Przejdź do głównej zawartości

Lewica, a wybory samorządowe | Młodzi w Polityce

Wybory samorządowe już tej jesieni ale czy rozbita po wyborach prezydenckich w 2015 roku lewica odzyska siłę i powalczy o samorządy? O gotowości ugrupowań lewicowych i o tym co zaproponują nam w tegorocznych wyborach dowiecie się w moim artykule, w którym po kolei wymienię sytuacje poszczególnych ugrupowań i pokażę czy są one przygotowane do nadchodzących wyborów.

Znalezione obrazy dla zapytania czarzasty vs zandbergSojusz Lewicy Demokratycznej

W ciągu ostatnich dni kierownictwo partii podjęło wiele kontrowersyjnych decyzji, które w środowiskach lewicowych są gorącym tematem i odbierane są raczej negatywnie. Przede wszystkim zaskakuje deklaracja Włodzimierza Czarzastego o chęci pozyskania przez SLD elektoratu Prawa i Sprawiedliwości co zaniepokoiło szczególnie osoby ze środowiska LGBT+ i ruchów Pro Choice, które decyzje kierownictwa partii odbierają jako początek wędrówki ku konserwatyzmowi i odrzuceniu liberalnych postulatów. Zaskoczenie i negatywne emocje wywołało również pojawienie się w szeregach partii Moniki Jaruzelskiej i jej prawdopodobne wystawienie na prezydenta Warszawy. Wystawienie przez lewicową, liberalną partie osoby, popierającej zakaz aborcji i religie w szkołach. Sprawę skomentował m in. prezydent Słupska Robert Biedroń ostrzegając Monikę Jaruzelską, iż skończy jak Magdalena Ogórek. Sojusz kilka miesięcy temu szukając sprzymierzeńców zwrócił się do partii Razem z propozycją koalicji i m in. wystawienia wspólnego kandydata na prezydenta Warszawy. Propozycja została jednak stanowczo odrzucona z komentarzem "Razem od 2 lat buduje nową jakość na lewicy". Wobec tych wydarzeń Włodzimierz Czarzasty będzie miał przed wyborami nie lada wyzwanie do pokonania.Partia Razem

Razem to świeża opcja na polskiej scenie politycznej, która już teraz ma ambitne plany. Kierownictwo partii liczy na wynik oscylujący pomiędzy 5-10 proc. Program partii będzie stawiał na współpracę pomiędzy samorządami w takich kwestiach jak zwalczanie smogu czy planowanie przestrzenne i z tego co można wywnioskować chociażby z wypowiedzi Michała Mierzwy – członka zarządu krajowego partii rozpoczęcie procesu przynajmniej częściowej centralizacji władzy samorządów. Co do współpracy z innymi podmiotami politycznymi choć w zeszłym tygodniu Razem stanowczo odrzuciła propozycje koalicji wyborczej z SLD nie zaniechuje, a w ręcz dąży ku współpracy z lokalnymi ugrupowaniami, związkami zawodowymi i niezależnymi kandydatami, którzy wystartują na wspólnych listach Razem. Na stolice partia wyprawia się z „mocnym zawodnikiem”, główną medialną twarzą partii Adrianem Zandbergiem, który w sondażach otrzymał dość korzystne wyniki, szczególnie wśród młodzieży zmęczonej pojedynkami PO i PiSu.Inicjatywa Polska

Formacja Barbary Nowackiej wydaje się na wybory mało przygotowana. Jeszcze parę tygodni temu na walnym spotkaniu członków partii Nowacka apelowała do ugrupowań lewicowych o zjednoczenie i współpracę widocznie widząc słabość struktur i małą ilość kadr własnej partii. Jednak ku ogólnym zdziwieniu praktycznie nie podjęła współpracy z SLD grzebiąc wstępne ambicje o zjednoczeniu lewicy przed nadchodzącym maratonem wyborczym 2018-2020. Obecnie pomimo licznych spotkań przewodniczącej partii w wielu miastach Polski i gorączkowych przygotowaniach do kampanii wydaje się, że ta opcja nie uzyska większego znaczenia w nadchodzących wyborach.


Podsumowując...

Pomimo wielkich zjednoczeniowych planów lewica nadal pozostaje dość mocno podzielona, a poszczególne ugrupowania niestety ku mojemu ubolewaniu nie zdobędą wystarczających wyników aby zbudować sobie grunt przed wyborami parlamentarnymi do europarlamentu, a potem w 2020 na Prezydenta RP. Jeżeli chodzi o prawdopodobny układ sił na lewicy po nadchodzących wyborach samorządowych myślę, że największe poparcie z trzech przedstawionych przeze mnie wyżej ugrupowań może uzyskać partia Razem, która oferuje gotowe rozwiązania i konkretne propozycje, a nie jest zamieszana w wojnę polityczną toczącą się od wielu lat na naszej scenie politycznej.

Mateusz Merta

Komentarze

  1. Czemu nikt nie zajmie sie propagowaniem komunizmu czyli ustroju totalitarnego przez "razem".

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz