach. Niemniej jednak może to być najciekawsza kampania wyborcza III RP

Znalezione obrazy dla zapytania wybory

Mateusz Onyszczuk

Komentarze

  1. Moim zdaniem powrót Tuska jeszcze bardziej pogrąży opozycję w oczach społeczeństwa. Optują za nim tylko ci którzy współtowarzyszyli w ograbianiu kraju na wielką lub małą skale

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak Uwe, w ograbianiu Polski i Polakow.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz